UWAGA!

Wernisaż wystawy „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”

 Elbląg, Wernisaż wystawy „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”

Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz prezes Stowarzyszenia im. Gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska zapraszają na wernisaż wystawy pt.: „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”.

Wernisaż odbędzie się w środę (10 sierpnia), o godz. 12, przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

Ekspozycja będzie prezentowana na placu przy katedrze pw. św. Mikołaja. Otwarciu będzie towarzyszyło stoisko edukacyjne IPN Oddział w Gdańsku.

Wystawa przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Losy żołnierzy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych. Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Ekspozycja ukazuje także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu. Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Historia żołnierzy Armii Krajowej i historia Elbląga przedstawiona została w nowoczesny sposób. Korzystając z osiągnięć najnowszych technologii wystawa została przygotowana w technice soczewkowej 3D. Nowe rozwiązanie pozwoliło stworzyć unikalną i atrakcyjną dla zwiedzających ekspozycję. Dzięki metodzie 3D uzyskaliśmy animacje historycznych zdjęć na płaskiej powierzchni. To między innymi zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej oraz ważnych miejsc w Elblągu. Zdjęcia zniszczonego miasta zmieniają się w obrazy po jego odbudowie.

Izabella Krużyńska, asystent prasowy Oddziału IPN w Gdańsku

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wernisaż odbędzie się w piątek (10 sierpnia), o godz.12,przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.. Drobna uwaga chcącego obejrzeć wystawę : 1/ w przyszły piątek jest 12 sierpnia 2/ 10 sierpnia jest środa. Proszę o męską decyzję kiedy jest wernisaż wystawy pt. :
  • 10 sierpnia 2022 roku przypada we ŚRODĘ a piątek jest dwa dni później czyli 12.08.2022,stąd pytanie wernisaż jest we środę 10.08.2022 o 12stej czy w piątek 12.08.2022 także o 12stej? Grażyna R.
  • redaktor Wernisaż jest 10 sierpnia, w środę. Poprawiliśmy.
Reklama