UWAGA!

Więcej nowych książek

- Jeszcze w tym roku biblioteki otrzymają pieniądze na zakup nowości wydawniczych - zapowiada marszałek województwa Andrzej Ryński. Kwota będzie wyższa niż w latach ubiegłych.

W roku 2002 r. Ministerstwo Kultury przyznało na zakup nowości 45 tys. zł, w 2003 r. - 150 tys. zł, a w 2004 r. - 376 tys. zł.
     - Należy się cieszyć, że z roku na rok pieniędzy na ten cel jest więcej, bo gmin czy powiatów, którym podlegają biblioteki, zwyczajnie nie stać na taki wydatek - mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Andrzej Ryński.
     W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje 356 bibliotek, w tym 100 w miastach i 256 na wsiach. Jest wiele miejscowości, gdzie biblioteka to jedyna instytucja kultury. Roczny budżet wszystkich bibliotek w województwie to kwota ok. 30 mln zł, z czego udział sponsorów i mecenasów kultury to 2,6 mln zł. W 2003 roku udało się zakupić łącznie 55 tys. nowych woluminów.
     - Przy podziale pieniędzy na zakup nowych książek przyjęliśmy najbardziej demokratyczne kryterium, czyli liczbę czytelników w danej placówce - dodaje marszałek Ryński. - Taki podział pozwoli na dostosowanie księgozbiorów do potrzeb lokalnych, a także na wspomożenie lokalnego rynku księgarskiego. Ma też promować najlepsze i najczęściej odwiedzane placówki.
     W roku 2003 biblioteki w województwie miały łącznie 284 tys. czytelników. Oznacza to, że 20 proc. mieszkańców Warmińsko-Mazurskiego czyta i korzysta z oferty bibliotecznej.
     Statystyki tegoroczne pokazują, że książka wraca do łask. W pierwszej połowie 2004 roku poziom czytelnictwa wzrósł do 22 proc. Pieniądze na zakup nowości trafią do bibliotek jeszcze w tym roku, ale termin zależy od indywidualnej aktywności gmin, ponieważ to każda gmina indywidualnie podpisuje stosowne porozumienie z Ministrem Kultury. One też decydować będą o wyborze książek i publikacji.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama