UWAGA!

„Wieczory pod dobrą gwiazdą” – spotkanie trzecie

2008-09-18
Aktualizowany 2008-09-26 08:24
Elbląg, Jednym z artystów, który wystąpi podczas trzeciego Wieczoru pod dobrą gwiazdą będzie Szymon Zychowicz
Jednym z artystów, który wystąpi podczas trzeciego Wieczoru pod dobrą gwiazdą będzie Szymon Zychowicz

W piątek 26 września o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się trzeci już koncert w ramach cyklu „Wieczory pod dobrą gwiazdą”. Wystąpią Szymon Zychowicz i Marcin Skrzypczak. Cena biletu na koncert 8 zł.

Cykl obejmuje cztery wieczory, podczas których prezentowana jest twórczość uznanych gwiazd piosenki autorskiej oraz młodych przedstawicieli tego nurtu, którzy osiągnęli już sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, lecz nie posiadają jeszcze znacznego dorobku artystycznego. Koncerty odbywają się w formule spotkania artysty z dorobkiem oraz młodego wykonawcy. Na ostatnim, listopadowym koncercie zaśpiewają Jarosław Wasik i Michał Rogacki.
     - Przygotowaliśmy ten cykl z myślą o osobach, dla których poezja wyrażana piosenką jest źródłem niezwykłych doznań duchowych, refleksji i inspiracji, miłośników nastrojowych piosenek w duchu „krainy łagodności", wszystkich, którzy doceniają piosenkę wartościową z przesłaniem – twierdza organizatorzy koncertów.
     W piątek 26 września o godz. 18 wystąpią Szymon Zychowicz i Marcin Skrzypczak.
     Bilety w cenie 8 zł można nabyć w portierni głównej Biblioteki Elbląskiej.
     Cykl pn. „Wieczory pod dobrą gwiazdą” otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     
     ***
     Szymon Zychowicz - urodzony w Koszalinie, naturalizowany krakowianin mieszkający we Wrocławiu. Debiutował w Teatrze Propozycji DIALOG w Koszalinie. Autor muzyki do wierszy własnych, swoich kolegów oraz wielkich poetów polskich. Tworzy piosenki w nastroju balladowo-bluesowo-folkowo-bossanovowym. Ktoś kiedyś o nim napisał: "Muzyk, poeta, Kaszpirowski...". Współtwórca krakowskiego kabaretu Zielone Szkiełko. Przez 7,5 roku artysta Piwnicy pod Baranami. Wprowadzony przez Grzegorza Turnaua.
     Marcin Skrzypczak w swoich utworach, a także interpretacjach tekstów poetów takich, jak Obertyńska, Lipska czy Kaczmarski - jest niepowtarzalny, za każdym razem odkrywając je na nowo. Potwierdzają to jego niemałe już osiągnięcia na poetyckiej scenie krajowej. Wszędzie tam gdzie się pojawia wzbudza zainteresowanie roztaczając wokół siebie i swojej muzyki niewidzialną aurę. Mistrz gitary klasycznej. Bardzo wiele zawdzięcza "Suplikacjom" Beaty Obertyńskiej. Rzec by można nawet, że bez "Suplikacji" nie byłoby Marcina Skrzypaczka, ale zwrócić też trzeba uwagę na fakt, że bez niego nie byłoby "Suplikacji". Są też i inne ważne "kawałki" w jego dorobku - jak zwykł mawiać Marcin. Do nich z pewnością należą "Przez ogień" i "Serce" do tekstów księdza Pasierba, a także "Dom dziecka" do tekstu Ewy Lipskiej. Trudno się dziwić, że aranżuje kompozycje absolutnego Mistrza wszystkich polskich bardów Jacka Kaczmarskiego. W dorobku autorskim Marcina Skrzypczaka, najpopularniejszym jest z pewnością, wciąż robiący oszałamiającą "karierę" (jak na warunki poezji śpiewanej) utwór pod wiele mówiącym tytułem "Piosenka podbojowa". Nikt bowiem wcześniej w poezji nie "zapraszał na loda" dziewczyny, tym bardziej że owa dziewczyna się zgodziła. Autorska "Piosenka kulturalna" jest o Starogardzie Gdańskim, z którego nasz poeta pochodzi i gdzie na razie mieszka.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama