UWAGA!

Wikingowie tu żyli. Nowa wystawa i konferencja w Muzeum

 Elbląg, Wikingowie tu żyli. Nowa wystawa i konferencja w Muzeum

18 maja, w godzinach 10.00 – 12.00, Muzeum zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej „Truso – legenda Bałtyku”. Ekspozycja, dostępna już na stałe od 19 maja, prezentować będzie intrygujący świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich ograniczyła się właśnie to tego miejsca – leżącej niegdyś w okolicach Elbląga osady Truso.

Truso - wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła - było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie „barbarzyńskiej” Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju. W czasie bez mała 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu żeglarza Wulfstana o jego podróży do Truso w końcu IX wieku, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą. Odkryte w roku 1981 przez pracownika elbląskiego muzeum, dr Marka Jagodzińskiego, wciąż fascynuje miłośników historii i badaczy.
       Nowa aranżacja wystawy zachęci do poznania historii Wikingów poprzez ciekawe interaktywne rozwiązania. Częściowa rekonstrukcja łodzi wikińskiej stanowiąca centralny punkt ekspozycji, zaprezentuje żeglugę, handel i sposoby nawigacji sprzed tysiąca lat. Odtworzone wnętrze chaty przybliży życie codzienne, a typowe wikińskie gry planszowe (np. hnefatafl) pozwolą sprawdzić w praktyce codzienne rozrywki Wikingów i poznać ich od innej, nie tylko wojowniczej, strony. W prezentacji wyjątkowego amuletu znalezionego w Truso zwiedzający znajdzie odwołanie do elementów mitologii skandynawskiej epoki Wikingów. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie plansz informacyjnych w konwencji kart gier RPG. Za pośrednictwem nośników multimedialnych będzie można natomiast śledzić przemiany, jakim podlegały tereny wybrzeża i okolic Elbląga na przestrzeni wieków oraz trasy szlaków handlowych Wikingów. Wyjątkowa animacja pokazująca życie osady od środka pozwoli na odbycie wirtualnego spaceru po Truso.
       Ekspozycji towarzyszyć będzie darmowy polsko-angielski katalog – kompendium wiedzy o osadzie Truso. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

 


       Otwarciem wystawy 'Truso - legenda Bałtyku” rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”.
       18 i 19 maja w Ratuszu Staromiejskim spotkają się czołowi europejscy badacze tego okresu, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań. Ilość miejsc jest ograniczona, ale wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo za pośrednictwem muzealnej strony internetowej. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.elblag.pl
      
       Wystawa „Truso-legenda Bałtyku” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

      
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama