UWAGA!

Wokół pejzażu

2007-01-20
Aktualizowany 2007-01-25 00:54
Elbląg, Marek Świątecki „Trawsko”.
Marek Świątecki „Trawsko”.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na spotkanie z pejzażem - jednym z podstawowych, klasycznych tematów sztuki. W czwartek 25 stycznia o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „3 x wokół pejzażu”, prezentującej prace Wiesława Bieńkuńskiego, Jana Pruskiego i Marka Świąteckiego.

Jak różne mogą być artystyczne poszukiwania, jak rozmaicie można pojmować pejzaż i rozwinąć to twórczo, pokazuje wystawa trzech olsztyńskich artystów, trzech indywidualności. Ich propozycje, bardzo autorskie i skrajnie różniące się postawą twórczą, wywodzą się z różnych, odległych, choć tylko pozornie, światów: od archaicznego, a może nowoczesnego realizmu do eksperymentów formalnych i poszukiwań warsztatowych i przygody ze sztuką z pogranicza figuracji niezwykle intuicyjną i ekspresyjną.
     Wystawa „3 x wokół pejzażu”, jak magiczny taniec wokół ognia, uwalnia nas od stereotypowego rozumienia sztuki i uzmysławia absolutną wolność twórczej kreacji, bo sztuka to przecież wolność.
     
     Wiesław Bieńkuński studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką warsztatową: technikami metalowymi, litografią, drzeworytem oraz rysunkiem i malarstwem. Duże znaczenie w jego pracach ma eksperyment. Na wystawie zobaczymy serię prac na aluminiowych kliszach, powstałych w zetknięciu z kalką techniczną, pokrytą intuicyjnym rysunkiem linii znaczonych światłem.
     
     Jan Pruski - mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo (głównie technika mieszana na papierze), rzeźbę i grafikę. Swój pejzaż artysta tworzy niejako na pograniczu sztuki figuratywnej, akcentując zadrapaną, bogatą w różnego rodzaju faktury, najczęściej monochromatyczną powierzchnię. Prosta, spontaniczna linia staje się elementarnym środkiem wyrazu. Jego żywiołem są również materie malarskie. W nich uzyskuje szalenie zmysłowy efekt i jakby zmiękczony modelunek stref światła i cienia w obrazie.
     
     Marek Świątecki - ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie. Obecnie zajmuje się animacją środowiska artystów naszego regionu, organizując cykl wędrujących po Europie wystaw i koncertów pn. „Kochajmy Warmię”. Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt sztuki”. Założył przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie „Szkołę pejzażu”.
     
     Wystawa potrwa do 25 lutego.
     Na wernisaż zaprasza dyrektor Galerii EL Zbyszek Opalewski:
     
     
BUK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama