UWAGA!

Wspólne siły dwóch teatrów

Pokazem trzech spektakli dziecięcych i młodzieżowych zainaugurowany został nowy sezon offowy w Elblągu. Wieczór pn. Kalendarz naszych czasów", w którym wzięli udział przyjaciele i rodziny młodych artystów, jak również sympatycy sztuki alternatywnej, odbył się na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Patronem medialnym inauguracji był portEl.

Tytuł wieczoru "Kalendarz naszych czasów", jak wyjaśnił Tomasz Walczak, szef grupy teatralnej "Alter Ego", nasunął się z faktu, że sztuka offowa zawsze bardzo żywo i szybko reaguje na wydarzenia, które dzieją się wokół nas.
     - Wydarzenia ważne, zmieniające rzeczywistość są bodźcem do działań offowych - mówił podczas inauguracji. - Przykładem może być realizacja sugestywnych spektakli po katastrofie rosyjskiej łodzi podwodnej "Kursk" czy ataku na amerykański World Trade Center. Teatr zawodowy tak szybko nie reaguje.
     - Powiedziałbym, że dzieje się tak dlatego, że teatr zawodowy kieruje się innymi prawami - ripostował obecny na uroczystości Mirosław Siedler, dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu. - Wpływają na to między innymi, jeśli nie przede wszystkim, aspekty finansowe.
     - Jakkolwiek jednak bardzo się cieszę, że istnieją teatry offowe, gdyż powstają w nich bardzo interesujące rzeczy, które nierzadko stają się inspiracją dla spektakli teatrów zawodowych.
     Dyrektor Siedler podkreślał także, że nie należy myśleć o teatrach offowych, jako o gorszych od zawodowych. Są lepsze, bo ich aktorzy mają pasję, która w tym zawodzie jest rzeczą najważniejszą.
     - Podkreślam jednak, że w naszym, elbląskim teatrze również grają aktorzy z pasją i zaangażowaniem - dodał M. Siedler. - Wierzę więc, że te dwa teatry pracujące pod jednym dachem wspólnymi siłami będą przyciągać większą rzeszę widzów.
     Artystyczną część inauguracji rozpoczął spektakl "Godzina człowieczej nicości" w wykonaniu młodych artystów teatru "Alter Ego". Był to pokaz spektaklu poetyckiego o tematyce wojennej, dokładnie o Powstaniu Warszawskim. Po "Alter Ego" wystąpiła znakomita grupa dziecięca "Leon" ze Szkoły Podstawowej nr 12. Dzieciaki pracujące pod okiem Katarzyny Kruszewskiej zaprezentowały spektakl "Czekając na Kogotam" - pisarka tworzy fikcyjny świat, który niespodziewanie żyje własnym życiem. Na uwagę zasługuje znakomita gra młodych aktorów.
     Na zakończenie wieczoru pn. "Kalendarz naszych marzeń" zaprezentował się Teatr Integracyjny "Dwie Twarze". Niepełnosprawni artyści (podopieczni Grażyny Kacprzak z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu) wspólnie z kolegami z "Alter Ego", zaprezentowali spektakl "Sen o lataniu". To plastyczny obraz snów, które śnią się wszystkim ludziom bez względu na różnice rasowe, religijne, czy inne. Były więc sny piękne, wzruszające, jak również smutne czy koszmary.
     Sezon offowy 2003-2004 w Elblągu został rozpoczęty. Teraz pozostaje tylko czekać na nowe, ciekawe spektakle.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Było w miarę ciekawie, Walczak próbuje i próbuje, mam nadzieję, że w końcu elbląska widownia doceni starania tegoż teatralnego maniaka:) . Powodzenia p. Tomaszu. Ludzi przychodzcie do Teatru...odchamić się choćby raz w miesiącu. Pozdrawiam i ściskam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KuntaKinte(2003-10-27)
 • byłem super przedstawienie będę na następnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zbigniew(2003-10-28)
 • Było super ciekawie i naprawdę pięknie, warto wybrać się raz na jakiś czas do teatru. Walczak to też ciekawy gość i z pewnością wielka osobowość. Fajnie, że pokazują się inne teatry elbląskie poza Alter Ego. Przyda się trochę konkurencji. A co z teatrami offowymi w WOK-u???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stokrota(2003-10-28)
Reklama