UWAGA!

Wszystko, co najlepsze

Rozmowa z Bożeną Sielewicz z Centrum Kultury „Światowid”, organizatorką VII Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.

Tegoroczna edycja „Nocy Teatru i Poezji” rozpocznie się 29 sierpnia. Jak impreza wyglądać będzie w tym roku?
     W tym roku „Noce” będą trwać już trzy dni. Pierwszy dzień to koncert Anny Marii Jopek i krakowski spektakl „Manifest Sztuki Europejskiej XX wieku – Mały sen w czerwieni” w reżyserii Bartłomieja Piotrowskiego, który w czasie festiwalu teatralnego na poznańskiej Malcie ogłoszony został wydarzeniem roku. Przypominam, że „Noce” to impreza, która pokazuje to wszystko, co najlepszego wydarzyło się w Polsce. Poza wspomnianymi wydarzeniami odbędą się jeszcze dwa koncerty. Pierwszy – będą to piosenki Edwarda Stachury, koncert przygotowany przez Jerzego Satanowskiego, którego premiera miała miejsce w Tatrze Na Woli w Warszawie, o którym krytycy także pisali z dużym uznaniem. Koncert drugi nosi tytuł „Ulica Szarlatanów”. Zobaczyłam go nie tak dawno w Olsztynie, podczas trzydziestolecia Olsztyńskich Spotkań Zamkowych. To była inspiracja, by powstał trzeci dzień „Nocy”. „Ulica Szarlatanów” to spektakl, który także przygotował Jerzy Satanowski z racji Roku Gałczyńskiego. Zobaczymy najzdolniejszych przedstawicieli piosenki artystycznej od Sambora Dudzińskiego, przez Magdalenę Kumorek i wielu innych. Będzie wreszcie „Festiwal Gwiazd”, czyli najlepszych z najlepszych. Festiwale i przeglądy, od Wrocławia po Olsztyn, wygrały w tym roku niebywałe osobowości artystyczne, jak choćby Janusz Radek, kabaret „Ani Mru Mru”, czy Grzegorz Halama. Oni wszyscy, czyli 20 laureatów festiwali, pojawią się w Elblągu.
     
     Czekam na to, że z roku na rok będzie więcej grup teatralnych.
     Podzamcze nie daje w tej mierze zbyt dużych możliwości, więc jeśli pojawia się teatr, muszą to być formy teatru ulicznego, teatru wizji i ruchu, wydarzenia parateatralne. Obiecałam sobie, że za każdym razem na „Nocach” na pewno teatr się pojawi, że nie będzie to już tylko piosenka - i staram się dotrzymywać słowa. Marzyłoby mi się, by teatru było więcej, ale to dopiero siódma edycja, przed nami kolejne...
     
     Na „Noce”, podobnie, jak na kolejne festiwale „... czy to jest kochanie?”, przyjedzie Jerzy Satanowski. Często ten artysta zagląda do Elbląga.
     Staram się ściągać osoby, które coś w tym ruchu znaczą, coś tworzą. To jest oczywiście kwestia nobilitacji festiwalu, ale także i jego poziomu. Przy takich ludziach ten festiwal może mieć swoją rangę. Jerzy Satanowski pomaga zapraszać wykonawców, pomaga także Artur Andrus. Dzięki tej pomocy do Elbląga przyjedzie 70 artystów.
     
     Wszystkie wydarzenia będą, tradycyjnie, miały miejsce na Podzamczu. Czy pojawią się także młodzi zdolni elblążanie?
     W czasie „Nocy Teatru i Poezji” staramy się pokazywać to, co mamy w Elblągu, promować i pomagać najzdolniejszym. Oczywiście będą i w tym roku wykonawcy, którzy już coś znaczą na rynku polskim. Na pewno będzie Monika Kwiatkowska i na pewno grupa „Sobota”.
rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bede Bozenka na Nocach - co roku jestem, nie zawsze do konca ale zawsze na poczatku. Trzymaj sie zdrowo :)
 • najlepiej jakby noce trwały 20 dni czyli po jednym laureacie każdego dnia + co parę dni jakaś niby gwiazda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kapitan planeta(2003-08-08)
 • Kapitanie - pomysl godny. Chyle czola :)
 • Kabaret Ani Mru-Mru - no to dopiero informacja !!! :-))) Po ile bilety?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mrumrufanatyk(2003-08-08)
 • No, no - pięknie się zapowiada. Myślę, że to będzie wielka uczta dla wszystkich, którym bliskie są takie klimaty. Nie samym disco polo elblążanin żyje.
 • Impreza zapowiada sie bardzo ciekawie. Tylko sie cieszyc. Mam tylko dwie watpliwosci - dopiero siodma edycja i teatru z latami dopiero bedzie wiecej - to na Boga niech impreza nie nazywa sie od poczatku istnienia "Noce Teatru i Poezji". W ten sposob fabryka miesa moze produkowac mrozonki warzywne.... Jerzy Satanowski to nobilitacja... - dla wszystkich festiwali poetycko-aktorsko-piosenkraskich w tym kraju. Dla niego Elblag to miejsce gdzie zarabia ekstra przyworzac gdzie indziej przygotowane i gdzie indziej zaplacone spektakle, koncerty... Wspaniale by bylo gdyby wyrezyserowal cos w Elblagu i z Elblaga zawiozl dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Fellini Kombek(2003-08-08)
 • No to w slawnym Swiatowidzie musi byc teraz sadny czas. Jak impreza p.Sielewicz to z ludzi piora leca :(((( Dane mi to bylo poznac !!!
 • Dorotko Gotkowska!! Kocham Cie! Nigdy nie spotkałem takiej kobiety jak Ty. Kazda chwila z Toba byla cudowna i na zawsze pozostanie w mej pamieci... Nie rob glupstw... zastanow sie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przemek W(2003-10-05)
 • Kocham Cie nad zycie Dorotko!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przemek W(2003-10-05)
Reklama