UWAGA!

Wszystko o miłości

2010-05-05
Aktualizowany 2010-05-08 11:03
Elbląg, Wszystko o miłości

W Światowidzie trwa impreza, która pokazuje, że literatura miłosna i erotyczna może być niewyczerpanym źródłem natchnień, doskonałym sposobem na wyrażenie - w pięknych i czystych słowach - drzemiących w nas pragnień, czyli Festiwal „…Czy to jest kochanie?”. W części konkursowej zaprezentuje się ponad 50 młodych recytatorów, aktorów, wykonawców piosenki poetyckiej z całej Polski. Będą też gwiazdy.

Na początek trochę historii: Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…Czy to jest kochanie?” po raz pierwszy odbył się w 1997 r. Od razu zyskał grono wiernych wielbicieli i entuzjastów. Przez 12 lat okrzepł, skrystalizował swoją formę i zdobył indywidualny rys. Stał się miejscem, w którym przywraca się piękno i czystość językowi, gdzie dba się o słowo tak wypierane przez kulturę obrazu.
       Festiwal ma charakter konkursu. Grono jury zasilili w minionych latach m.in.: Jarosław Gajewski, Janusz Majcherek, Edward Wojtaszek, Jan Zdziarski, Lech Śliwonik, Michał Bajor, Jerzy Satanowski, Grażyna Łobaszewska, Janusz Radek, Piotr Machalica. To ci ludzie dostrzegli talent m.in. Iwony Loranc, Joanny Lewandowskiej czy Margity Śliżowskiej.
       - Cieszę się ogromnie, że ten festiwal wpisał się w mapę kulturalną miasta, regionu i Polski – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Jego prestiż określa przede wszystkim udział ekspertów, którzy zasiadają w jury i swoimi nazwiskami przyciągają miłośników recytacji, piosenki, teatru. Ci z kolei wiedzą, że tu mogą liczyć na cenne uwagi, dostrzeżenie przez oko znawców czy wreszcie nagrody – możliwość wyjazdu na krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej czy warsztaty wokalne w Pędzinie. W ubiegłym roku elblążanin Tomasz Steńczyk z zespołem Mechaniczna Pomarańcza wystąpił na festiwalu w Krakowie i zdobył wyróżnienie.
      
       Nasza ekipa stawia na Osiecką
       W tym roku w części konkursowej OFSS „...Czy to jest kochanie?” wystąpi 52 uczestników. Zaprezentują się w kategoriach: recytacja, teatry jednego aktora, małe formy teatralne oraz piosenka poetycka.
       Silna będzie elbląska grupa artystów. W kategorii „małe formy teatralne” zaprezentuje się grupa „Deja Vu” działająca w CSE Światowid ze spektaklem „Dolina” w reż. Edyty Machul. W recytacji swoich sił spróbują: Karolina Lichocińska (zaprezentuje fragment „Dziennika Bridget Jones” oraz poezję Katarzyny Nosowskiej), Karolina Malinowska (wystąpi m.in. z „Podaniem o miłość” Katarzyny Grocholi) oraz Ireneusz Kalita (jemu blisko do Mrożka – dlatego fragment „Tanga”).
       Silną reprezentację wystawimy w kategorii „piosenka poetycka”. Hanna Maria Gieda zmierzy się z Osiecką – „Śpiewam, bo muszę” oraz z twórczością duetu Wasowski/Przybora „O, Romeo”.
       Do poetki z Saskiej Kępy blisko również Mai Panicz, która zaśpiewa piosenkę „Wariatka tańczy”. W jej wykonaniu zabrzmią także słowa Jonasza Kofty „Trzeba marzyć”.
       „Na całych jeziorach ty” wyśpiewa Tomasz Steńczyk. On również będzie „Modlił się do dobrego Boga” (tytuł oryg. „Modlitwa do dobrego Boga” – sł. Jerzy Ficowski, muz. Andrzej Rybiński).
       Podobnie jak koledzy, Alicja Piątek również wybrała Osiecką – zaśpiewa jej „Miasteczko Bełz”. Ma w swoim repertuarze konkursowym także „Teatr” (sł. i muz. Dominika Kurdziel).
       „S.O.S” słowami Jeremiego Przybory zawoła Aleksandra Józefów. Zaprezentuje również piosenkę Doroty Stalińskiej „Pan Rak”.
        W kategorii piosenki wystąpi również elbląski zespół wokalny „Na cztery czwarte”. I tu… znowu Osiecka i jej „Samotna rękawiczka” oraz „Odkładana miłość” (sł. Maria Czubaszek, muz. Jan Ptaszyn Wróblewski).
       Ich talent i umiejętności oceniać będzie jury w składzie: Jan Poprawa, Bogusław Sobczuk oraz Marian Kamecki.
       Uczestnicy konkursu walczyć będą o Grand Prix festiwalu i 5 tys. zł (fundatorem nagrody jest prezydent Elbląga Henryk Słonina). Są też inne trofea.
       - Pula nagród wynosi 15 tys. zł – mówi Antoni Czyżyk. – Część przeznaczona zostanie dla wybranego uczestnika warsztatów wokalnych w Pędzinie [szczęśliwca wskaże Bogusław Sobczuk – członek jury – red.]. Jest też kamera cyfrowa od marszałka oraz nagroda finansowa w wysokości 1000 zł ufundowana przez portEl dla najlepszego elbląskiego uczestnika festiwalu.
      
       Gwiazdy festiwalu
       Ewa Błaszczyk. „Rok magicznego myślenia” to tytuł powieści amerykańskiej pisarki Joan Didion. W 2005 r., po niespodziewanej śmierci męża i dramatycznej, śmiertelnej chorobie jedynej córki, autorka napisała tę niezwykłą książkę. Powieść, nagrodzona National Book Award została przez nią przełożona na tekst sceniczny i wystawiona najpierw na Broadwayu, później National Theatre w Londynie. Wkrótce została też zrealizowana w Sydney – reż. Cate Blanchett, wyk. Robin Nevyn. Polska prapremiera odbyła się 14 listopada 2008 r. w Teatrze Studio w Warszawie w wykonaniu Ewy Błaszczyk.
      
       Renata Przemyk. Piosenki, które znalazły się na płycie „Odjazd” napisane zostały z myślą o spektaklu pod tym samym tytułem. W warstwie literackiej zarówno ironicznie, jak i refleksyjnie opowiadają o wewnętrznym świecie współczesnego „okularnika” – między innymi o jego rozterkach, refleksjach dotyczących przeszłości, problemach z akceptacją rzeczywistości i o miłości romantycznej. W warstwie muzycznej zaś piosenki te są powrotem do korzeni artystycznych Renaty – akustyczne instrumenty, duży ładunek energetyczny, melodyjne kompozycje, proste brzmienie spaja czasem subtelny, a czasem post punkowy charakterystyczny wokal.
      
       Barbara Hanaczewska i zespół Locomitywa. Barbara – kompozytorka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych. Uczestniczy i współpracuje w tworzeniu projektów muzyczno-artystycznych w kraju i za granicą. Inicjatorka i wokalistka zespołu Locomitywa. W swoich działaniach grupa inspiruje się i czerpie z różnorodnego repertuaru, łącząc zarówno jazz, bałkańską muzykę folkową jak i szeroko rozumianą muzykę rozrywkową, a także piosenkę autorską i poetycką. W roku 2009 zespół zdobył Grand Prix na XIII OFSS „…Czy to jest kochanie?”.
      
       Janusz Radek. Album "Dziwny jest ten świat" to znakomite utwory, które dzięki swojej różnorodności stylistycznej zawierają prawie całą historię polskiej muzyki rozrywkowej. Jednocześnie sposób narracji między piosenkami oraz zestawienie tematyczne związane jest ściśle z kolejnymi etapami fascynacji Czesława Niemena muzyką, ale również z tym wszystkim, co kreowało upodobania Polaków w sferze słuchania piosenek. "Dziwny jest ten świat" to historia o wspólnej zabawie i o miłości wyrażonej w sposób subtelny. To zarazem historia o postrzeganiu świata i o interesowaniu się czymś więcej niż tylko sobą, o czerpaniu radości z bycia wśród ludzi...
      
       Program festiwalu:

       6 maja (czwartek)
       – Sala Kameralna Kina Światowid, godz. 18
       „Włodzimierz Wysocki: Ballada o Miłości” - prezentacja unikatowych materiałów filmowych ze zbiorów Koszalińskiego Muzeum im. Włodzimierza Wysockiego
       Wstęp wolny.
       – Scena na Piętrze, godz. 20
       Monodram Ewy Błaszczyk „Rok magicznego myślenia”.
       Cena biletu 40 zł.
      
       7 maja (piątek)
       – Sala Kina Światowid, godz. 19
       Koncert Renaty Przemyk „Odjazd”.
       Cena biletu 45 zł.
      
       9 maja (niedziela)
       – Teatr im. A. Sewruka w Elblągu, godz. 19
       Recital Barbary Hanaczewskiej i zespołu Locomitywa.
       Koncert Laureatów XIV edycji Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”
       Koncert Janusza Radka „Dziwny jest ten świat – Opowieść Niemenem”
       Cena biletu 50 zł.
      
       7–9 maja (piątek–niedziela)
       Scena na Piętrze - Prezentacje konkursowe w kategoriach:
       Teatry jednego aktora: 8 maja od godz. 9
       Małe formy teatralne: 8 maja g. 12 i 13; 9 maja g. 9
       Recytacja: 7 maja od godz. 17; 9 maja od godz. 10
       Piosenka poetycka: 8 maja od godz. 16 - Duża Sala kina Światowid
      
       Wstęp wolny.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama