UWAGA!

Wystawa Dwa Światy w Światowidzie

Elbląg, Wystawa Dwa Światy w Światowidzie

„Dwa Światy” to tytuł wystawy Tatyany Popovichenko i Ewy Pisarskiej, którą będzie można zobaczyć w drugiej połowie stycznia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Dwie artystki zapisują w swoich pracach otaczającą rzeczywistość, jednak każda na własny sposób. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 15 stycznia o godz. 17.00 w Galerii Nobilis w CSE „Światowid”.

Ewa Pisarska z Bartoszyc i Tatiana Popovichenko z Odessy, dwie artystki, które różni kultura, odległość, styl życia, a łączy twórcza pasja i chęć podążania w jej kierunku. Autorki wystawy po raz pierwszy spotkały się w Odessie, na jednym z plenerów malarskich w 2009 r., wspólny język sztuki sprawił, że był to początek wzajemnych inspiracji.
       Tatyana Popovichenko, artystka z Odessy nad Morzem Czarnym na Ukrainie. Jest absolwentką wydziału malarstwa i pedagogiki szkoły artystycznej im. M.B Grekova w Odessie i członkiem Związku Artystów Ukrainy. Uczestniczy w ukraińskich i międzynarodowych plenerach artystycznych. Od 1981 r. bierze udział w wystawach zbiorowych, a z czasem organizuje również wystawy indywidualne. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych na terenie Europy. Podróżuje mało turystycznymi trasami i czerpie garściami inspirację z odwiedzanych wsi, miasteczek, miast. Fascynację małomiasteczkowym klimatem przekłada na swoją twórczość, popełniając kolejne obrazy i grafiki portretujące domy i kamienice. Tatyana wielokrotnie wracała do Polski, by tworzyć m.in. w ramach międzynarodowych plenerów malarskich.
       „Każde miejsce ma swoją charakterystykę, ludzie często nie dostrzegają uroków miejsca, w którym żyją, lub po prostu o tym nie myślą. W swoich pracach staram się oddać klimatyczną atmosferę i niewątpliwy urok odwiedzanych miejsc”.
       Tatyana Popovichenko
      
       Wybrane wystawy:
       1995 r. - Galeria Św. Juliana i Genewska Galeria w "Złotym Sfinksie" / Francja
       1996 r. - Galeria Mechelen "Grott of Behainhof" / Belgia
       2008 r. - Wystawa "Trisutnist" Kijów. Narodowe Muzeum Literackie.(Popovichenko, Prokopenko, Dem'yanishin) / Ukraina
       2010 r. - Międzynarodowa Wystawia w Galati / Rumunia
       2013 r. - Одесса. Галерея "Квартира №10" / Ukraina
       2014 r. - Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej w Odessie / Ukraina
      
       Ewa Pisarska
urodziła się w Bartoszycach. W twórczości inspirują ją ludzie i otoczenie. Jej prace malarskie charakteryzuje pełna paleta koloru i delikatność. Od 2007 r. uczestniczy w plenerach artystycznych na terenie całej Polski oraz za granicą. Jej prace prezentowane były m.in. na licznych wystawach poplenerowych oraz na Międzynarodowych Festiwalach Sztuki organizacji AthensArt (Wiedeń, Grecja Ukraina) oraz w Rosji w Galerii „ArtLawka”. Otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie fotograficznym organizowanym przez AXA Direct Polska i Martynę Wojciechowską, Redaktora Naczelnego National Geografic. Aktywnie zajmuje się upowszechnianiem kultury na terenie Bartoszyc. Zawodowo zajmuje się reklamą i fotografią. Obecnie działa jako freelancer i jest studentką pedagogiki. Angażuje się społecznie działając na rzecz kilku stowarzyszeń w Bartoszycach.
       „Odkąd pamiętam noszę w sobie bardzo silną potrzebę tworzenia. Szczególny wpływ na moją twórczość mieli artyści z Ukrainy. To ich podpatrywałam uczestnicząc w międzynarodowych plenerach malarskich w Bakocie, Odessie, Biłgorodzie Dnistrowskim, Zatoce k/Odessy”.
       Ewa Pisarska
      
       Wybrane działania:

       2014 r. – obecnie - Ewa Pisarska jest współinicjatorką działań „Brama do Aniołowa” czyli przedsięwzięć integrujących mieszkańców Bartoszyc wokół tematu „Anioła”. Przyczyniła się do realizacji takich działań jak: wystawy rzeźby ludowej, malarstwa i rękodzieła, akcje plastyczne m.in. „Zabierz swojego Anioła do domu”, happeningi m.in. „Z Bramą Lidzbarską w tle”, warsztaty artystyczne m.in. „Impresje Anielskie”, koncerty m.in. „Projekt Niebo” oraz licytacje charytatywne.
       2016 r. – 2018 r. – Ewa Pisarska działała w Galerii Sztuk Wszelakich przy WNS w Bartoszycach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Jest organizatorką wystaw m.in.: „Powidoki spóźnione Barcji” Zbigniewa T. Szmurło, „Dwugłos igłą malowany” Agnieszki Walentynowicz i Agnieszki Machnaczyk, „Impresje" czyli wystawy poplenrowe, “Trójgłos-Konfrontacje” Zbigniewa T. Szmurło.
       Wystawa dostępna do 15.03.2019 r.
      
Paula Załuska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama