UWAGA!

Wystawa retrospektywna Gizeli Pierzyńskiej-Bossak

 Elbląg, Wystawa retrospektywna Gizeli Pierzyńskiej-Bossak

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę retrospektywną malarstwa Gizeli Pierzyńskiej-Bossak. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 stycznia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Gizela Pierzyńska (1936-2011) absolwentka PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni malarstwa prof. S. Teisseyre'a i tkaniny artystycznej prof. J. Wnukowej. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa jej prac była jedną z pierwszych, które odbyły się w Galerii EL w latach 60. Tegoroczną wystawą retrospektywną kończymy oficjalne obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Centrum sztuki Galerii EL.
      
       Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galerii EL: Wśród artystów, którzy jako pierwsi wyciągnęli dłoń ku nowopowstałej inicjatywie społecznej, jaką była Galeria EL w 1961 roku znalazła się trójmiejska malarka Gizela Pierzyńska. Artystka była w pierwszej grupie twórców, którzy nie tylko podarowali swoje prace kolekcji Galerii EL, ale wsparła również swoją osobą powstanie Grupy EL w skład której weszli, m.in. Gerard Kwiatkowski, Janusz Hankowski, Jan Góra, Bogusław Czerwiński. Grupa ta dwukrotnie wystawiała swoje prace w Galerii EL – w 1962 i 1963 roku. Również w ramach I Parady Sztuki Współczesnej prace grupy znalazły się w kontekście czołowych nazwisk polskiej awangardy tamtego okresu.I Parada Sztuki Współczesnej, która z inicjatywy Mariana Bogusza połączyła potencjał czterech wystaw ogólnopolskich: Konfrontacji 63', Argumentów 63', Pleneru Koszalińskiego, oraz właśnie środowiskowej wystawy Grupy EL zapowiadała sojusz elbląskiej galerii z grupą najbardziej radykalnych awangardzistów tamtego czasu. Po 50. latach od tamtych wydarzeń, wiemy, że owocem tego sojuszu była idea Biennale Form Przestrzennych. Powrót Gizeli Pierzyńskiej w ramach indywidualnej wystawy w maju 1993 roku ukazywał artystkę konsekwentnie podążającej swoją własną drogą artystyczną, realizującą swój, poparty znakomitym warsztatem projekt malarski.
       Po 10 latach od tamtej wystawy, a także w pięćdziesiąt lat po wydarzeniach, które miały wpływ na rozwój i rolę Galerii EL pragniemy przypomnieć w wystawie retrospektywnej postać tej zasłużonej dla Elbląga i naszej galerii artystki.
      
       Wystawa czynna do 10 lutego.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama