UWAGA!

Wystawa „Żydzi Warszawy 1861-1943”

Elbląg, Wystawa „Żydzi Warszawy 1861-1943”
fot. nadesłana

W Galerii Spatium Novum oraz w Dziale Literatury dla Dorosłych Biblioteki Elbląskiej do końca października można oglądać wystawę „Żydzi Warszawy” 1861-1943” wypożyczoną z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Wstęp wolny.

Do 1942 roku Warszawa miała największą gminę żydowską w Europie i była ważnym ośrodkiem żydowskiego życia kulturalnego i politycznego. Co trzeci warszawiak był Żydem. Wystawa próbuje przypomnieć społeczność, która odgrywała ważną i znaczącą rolę w życiu stolicy, przypomina także świat, którego już nie ma.
      
       „Nasz projekt powstał z bardzo skromnego, przypadkowego materiału, bo fotografowano w sposób szczególny, bo zachowały się te a nie inne zdjęcia. Na przełomie wieków najczęściej portretowano znane postaci w atelier. W latach 20. robiono więcej zdjęć plenerowych. Wszystkie zdjęcia są pozowane. Tylko nie te z getta. Tam fotograf niemiecki zapisywał na kliszy kawałki losu zbiorowego. Złożyłyśmy album o ludziach. Zbudowałyśmy wystawę o kawałkach ich losów. Losów pojedynczych, a nie losu zbiorowego. Losów pojedynczych, które często się spotykają, ale zawsze są własne i jedyne. W czasie i historii rozmaicie nazywano naszych bohaterów. Oni sami rozmaicie się określali. Kwestia ich tożsamości kulturowej, narodowej, religijnej była ważką kwestią. Starozakonny, Żyd, Izraelita, przechrzta, meches, Polak wyznania mojżeszowego, Żyd katolik, Polak żydowski, Żyd polski, żyd, Polak pochodzenia żydowskiego. Żyd i Polak. Uparcie szukałyśmy wspólnego mianownika dla określenia tych ludzi. Takiego określenia, na które każdy z naszych bohaterów mógłby się zgodzić. Wszyscy oni byli warszawianami, bo wszyscy przez swój los związani byli z tym miastem. Ginęli w getcie warszawskim dlatego, że Niemcy ich wszystkich nazwali Żydami, że historia napisała im los zbiorowy”.
       Anka Grupińska, Bogna Burska z katalogu wystawy „Żydzi Warszawy 1861-1943”

 


      
       Wystawa została przygotowana wspólnie przez Żydowski Instytut Historyczny i Instytut Goethego w Warszawie.
      
       Do końca grudnia w Bibliotece odbywać się będą również pokazy pofestiwalowe 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, o czym będziemy również Państwa informować.
      
       Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmuje:
       Dział Literatury dla Dorosłych
       ul. Zamkowa 1
       tel. 55 6113186
       mail h.samson@bibliotekaelblaska.pl
      

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama