UWAGA!

Z przewodnikiem po formach

2007-01-08
Aktualizowany 2007-01-10 23:24
Elbląg, Z przewodnikiem po formach
(fot. Paweł Serocki).

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek 11 stycznia o godz. 18 na promocję książki „Otwarta Galeria. Formy przestrzenne w Elblągu – przewodnik” pod redakcją Jarosława Denisiuka. Promocja będzie połączona z finisażem wystawy Zdzisława Beksińskiego. Przypominamy wernisaż.

Przewodnik wydany został w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej, liczy 260 stron, jest bogato ilustrowany (150 ilustracji archiwalnych i współczesnych), zawiera teksty dyrektora Galerii EL - Zbyszka Opalewskiego (wstęp) oraz historyków sztuki - Jarosława Denisiuka „Otwarta Galeria” i „Przewodnik”; Tomasza Warejko-Rowdo „Zamieszkamy w mieście-obrazie...”. W katalogu znajdziemy również obszerną bibliografię tematu, wybór ważniejszych tekstów źródłowych oraz mapkę rozmieszczenia form przestrzennych w Elblągu wraz z propozycją trasy ich zwiedzania.
     „Książka jest pierwszą zwartą publikacją o charakterze popularno-naukowym i łączy w sobie funkcje przewodnika oraz materiału pomocniczego dla tych z naukowców, którzy zechcą wpisać elbląskie doświadczenia z przestrzenią miasta w szerszy kontekst sztuki polskiej. „Otwarta Galeria ...” powstawała też z myślą o mieszkańcach Elbląga, z nadzieją, że przewodnik przyczyni się do przywrócenia i odświeżenia znaczeń artystycznych i ideowych metalowych rzeźb. Dla wielu artystyczny sens idei sprzed lat 40 jest obcy i nie do końca zrozumiały - czego efektem i dowodem są ataki wandali na formy przestrzenne, świadome ich niszczenie. Stąd za jeden z celów, jaki stawialiśmy sobie przed tym wydawnictwem, jest skłonienie elblążan do refleksji nad przestrzenią własnego miasta, obecnością w jego pejzażu metalowych rzeźb. Z uwagi na praktyczny cel publikacji, wykazem szerszej informacji objęto te z form, które istnieją do dnia dzisiejszego i stanowią tę niespotykaną galerię otwartą w mieście. Realizacje, które z przyczyn rozmaitych nie istnieją, zostały zdemontowane bądź ich los jest nieznany, zostały uwzględnione jako element niezbędnego, kronikarskiego dodatku.” - czytamy we wstępie do książki.
     Promocja przewodnika, która odbędzie się 11 stycznia (czwartek) o godz. 18, będzie połączona z finisażem wystawy Zdzisława Beksińskiego. W czasie promocji książka będzie kosztowała 30 zł, później zaś 40 zł.
     Jeśli ktoś jeszcze nie widział tej wystawy, ma ostatnią szansę. Naprawdę warto.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama