UWAGA!

Z temperamentem na dawną nutę

 
Elbląg, Zespół „Le Passioni dell’Anima” zabrał słuchaczy w podróż w czasie
Zespół „Le Passioni dell’Anima” zabrał słuchaczy w podróż w czasie

"Sangwinik i melancholik” to muzyczny dialog, przekonywanie przeciwnika do swoich racji, starcie temperamentów na nutę napisaną przez Carla Philippa Emanuela Bacha. To także tytuł koncertu, którym warszawski zespół „Le Passioni dell’Anima” zakończył 19. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej.

Przez dwa dni (14 i 15 czerwca) na Starym Mieście rozbrzmiewała muzyka dawna - od średniowiecza do baroku. Przed Ratuszem Staromiejskim, w Hotelu Elbląg, przy Bramie Targowej, a nawet w ... zabytkowym tramwaju prezentowały się zespoły z Elbląga, Malborka, Lęborka, Gdańska. Na zakończenie, koncert galowy zagrał warszawski zespół „Le Passioni dell’Anima” , który specjalizuje się w muzyce europejskiej XVII i XVIII wieku. Wybiera utwory charakteryzujące się silnym pierwiastkiem emocjonalnym. Na dzisiejszy (15 czerwca) koncert muzycy wybrali kompozycje m.in. Georga Friedricha Händla, Carla Philippa Emanuela Bacha, Josepha Bodin de Boismortiera. Motywem przewodnim była sonata Bacha - "Sangwinik i melancholik". Na skrzypce, klawesyn i lutnię. Muzycy zabrali słuchaczy w podróż w czasie.
      
       „Le Passioni dell’Anima”

  Elbląg, Jakub Dmeński (klawesyn)
Jakub Dmeński (klawesyn)


       Nazwa zespołu nawiązuje do traktatu Kartezjusza („Namiętność duszy”), który mówi: „(…)ludzie, których uczucia najbardziej mogą wzruszyć, są zdolni do największego zakosztowania słodyczy w tym życiu (…)”. To zdanie, będące jednocześnie wyrazem ducha epoki baroku, określa kierunek muzycznych poszukiwań zespołu.
       Muzycy: Grzegorz Lalek (skrzypce), Kamila Guz (skrzypce), Maciej Łukaszuk (wiolonczela), Marcin Zalewski (lutnia, viola da gamba), Jakub Dmeński (klawesyn).
      


      
       Patronem medialnym Elbląskich Dni Muzyki Dawnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Piekny koncert. Tylko nie wiadomo skąd znalazl się tam ktoś, nie wiadomo po co, kto, żując gumę strzelam aparatem, wcale nie trafiając w takt muzyki, zagluszajac ja i przeszkadzajac widowni. Wyjatkowe buractwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  kkkkoppp(2014-06-16)
 • najgorsze jest to, że ci faceci ubrani w dżinsy albo inne łachy, przychodzą na koncerty symfoniczne, tak jak się wchodzi do ubikacji, albo do zbierania śmieci. A obsługa imprezy traktuje ich jak święte krowy. Dość tego! Prostakom - fotografom powiedzmy: NIE!!!
 • Ten gość trzaskający migawką to Sajko z info elblag :)_ Klient bez poczucia czasu, kultury i ogłady. Ale cóż. .Takie czasy :(
Reklama