UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za nami 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

 
Elbląg, Za nami 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych
fot. nadesłana
Reklama

Tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne przeszły już do historii. Upłynęły one pod znakiem spektakli teatralnych, warsztatów, koncertów muzycznych i wystaw plastycznych. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył ogrom pozytywnych emocji, radość, śmiech, a przede wszystkim świetna zabawa.

Już po raz trzynasty w Elblągu spotkali się artyści sprawni i z niepełnosprawnościami, z różnych stron Polski i świata. To wyjątkowe wydarzenie zawsze sprzyja wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzaniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia, bez podziałów i rozróżnień.

- Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie integracyjne, otwarte dla wszystkich po to, aby odczarować stereotypy i przełamać bariery, także te językowe. To dlatego do udziału w tym wydarzeniu zawsze zapraszamy gości z zagranicy. W tym roku dołączyli do nas uczestnicy ze Słowacji, Finlandii, Rosji i Litwy, a także wolontariusze z Hiszpanii i Turcji – powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

- Bardzo nam zależy, aby podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych promować osoby aktywne, które mimo niepełnosprawności uczestniczą w życiu społecznym. Chcemy też pokazać, że twórczość jest możliwa bez względu na ograniczenia czy predyspozycje, które nam towarzyszą - powiedziała Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA.

W czwartek 21 listopada, pierwszego dnia Spotkań, uczestnicy zostali zaproszeni na interaktywny koncert Ani Brody, artystki specjalizującej się w muzyce instrumentalnej pochodzącej z okolic Warmii i Mazur. Uczestnicy najpierw sami próbowali swoich sił na instrumentach, a potem wysłuchali koncertu artystki.

Tego samego dnia, po południu, w Galerii Nobilis dokonano uroczystego otwarcia dwóch wystaw: pierwszą z nich była wystawa fotografii Duńczyka Carstena Egevanga, a drugą ekspozycja prac estońskich ilustratorów książkowych.

Zwieńczeniem intensywnego dnia był koncert Marcina Spennera – artysta został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która poczuła jego energię i otwarte serce. Po koncercie nie było końca spontanicznym uściskom, gratulacjom i autografom.

Drugi dzień MSA należał przede wszystkim do aktorów, którzy od rana prezentowali swoje umiejętności na Dużej Sali Kina Światowid. Teatr „Recepta” zaprezentował spektakl pt. „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” - pełne emocji i zaangażowania przedstawienie opowiadające o rodzinie, która zostaje wplątana w wir wojny. Kolejną propozycją był ambitny projekt artystyczny Zespołu „A może…” pt. „Jedziemy na teatry", aktywizujący osoby niepełnosprawne, pokazujący, że mogą oni być pełnoprawnymi aktorami. Z kolei „Butterfly” to opowieść zaprezentowana przez teatr Viltis z Litwy – grupa ta działa od dziesięciu lat, angażując się społecznie i edukacyjnie. Książkowy Teatr Cieni działający przy Filii nr 7 „Cyberiada” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida, zabrał nas w świat bajek i baśni. Natomiast goście z Kłajpedy brawurowo zaprezentowali się z tańcem breakdance, który poruszył i rozentuzjazmował widzów. Niezwykle emocjonalną propozycją była także etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzimy”, przygotowana przez Kubę Strumińskiego w ramach warsztatów teatralno-filmowych realizowanych przez Światowid we współpracy z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. Ostatnim przedstawieniem tego dnia był spektakl „Bremscy muzycy” w realizacji Teatru z Danko z Kaliningradu. Grupa ta od lat uczestnicy w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu.

Uczestnicy MSA mieli też okazję do wzięcia udziału w licznych warsztatach, które miały na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni uczestników. Były to zajęcia Capoeiry, które pozwoliły im lepiej poczuć swoje ciała, a także warsztaty improwizacji w ruchu, które były próbą poczucia współistnienia, wspólnoty, bycia razem. Natomiast warsztaty tworzenia map marzeń były swoistym uchwyceniem najskrytszych marzeń i pragnień oraz próbą zamknięcia ich w jednym miejscu, by były łatwiejsze w realizacji.

W sobotę 23 listopada, czyli w ostatnim dniu imprezy, odbył się happening plastyczny „Strefa Twórczości”. Happening był przestrzenią otwartą do artystycznego tworzenia - jego uczestnicy malowali obrazy, tworzyli autorskie makatki, szyli poduszki, lepili figurki w glinie, a przy tym wszystkim doskonale się bawili.

Ostatnim akcentem tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych był odegrany przez gdyńską Grupę FreeDOM i oparty na faktach spektakl „Escape World”, poruszający problem osób wykluczonych z powodu bezdomności.

Przez cały czas trwania imprezy na korytarzu Światowida wisiały białe plansze, na których uczestnicy MSA mogli zapisać wszystko to, co przyszło im do głowy. Jeden z nich zacytował słowa piosenki usłyszanej na koncercie Ani Brody: „Śpiewaj piosenki o miłości – dużo, dużo, jeśli chcesz, żeby miłość do Ciebie przyszła”.

13. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne odbyły się w dniach od 21 do 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Organizatorami wydarzenia byli CSE „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama