UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabytkowa prasa pod ochroną

W Bibliotece Elbląskiej dobiegają końca prace nad realizacją projektu „Konserwacja zabytkowych czasopism i gazet ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej”. Przez dwa lata (2018-2019) konserwacji zachowawczej poddano 1163 woluminów czasopism starodrucznych oraz 5 woluminów najstarszej elbląskiej gazety Elbinger Zeitung.

Projekt wpisuje się w wieloletnią strategię działań na rzecz ochrony zabytkowego księgozbioru Biblioteki Elbląskiej. Strategia ta, realizowana sukcesywnie na przestrzeni lat zakłada poddanie konserwacji zachowawczej całego księgozbioru zabytkowego biblioteki. W latach 2010, 2012 i 2014-2015, w ramach projektów współfinansowanych przez MKiDN konserwacji poddany został zbiór starych druków (łącznie 8 577 woluminów). Realizowane w latach 2018-2019 zadanie jest kontynuacją działań zmierzających do zabezpieczenia całości zbiorów, a jednocześnie pierwszym etapem prac, mających na celu objęcie opieką konserwatorską kolekcji zabytkowych czasopism i gazet Biblioteki Elbląskiej. Zbiór ten stanowi istotną część zasobu biblioteki, dokumentującą złożoną przeszłość miasta i stanowiącą istotne dziedzictwo kulturowe. Obecnie w zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się 1 250 tytułów zabytkowych czasopism (10 671 woluminów). W ramach projektu konserwacji poddana została najstarsza część tego zbioru, a także jeden tytuł XIX-wiecznej gazety elbląskiej.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, celem projektu było wykonanie oceny stanu zachowania i przeprowadzenie konserwacji zachowawczej księgozbioru. Dzięki wytrwałej pracy studentów i konserwatorów wszystkie woluminy zostały oczyszczone z kurzu i brudu. Wykonano również drobne naprawy – podklejano uszkodzenia w bloku i oprawie, usuwano deformacje, uzupełniano niewielkie ubytki, etc. Egzemplarze o znamionach ataku mikrobiologicznego poddawane zostały dezynfekcji. Każdy wolumin zaopatrzono w opakowanie ochronne – obwolutę, lub w przypadku wyższego stopnia zniszczenia – w pudło.

Odmiennych zabiegów wymagały egzemplarze gazety Elbinger Zeitung. Ze względu na znaczne zakwaszenie papieru, karty były osłabione, kruche i podatne na uszkodzenia. Niezbędne było zabezpieczenie krawędzi przed dalszymi uszkodzeniami, a także wzmocnienie i odkwaszenie kart. W czasie konserwacji usunięto również dawne naprawy introligatorskie przysłaniające duże partie tekstu. Po tych zabiegach gazety otrzymały nowe pudła ochronne.


       Całkowity koszt projektu to 125 650 zł
       Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama