UWAGA!

Zachód podziwia, wschód kocha i nienawidzi

 
Elbląg, O tym, jak nas piszą mówili zagraniczni korespondenci. Były powody do zadowolenia
O tym, jak nas piszą mówili zagraniczni korespondenci. Były powody do zadowolenia (fot. Anna Dembińska)

Zachód patrzy na Polskę z punktu widzenia ekonomii i ocenia ją jako kraj ogromnego sukcesu, który po przemianie ustrojowej sobie poradził. Rządy PiS wniosły, co prawda, element niepokoju i poczucie niestabilności, ale PO zagwarantowała przewidywalność. Wschodnie spojrzenie to już zupełnie inna historia. Ukraina nas kocha, Rosja wprost przeciwnie, Białoruś nie zauważa, a Litwa ma wiele za złe. Tak twierdzą zagraniczni korespondenci, którzy zabrali głos podczas IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Zobacz zdjęcia.

Jak się chce popatrzeć na własny dom to trzeba z niego wyjść. A Polak potrzebuje jeszcze obcych oczu, by oceniły, jak w naszym kraju naprawdę jest. Najlepiej nadają się do tego media. Jak o nas piszą? - rozpoczął dzisiejszą (25 września) wieczorną debatę Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka.
       Publikujący w „Financial Times” Jan Cieński stwierdził, że wizerunek Polski bardzo się w mediach zachodnich zmienił. - Kiedyś Polska była postrzegana jako kraj biedny i mało znaczący – mówił dziennikarz. - Teraz jest postrzegana z punktu widzenia ekonomii, jako kraj ogromnego sukcesu, który po przemianie ustrojowej sobie poradził. Dwa lata rządów PiS to był raj z punktu widzenia korespondenta – wspominał z uśmiechem. - Zachód patrzył na braci – premiera i prezydenta - jak na dziwaczność jakąś. Jak do władzy doszła Platforma to czuć było uspokojenie, bo Polska stała się krajem przewidywalnym. Także dużym i ważnym partnerem, a sympatię wzbudzał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
       Innego polskiego polityka uwielbiają z kolei media rosyjskie: - W Rosji najbardziej popularnym polskim politykiem i najchętniej pokazywanym jest Janusz Korwin-Mikke – wskazywał Żenia Klimakin („Polskie Radio” ). - Tam w mediach o Polsce mówi się z reguły źle. Informacje dotyczą jedynie najważniejszych wydarzeń typu wybór nowego prezydenta. Dziennikarz jest Ukraińcem więc zabrał także głos w imieniu swojego ojczystego kraju: - Polska jest w ukraińskich mediach przedstawiana jako kraj mlekiem i miodem płynący – mówił. - Krajem, gdzie Tusk kocha Kaczyńskiego, a wszyscy łączą się, by ratować Ukrainę (rozbawił słuchaczy).
       A co mówią o trudnej wspólnej przeszłości? - Związek Radziecki zniszczył pamięć historyczną, nie tylko nie pamiętamy o Wołyniu – ten temat w mediach nie istnieje – ale nie pamiętamy nawet, kto naszych wywiózł na Syberię.
       Ukraińcy nas kochają w mediach, a Białorusini? - Tam Polski nie ma, no, chyba że wspomina się ją jako kraj tanich hipermarketów – stwierdził Żenia Klimakin.
       Najgorzej wygląda spojrzenie litewskie. - Z jednej strony Polska jest chwalona za gospodarcze reformy, z drugiej jednak pokutują stereotypy i historia – mówił Eldoradas Butrimas („Lietuvoss rytas”) . - W tzw. sezonie ogórkowym w mediach zaczyna pojawiać się sprawa Polski i Polaków. Wracają spory o to, jak pisać polskie nazwiska, jak nazywać ulice itp.
       Adam Krzemiński z tygodnika Polityka, ale i korespondent w Niemczech, wskazywał na gest biskupów polskich z 1965 r., którzy zwrócili się do duchownych niemieckich słowami: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Litwinów nie stać na taki gest? - Zróbcie go pierwsi – odpierał litewski dziennikarz.

  Elbląg, Były i medale Gloria Artis. Na zdj. odznaczeni kulturoznawcy
Były i medale Gloria Artis. Na zdj. odznaczeni kulturoznawcy (fot. AD)


       Panowie się spierali, utyskiwali na fakt, że w mediach, szczególnie zachodnich, utrwala się myślenie o Polsce poprzez żubry, żaglówki, Mazury, husarię, papieża czy Wałęsę. - Naprawdę nie stać nas, by pokazać coś więcej? – zastanawiał się Jan Cieński.
       Po dyspucie o tym, jak nas widzą i jak o nas piszą zagraniczne media (co dla Polaków jest bardzo istotne), przyszedł czas na kontrę muzyczną. W Ratuszu Staromiejskim odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Zanim jednak popłynęły dźwięki, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wręczył Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Otrzymali je: prof. dr hab. Wojciech Burszta, prof. dr hab. Przemysław Czapliński, prof. dr hab. Roch Sulima, prof. dr hab. Tomasz Szlendak, prof. dr hab. Wiesław Władyka.
      
      
       Tu znajdziecie program IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego.
       W Forum można uczestniczyć on-line za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki Elbląskiej.
      
      
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym IV Forum Kulturoznawczego

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Zachód patrzy na Polskę z punktu widzenia ekonomii i ocenia ją jako kraj ogromnego sukcesu" Uwielbiam taka propagandę. Czyje ze mieszkam w państwie pełnego szczęścia. Towarzysze jestem z Wami !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  hehehehe(2014-09-25)
 • zachód to sobie ze wschodu zrobił zaplecze, 60% to firmy zachodnie które korzystają ze środków UE na inwestycje, Oni już wiedzą w co i jak inwestować, My dopiero się uczymy więc to nie jest podziw ale dobra gra w imię Swoich interesów, właśnie widzimy jak paru aktorów zostało awansowanych przez reżyserów tej gry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  pollak(2014-09-26)
 • ot i mieszanie w głowach, wybory blisko, mobilizacja lemingów aż nazbyt widoczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  jkaaaaaaaaaaaaa(2014-09-26)
 • Skąd takie poczucie szczęścia? Jest bezrobocie, ludzie biedują, popełniają samobójstwa, społeczeństwo popada w alkoholizm, a poziom nauczania jest żenująco niski. Jednym słowem dziadostwo, mniemanie wielkie. Poza tym Rosjanie źle postrzegają (jako zwykłych ludzi), tylko durnych rządzących. Bo to oni sieją nienawiść!
 • Dużo podróżuje po Polsce i widać jak nasz kraj się zmienił to jest ogromny postęp szkoda tylko tych lat jak rządził PIS to było jedno wielkie bagno oby więcej się nie powtórzyło.
 • Biblioteka zawsze eksploduje optymizmem gdy organizuje prace poza-biblioteczne !. Gdy dochodzi do rozmowy o nowościach na rynku wydawniczym - mamy konsternację i wyczuwalny smutek, . Nie tak dawno, jedna z Pań bibliotekarek, nie mogła odszyfrować nazwiska - Marcin Swietlicki. Padło głębokie pytanie; a kto to taki ?.
 • najpierw zróbmy porządek u siebie a potem martwmy się opiniami innych
 • róbmy swoje, Nie róbmy porządku, jak zaleca "rombu" - bo to pachnie Dzierżyńskim. Uśmiechajmy się do nieznajomych na ulicy, bo jest jakaś szansa, że nie dadzą nam po gębie. Róbmy swoje.
 • "ale PO zagwarantowała przewidywalność. " Bez komentarza.
Reklama