UWAGA!

Znane seriale na nieznaną nutę

 Elbląg, Krzysztof Herdzin plus sekcja rytmiczna plus EOK
Krzysztof Herdzin plus sekcja rytmiczna plus EOK (fot. Anna Dembińska)

Na początek znany motyw i smyczki w górę! Następnie jazzowa improwizacja i ... "łubudu, bum, bum, gruch! Wybucha nowa wojna domowa". Dzisiejszy (26 sierpnia) wieczór z Krzysztofem Herdzinem, jego znakomitą sekcją rytmiczną i Elbląską Orkiestrą Kameralną upłynął pod hasłem "Seriale, seriale". W nowych aranżacjach zabrzmiały kompozycje m.in. Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Kurylewicza, Seweryna Krajewskiego. Zobacz fotoreportaż.

- W ubiegłym roku kończyliśmy lato koncertem muzyki filmowej więc może stanie się to już tradycją - mówiła zanim Krzysztof Herdzin uderzył w klawisze fortepianu dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Bożena Sielewicz. To dobry kierunek, bo słuchaczom serialowe kompozycje również przypadły do gustu.
       Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel", wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - napisał płytę z własnymi aranżacjami muzycznych motywów serialowych 20 lat temu. Temat jest mu jednak nadal bardzo bliski dlatego go kontynuuje. Dziś z elbląskimi kameralistami, których określił jako zespół światowej klasy.
       - Z sukcesem gramy ten materiał zarówno w filharmoniach, jak i w klubach jazzowych - opowiadał elbląskim słuchaczom Krzysztof Herdzin. - Te utwory to polskie standardy, evergreeny.

  Elbląg, Krzysztof Herdzin
Krzysztof Herdzin (fot. AD)

Ze znakomitą sekcją rytmiczną: Mariusz Bogdanowicz - kontrabas i Piotr Biskupski - perkusja oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną wykonał dziś - z miejscem na jazzową improwizację - kompozycje m.in. Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza z seriali "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek","Wojna domowa", Seweryna Krajewskiego z serialu "Jan Serce", a także - jak podkreślił i zresztą zagrał nawet na bis, swoją ulubioną autorstwa Andrzeja Kurylewicza z serialu "Polskie drogi". Ponadto Hans Kloss "przybił piątkę" z Davem Brubeckiem, bo Krzysztof Herdzin postanowił połączyć muzyczny motyw z serialu "Stawka większa niż życie" z "Take five". Było też muzyczne wspomnienie Don Juana ze złamanym nosem, czyli porucznika Borewicza z serialu "07 zgłoś się".
       Słowa uznania dla elbląskich kameralistów Krzysztof Herdzin potwierdził informacją, że za kilka dni w Elblągu nagra z nimi swoją płytę z muzyką współczesną. Natomiast dyrektor EOK Bożena Sielewicz już zapraszała na 24 września, na koncert inaugurujący sezon artystyczny 2017/18.
      
      


       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama