UWAGA!

Zwyczaje i obrzędy

Od początku bieżącego roku „Światowid” realizuje szeroki program działań z zakresu etnografii - edukacyjny program kulturalny dla dzieci i młodzieży pn. Polski rok obrzędowy, a w najbliższym czasie planuje się utworzenie Klubu Twórcy Ludowego.

Edukacja w dziedzinie folkloru, mająca na celu poznanie dziedzictwa kulturowego i regionów etnograficznych w Polsce, a także kreowanie poczucia tożsamości narodowej i jej wartości kulturowych na tle jednoczącej się Europy oraz promocję twórczych postaw dzieci i młodzieży w zakresie sztuki ludowej, realizowana jest w formie zajęć organizowanych raz w miesiącu. Są to prelekcje, wystawy etnograficzne, spotkania z twórcami ludowymi i warsztaty plastyczne, które odbywają się w centrum kultury i w elbląskich placówkach oświatowych i opiekuńczych.
     Program obejmuje cztery bloki tematyczne: wiosna, lato, jesień, zima. Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 maja br. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej Nr 6 mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego, jego tematem zaś będzie prelekcja nt. „Wiosennych zwyczajów i obrzędów”.
     Z kolei 19 maja 2004 roku o godz. 17.00 Światowid zaprasza na spotkanie organizacyjne Klubu Twórcy Ludowego, które odbędzie się w Sali Zielonej Centrum (II piętro). Pomysłodawcą i koordynatorem klubu jest Grażyna Komorska, etnograf Światowidu.
     - Serdecznie zapraszamy osoby zajmujące się twórczością ludową – rzeźbą, haftem, tkaniną, wycinanką, ceramiką, malarstwem, plastyką obrzędową i innymi dziedzinami rodzimego folkloru. W ramach klubu odbywać się będą konsultacje etnograficzne z tych dziedzin sztuki ludowej oraz prelekcje i seminaria z zakresu etnografii, plastyki i historii sztuki – zapowiada Grażyna Komorska.
     Przewidywana jest również współpraca z muzeami etnograficznymi, uczelniami wyższymi, galeriami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami zajmującymi się popularyzacją folkloru w kraju i za granicą.
L

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama