UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Władza po drugiej stronie torów

 
Elbląg, Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w auli Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej
Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w auli Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Budowa wiaduktu łączącego Zatorze z resztą miasta, przeniesienie Gimnazjum nr 7 do Szkoły Podstawowej nr 14 i złomowiec na Zatorzu – te tematy zdominowały spotkanie prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami dzielnicy po drugiej stronie torów. Zobacz zdjęcia.

Witold Wróblewski rozpoczął serię spotkań z mieszkańcami Elbląga. Jako pierwsi swoje wątpliwości mogli zgłosić mieszkańcy Zatorza – dzielnicy, którą w 2017 r. czekają ogromne zmiany.
      
       Bezkolizyjnie połączyć Zatorze z centrum
      
Do tej pory, żeby przedostać się z Zatorza do centrum należało pokonać tory lub jechać dookoła przez byłe koszary wojskowe. To właśnie planami budowy wiaduktu w ciągu ul. Lotniczej chciał pochwalić się prezydent Elbląga przed mieszkańcami dzielnicy. - Pamiętam w 1996 roku, kiedy była przygotowywania Strategia Rozwoju Elbląga, to ten temat się już pojawiał. To największa inwestycja. Jej orientacyjny koszt to około 40 mln zł. Na ten cel chcemy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, bo własnymi siłami nie moglibyśmy o tej inwestycji myśleć – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Inwestycja ma być gotowa w 2018 r. Mieszkańcy mieli jednak wątpliwości. Niektóre znane powszechnie. - Chcę zdementować nieprawdziwe informacje o braku ścieżki rowerowej i chodnika na wiadukcie. Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów będzie tunelem pod wiaduktem – wyjaśniał prezydent Elbląga.
       Swoje obawy przedstawili też mieszkańcy budynków sąsiadujących z nową trasą. - Chcielibyśmy mieć przy naszych blokach ekrany dźwiękochłonne. Z wizualizacji wiaduktu wynika, że ruch samochodowy będzie tuż przy naszych oknach – mówili mieszkańcy ul. Lotniczej.
       - Ekrany są montowane tam, gdzie jest duży poziom hałasu. W przypadku wiaduktu hałas będzie powyżej budynków – odpowiedział Witold Wróblewski, dodając, że ekranów nie będzie.
       Mieszkańcy zwracali także uwagę na zły stan techniczny budynków przy ul. Lotniczej 49, który może się pogorszyć w wyniku budowy. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji będzie przeprowadzona inwentaryzacja, która ma pomóc po zakończeniu budowy ocenić, czy stan techniczny budynków się pogorszył.
      
       W gimnazjum przedszkolaki i żłobek
      
Większe emocje niż wiadukt budzi wśród mieszkańców Zatorza reforma oświaty. W Elblągu wiąże się ona z przeprowadzką na dwa najbliższe lata Gimnazjum nr 7 do budynku Szkoły Podstawowej nr 14. - Budynek gimnazjum i infrastruktura jest na tyle atrakcyjna, że przewidujemy przeniesienie tam przedszkola z ulicy Mielczarskiego. Jeżeli warunki pozwolą, powstanie tam również żłobek. Chcemy, żeby prace modernizacyjne zaczęły się jeszcze w tym roku – zapowiedział Witold Wróblewski.
       Wątpliwości rodziców budziła przyszłość ich dzieci. - Jakie są szanse na postawienie hali przy budynku gimnazjum? Dzieci z gimnazjum chodzą na wuef na halę przy al. Grunwaldzkiej. Moje dziecko, które uczęszczało do SP 14, często miało lekcje wychowania fizycznego na dworze - dopytywała mama gimnazjalisty
       - Hala przy gimnazjum nie ma racji bytu, jeżeli gimnazjum będzie likwidowane. Halę postawimy przy szkole podstawowej nr 14 – wyjaśniał Witold Wróblewski.Kiedy? Na to pytanie prezydent nie odpowiedział.
      
       Mieszkańcy nie chcą złomowca
      
Duże emocje wzbudza również działalność złomowca na Zatorzu. Mieszkańcy najchętniej wyrzuciliby firmę z aktualnie zajmowanego przez nią miejsca. - To jest teren Polskich Linii Kolejowych. Właściciel złomowca ma z PLK podpisaną umowę dzierżawy i miasto nie jest w tej sprawie stroną – wyjaśniał prezydent Elbląga. - Decyzje dotyczące tego terenu nie zapadają w Elblągu.

  Elbląg, Władza po drugiej stronie torów
(fot. AD)


       Jedyne co miasto może zrobić, to odrobinę ułatwić życie mieszkańców. - Ruch ciężkich pojazdów będzie się odbywał od strony ul. Dębowej – zapowiedział prezydent.
       Nowej organizacji ruchu można się spodziewać jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo. Poruszona została także kwestia parkingów na Zatorzu. Tu jednak mieszkańcy – jak twierdzą władze miasta - muszą wziąć sprawy we własne ręce.
       - Proponujemy wspólnotom mieszkaniowym zakup dowolnie dużego terenu wokół nieruchomości za złotówkę plus 23 procent VAT. I na tym terenie wspólnoty mogłyby zbudować parkingi, place zabaw – proponował Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, również obecny na spotkaniu.
       Ze spotkania mieszkańcy wyszli z większą wiedzą. Czy zadowoleni, trudno ocenić. Ale i miejscy urzędnicy przekonali się, że w przypadku reformy oświaty trzeba zorganizować spotkanie z rodzicami, bo miejska debata nie rozwiała wszystkich wątpliwości rodziców.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Na Mierzei piszą projekt zrozbudowy kolejki wąskotoroweej do Krynicy morskiej a wy zlikwidowaliscie kolej nadzalewowa!!!!! Społeczeństwo wam tego nie zapomni. Pis ratuj naszą kolej!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 10
  Starszypan(2017-01-31)
 • Ropuch choć raz w życiu zrób coś dla ludzi!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  (2017-01-31)
 • Niestety, wspólnoty mieszkaniowe nie będą kupować terenu koło budynku, bo łatwiej z BO wyciągnąć kasę, a ja czekam na ulicę, chodnik i oświetlenie koło mojego domu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2017-02-01)
 • jaki głupkowaty tytuł artykułu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-02-01)
 • Widzę, że sami reprezentanci wieku produkcyjnego przyszli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-02-01)
 • Może redakcja zgłębi temat kolejki nad zalewem,wszyscy by na niej zyskalii: mieszkańcy Elbląga jak i mieszkańcy z nad Zalewu,turyści. Nie każdy ma samochód.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  EP42(2017-02-01)
 • pani ze zdjęcia nr 7 im starsza, tym krótsza spódniczka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-02-01)
 • uwazam ze wrobla nalerzy przegonic w diabli i tego jego czerwonego kolesia z SLD takze. potrzeba nowej jakosci, nowych ludzi. postkomuszeria to sie nadaje do muzeum albo na smietnik polityki. A ropuch musi zostac rozliczony za doprowadzenie basenu przy spacerowej do totalnej ruiny. heniek. s witold. w i marek. m- dopuscili sie niegospodarnosci i haniebnych zaniedban
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  turban(2017-02-01)
 • Czas ja prawicowca narodowca dość tych partyjnych grubasow!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-02-02)
Reklama