UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będą rozmawiać o samorządzie

2019-12-30
Aktualizowany 2020-02-03 15:00
Elbląg, Będą rozmawiać o samorządzie

"Trzydzieści lat temu został rozpoczęty w Polsce proces odbudowy samorządu terytorialnego. Trzy dekady funkcjonowania samorządu terytorialnego pozwalają na pogłębioną analizę problemów oraz na wyciągnięcie wniosków. Należy zastanowić się, jakie rozwiązania się sprawdzają, jakie z kolei trzeba poprawić, zmienić, uzupełnić" - piszą we wstępie organizatorzy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Samorząd terytorialny w Polsce - stan obecny i perspektywy". Odbędzie się ona w kwietniu przyszłego roku. 

"Rozwój samorządu terytorialnego w Polsce jest jednym z najważniejszych fundamentów ustrojowych III Rzeczypospolitej. Dnia 8 marca 1990 roku została przyjęta ustawa o samorządzie terytorialnym, która zapoczątkowała proces budowy demokratycznego samorządu. W ustawie zapisano iż „mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową”. Rozwój samorządu terytorialnego w Polsce miał wpływ na demokratyzację systemu politycznego. W następnych latach przeprowadzono reformy samorządowe. Kluczowe okazały się zmiany z dnia 1 stycznia 1999 roku, które wprowadzały samorząd powiatowy i wojewódzki. W artykule 15 Konstytucji RP z 1997 roku zapisano zasadę decentralizacji („Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej”), która stanowi jedną z zasad ustrojowych Polski. W wyniku reformy wiele zadań państwa przeniesiono na szczebel samorządowy. Reformy samorządowe wpłynęły także na rozwój partycypacji lokalnej. Budowano instytucje demokracji obywatelskiej, które miały z kolei wpływ na kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego.

Doświadczenia trzydziestu lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce pozwalają na zadanie wielu istotnych pytań oraz poszukiwanie odpowiedzi, które mogą być pomocne w przyszłości. W czasie konferencji chcielibyśmy czerpać także z doświadczeń miasta Elbląg, regionu elbląskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Do udziału w konferencji zapraszamy pracowników naukowych, praktyków związanych z samorządem terytorialnym oraz studentów zainteresowanych poruszoną problematyką" - informuje Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, który organizuje tę konferencję. 

Miejsce obrad

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Aleja Grunwaldzka 137

 

Termin:

24 kwietnia 2020 roku

 

KOMITET PROGRAMOWY:

 

KOMITET PROGRAMOWY:

prof. dr hab. Marek Chmaj, Kierownik Katedry Prawa Publicznego i Praw Człowieka Wydział Prawa SWPS w Warszawie

prof. dr hab. Roman Kisiel, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie

prof. dr hab. Dariusz Szpoper, Dyrektor Instytutu Prawa i Administracji w Akademii Pomorskiej w Słupsku

dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie

prof. dr hab. Nelly Daszkiewicz, Katedra Nauk Ekonomicznych Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

mł. insp. dr hab. Agata Tyburska, Prorektor ds. Rozwoju Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie 

prof. dr hab. Tomasz Bąkowski, Kierownik Katedry Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

dr hab. Piotr Uziębło, prof. UG, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

 

KOMITET ORGANIZACYJNY:

mgr inż. Krzysztof Starańczak, Dyrektor Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu – Przewodniczący Komitetu organizacyjnego

dr hab. Krzysztof Sidorkiewicz, prof. Uczelni, Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego ds. naukowych i organizacyjnych PWSZ w Elblągu

mgr Katarzyna Olszewska, Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego ds. kształcenia PWSZ w Elblągu

dr Olga Filaszkiewicz, Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu

dr inż. Tomasz Winnicki, Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu

dr Henryk Gawroński, Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu

 

Sekretariat konferencji:

mgr Sylwia Lasota

Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu

Aleja Grunwaldzka 137

82-300 Elbląg

tel.: 55 629 06 51

e-mail: konferencja_ie@pwsz.elblag.pl

 

Więcej informacji na stronie PWSZ. 

 

Patronat medialny nad konferencją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .tak ale się wzruszyłem zwłaszcza jak zobaczyłem komitet organizacyjny. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Na,.,ulicy,.,mówią(2019-12-31)
 • Rozumiem, że uczelnia ma prawo organizować konferencja na każdy dowolny temat ale w tym przypadku logika podpowiada i obowiązek społeczny aby zaprosić tak do komitetu programowego i organizacyjnego naocznych świadków tych wydarzeń. Myślę o tych co po 1990 roku tworzyli w naszym mieście demokratyczny samorząd. .. .. a nazwisk jest mnóstwo. .. ..
 • A ci z olsztyna tu nie potrzebni. Niech kit wciskają tym z mazur. Elbląg to Żuławy i Powiśle a nie warmia i mazury.
 • Doświadczenia miasta Elbląga? Chyba jak się rozwaliło samorząd. Rada Miejska nie istnieje, mieszkańców nie pyta się o nic, debat i konsultacji nie ma, prezydenci zamknęli się w czterech kątach. To może być ciekawa konferencja, jeżeli do głosu dojdą elblążanie. Tylko, że na razie widać tylko "uczone"głowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Będziemy(2020-01-12)
 • Aleś nakombinował! Co z Tobą będzie, gdy dowiesz się, że mieszkasz nawet w Europie, a nawet w republice światowej, którą zarządza niejaka ONZ? Czy nie wstrząśnie Tobą, że istnieje także samozwańcza republika Pigmejsko-Eskimoska oraz państwo Escobar, powołane przez b. min. MSZ Waszczykowskiego do życia, za poprzedniej kadencji PiS, będącej w obecnej kadencji już bez niego? Nie dziel tak Narodu, jak dzielą Ojciec i Naczelnik Prezydenta. I Warmiacy i Żuławianie, także Pomorzanie i potomkowie Prusów (nie Prusaków), jesteśmy jedną nacją. Hashtagi: #Roman
 • Może i masz rację, ale w TVP tak mówili, no to może coś w tym jest, bo ja niczego innego nie słucham. A na przykład w prognozie pogody to oni przeważnie mają rację, więc czemu im nie wierzyć?
 • @Prorok_Igor - Czy może |Pan podpowiedzieć kogo Pan ma na myśli?
 • Czy dobrze by było, gdyby przyjechał sędzia z Olsztyna i podarł wszystkie dokumenty?
Reklama