UWAGA!

Na wymianie w Niemczech

 Elbląg, Elbląskie studentki w Munster.
Elbląskie studentki w Munster.

Z możliwości wyjazdów zagranicznych w ramach programu Socrates-Erasmus korzysta z roku na rok coraz więcej studentów Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. W listopadzie cztery studentki przebywały w Niemczech - informuje Ewa Rucińska z EUH-E.

W roku akademickim 2007/08 na wymianę zagraniczną zakwalifikowały się cztery studentki Wydziału Pedagogiki EUH-E. Studentki przebywały od 3 do 23 listopada 2007 r. na praktykach w partnerskiej uczelni Fachhochschule Munster w Niemczech. Pobyt w całości finansowany był ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Socrates-Erasmus z przeznaczeniem na wyjazdy studenckie na praktyki - Student Practise. Po powrocie podzieliły się wrażeniami.
     - Uczestnictwo w programie Socrates-Erasmus to przede wszystkim niezwykłe doświadczenie, nie tylko ze względu na bardzo interesująca tematykę praktyk, ale i na sposób jej organizacji, bardzo praktyczny sposób sprawdzania wiedzy uczestników oraz możliwość współpracy ze studentami nie tylko z Niemiec, ale i z różnych krańców Europy - mówi Justyna Dolewska. - Dziękuję władzom EUH-E oraz wszystkim osobom odpowiedzialnym za współpracę zagraniczną zarówno w EUH-E, jak w FH-Munster. Dzięki nim miałam możliwość wzięcia udziału w praktykach zagranicznych. Gorąco zachęcam studentów do podjęcia podobnego wyzwania.
     - Trzytygodniowy pobyt na praktykach w niemieckiej Fachhochschule Munster oceniam bardzo pozytywnie - dodaje Paulina Korytkowska. - Jak to zwykle bywa, początek nie należał do najłatwiejszych - nowe miejsce, nieznani ludzie, obca kultura i język. Była to pierwsza moja praktyka zagraniczna i na pewno nie ostatnia. Wyniosłam z niej wszystko, co najlepsze. Dni wolne od zajęć starałyśmy się z koleżankami wykorzystać na zwiedzanie Munster, jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Miłą niespodzianka była dla nas wycieczka do Hamburga, zorganizowana przez naszych niemieckich opiekunów. Cały pobyt wspominam bardzo miło, planuję zwiedzić inne regiony Niemiec w przyszłym roku, ale już prywatnie.
     - Podczas pobytu miałam okazję poznać system funkcjonowania tamtejszej organizacji zajmującej się rozwojem młodzieży, zapoznałam się z zasadami organizowania pomocy dla osób bezdomnych oraz z systemem opieki nad dziećmi osieroconymi. Jestem przekona, że zdobyte doświadczenie i wiedza zaprocentują w przyszłości - mówi Magdalena Panyszak. - Jeśli ktoś chce nauczyć się samodzielności, poznać inne kultury, nowe miejsca, ludzi, stać się silniejszym psychicznie, to zachęcam wszystkich studentów, aby uczestniczyli w podobnych zagranicznych praktykach studenckich. To wspaniała przygoda i piękne wspomnienia.
     Mówi Radosław Stojek, koordynator uczelniany Programu Socrates-Erasmus i kierownik Centrum Promocji EUH-E: - Elbląscy studenci chcą zdobywać wiedzę, doświadczenie, poznawać nowych ludzi, kulturę, wszystko to, co w kontaktach międzyludzkich jest wartością nieocenioną. Uczelnia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, stara się poszerzać kontakty międzynarodowe z ośrodkami akademickim na całym świecie. Mając na uwadze kilka lat doświadczeń w zakresie programów edukacyjnych oferowanych przez Komisję Europejską, sądzę, że mobilność obywateli obszaru europejskiego to jeden z najważniejszych makropriorytetów Komisji Europejskiej. To właśnie program Erasmus pokazuje w pełnej rozciągłości, ile korzyści dla indywidualnych osób oraz systemu edukacyjnego płynie z wymiany studentów i pracowników naukowych. Dzięki mobilności możliwy jest rozwój wielu kompetencji kluczowych, które również stanowią priorytet unijnej polityki regionalnej. Wśród tych kompetencji są: umiejętność komunikowania się w języku obcym, przedsiębiorczość, wykorzystywanie nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych, kompetencja interkulturowa oraz interpersonalna. Bez tych kluczowych kompetencji trudno jest efektywnie funkcjonować we współczesnym, zglobalizowanym świecie, tak, aby w pełni realizować własne potrzeby edukacyjne, zawodowe, kulturalne i osobiste. Tak więc program Erasmus w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w oczywisty sposób przyczynie się do osobowościowego rozwoju jednostki oraz otwarcia jej na inne kultury, co poszerza w znacznym stopniu obszar tolerancji i możliwości porozumiewania się na tak zróżnicowanym kulturowo i językowo kontynencie.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama