UWAGA!

PWSZ stawia na praktykę

 
Elbląg, Immartykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów PWSZ
Immartykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów PWSZ (fot. Michał Skroboszewski)

Około 600 studentów pierwszego roku rozpocznie naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, w którym PWSZ rozpocznie unikalny w skali kraju program praktyk studenckich. Zobacz zdjęcia.

- Tegoroczna rekrutacja jest na poziomie ubiegłego roku, nawet ją trochę przewyższa, co uważamy za sukces w czasach niżu demograficznego – mówił podczas inauguracji akademickiego prof. dr inż. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. - Stawiamy na zawodowość kształcenia, studenci od tego roku akademickiego będą mieli aż 6 miesięcy praktyk, to nasz pilotażowy program, który zostaje wprowadzony również w innych PWSZ-tkach w kraju. Udowadniamy, że nasi absolwenci są cenieni przez pracodawców, a dzisiaj do rąk naszych gości trafił kolejny biuletyn, w którym pokazujemy nasz wkład w kreowanie rozwoju nie tylko Elbląga, ale i regionu.
       Uczelnia stoi przed kolejnymi wyzwaniami, o których mówił podczas wykładu inauguracyjnego dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski. - Nadchodzi rewolucja. Model szkolnictwa, jaki znamy od lat, przechodzi do historii wskutek globalizacji czy rozwoju technologii, dlatego uczelnie muszą się zmienić, by nadążyć za rynkiem pracodawców. Ryzyko zmian jest o wiele mniejsze niż ich niewprowadzanie – mówił dr Saryusz-Wolski. I podawał przykład Stanów Zjednoczonych, w których obecni studenci nawet 10 razy zmienią swój zakres obowiązków w pracy przed skończeniem 38 roku życia. - Można mówić, że USA to inny rynek, ale wiele trendów stamtąd przechodzi do Europy, a więc i do nas.
       A trend jest taki, że najważniejsze na rynku pracy są kompetencje i ich łatwe przyswajanie przez kandydatów do pracy. I takich umiejętności powinny uczyć zawodowe uczelnie.
       Mury PWSZ w jej 18-letniej historii opuściło prawie 9 tysięcy absolwentów, kolejnych 600 osób rozpoczyna właśnie studia na pierwszym roku. - Finanse nie pozwoliły mi na studiowanie poza Elblągiem, więc wybrałam PWSZ, bo to dobra uczelnia. Chcę studiować inżynierię środowiska, bo to perspektywiczny kierunek - powiedziała nam Andżelika Pytkowska, jedna ze studentek pierwszego roku.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A po co to komu??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Woke up (2016-09-29)
 • zj jaką gracją nadszyszkownik pasuje nowych kumotrów
 • Bardziej mi to przypomina jakiś wiec wyborczy niż inaugurację roku szkolnego: biskup, senator, prezydent miasta, wojewoda, partyjni towarzysze, itp. Więcej ich niż tych studentów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  pomieszaniezpoplątaniem(2016-09-29)
 • Otworzyć mechanikę i budowę maszyn niestacjonarne wy lobuzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Lico (2016-09-29)
 • pan we futrze podaje pani w koszuli laskę?
 • 600 studentów na największej uczelni w Elblągu, a później się dziwią dlaczego nie ma tu życia nocnego, studenckiego i prawie żadnych młodych kobiet w klubach i na ulicach, . W Trójmieście studentów jest 80 TYSIĘCY.
 • zapytajcie rektora ile bierze. za głowę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  szmalllll(2016-09-29)
 • Bardzo dobrze ze sa te 6 miesiaczne praktyki. Zeby praktyki byly skuteczne musza trwac minimum 3 miesiace. Z doswiadczenia wiem ze praktyknt na krotkich 1 miesiecznych praktykach tylko przeszkadza. Jest strata czasu dla opiekujacych sie nim pracownikow, a co za tym idzie strata pieniedzy. Kazdy potrzebuje czasu do wdrozenia. W wielu krajach studenci maja roczne praktyki. Miesiaczne praktyki to zazwyczaj albo ksero albo wypelnianie tabelek, albo porzadki, albo nudzenie sie praktykanta.
 • Ale Ty nie mądry jesteś... 600 osób na pierwszym roku. Pomnożyć trzeba to przez 3 (nie mnożę przez 3,5 bo cześć rezygnuje) i masz 1800 studentów. Do tego jeszcze uczelnia z lotniczej i ok 4000 będzie. Nie jest to może ilość która zwala z nóg, ale więcej niż 600
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  2
  elblagpieknemiasto(2016-09-29)
 • @elblagpieknemiasto - Jest góra 2000,z czego połowa to przyjezdni
 • To jedź do trói miasta.
 • W Google okres wdrożenia wynosi pół roku - to czas, po którym Google stwierdziło, że pracownik staje się w końcu wartościowy, więc pół roku praktyk wydaje się dobrym pomysłem, bo osoba kończąca praktykę jest już na tyle obeznana, że ma duże szanse zostać w pełnoprawnym pracownikiem.
Reklama