UWAGA!

By wiedza nie przygniotła dzieci

 
Elbląg, Akcja ważenia tornistrów i plecaków w SP 23, która odbyła się w ubiegłym roku
Akcja ważenia tornistrów i plecaków w SP 23, która odbyła się w ubiegłym roku (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Co zrobić, by dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole, nie miały wad postawy? Zestaw porad dla rodziców przygotował elbląski Sanepid, zwracając uwagę szczególnie na obciążone nadmiernie tornistry i odpowiednie wymiary biurek oraz krzeseł.

Rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole wiąże się z wieloma istotnymi zmianami w jego życiu. To także punkt krytyczny w jego rozwoju fizycznym, w którym powstawać mogą wady postawy. Z biegiem lat mogą się one pogłębiać, aż doprowadzą do często nieodwracalnych zmian, powodujących niekorzystne skutki zdrowotne odczuwalne przez całą resztę życia. Jak temu zapobiec? Elbląski Sanepid przygotował dla wszystkich rodziców kilka praktycznych porad.
       - Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej przy równoczesnym ograniczeniu dotychczasowej aktywności ruchowej, noszenie obciążonych tornistrów (plecaków) a także pojawienie się czynników psychicznych (lęk, trema) może inicjować procesy powstawania wad postawy. W tym wieku także kształtuje się wiele nawyków, utrwalają się zachowania, które będą umacniać zdrowie lub jemu szkodzić. Dlatego wszystkie dzieci powinny zostać tak przygotowane w rodzinie i szkole, aby umiały żyć zdrowo i bezpiecznie – przestrzega Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny w Elblągu.
       Prawidłowy dobór wysokości krzesła (fotela) i wysokości ławki (biurka) związany, ze wzrostem dziecka, określa polska norma. Ustalono w niej osiem numerów mebli. Każdemu numerowi mebli przypisano określony kod kolorystyczny, który przedstawia tabela, jaką prezentujemy pod artykułem.
       Rodzice powinni pamiętać, że prawidłowa pozycja siedząca dziecka jest zapewniona wtedy gdy:
       - podeszwy stóp (w obuwiu) całą swoją powierzchnią stykają się z podłożem,
       - pomiędzy udami a blatem stołu zachowany jest prześwit, umożliwiający swobodne poruszanie nogami,
       - uda od spodu nie są uciśnięte przez krawędź siedziska, krzesła,
       - płyta stołu jest na poziomie łokci (po położeniu przedramienia na blacie, pomiędzy przedramieniem a ramieniem powstaje kąt prosty),
       - oparcie krzesła podpiera plecy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
       - przednia krawędź siedziska nie uciska na tylną część podudzia,
       - między siedziskiem krzesła a oparciem jest wolna przestrzeń.
       Bardzo istotna jest też kwestia odpowiednio wyważonego plecaka. Przyjmuje się, że ciężar pełnego tornistra nie powinien przekraczać 10 procent masy ciała dziecka. Kupić powinniśmy zatem tornister lekki, z miękkimi, szerokimi szelkami. Powinien mieć usztywnioną ścianę tylną, oraz przegródki umożliwiające równomierne rozłożenie zawartości plecaka. Integralną, ale i sporo ważącą częścią wyposażenia każdego ucznia są zeszyty. Starajmy się więc wybierać dla dziecka te w miękkiej oprawie. Ważne jest także, by czuwać nad zawartością plecaka przed każdym wyjściem do szkoły. Zdarza się bowiem, że uczniowie zabierają nieprzydatne w danym dniu podręczniki i pomoce szkolne.
      
       Polska Norma w sprawie mebli dla uczniów
      

      
numer zestawu wysokość
       siedziska
       krzesła
       (cm)
wysokość puplitu stolika
       (cm)
zakres wzrost ucznia (w cm) kod koloru
0 21 40 80 - 95 biały
I 26 46 93 - 116 pomarańczowy
II 31 53 108 - 121  fioletowy
III 35 59 119 - 142  żółty
IV 38 64 133 - 159 czerwony
V 43 71 146 - 176,5  zielony
VI 46 76 159 - 188 niebieski
VII 51 82 174 - 207 brązowy

      
opr. RF na podstawie informacji Sanepidu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Niech ta tabelke przesla dyrektorom Szkol
  • a najlepiej dyrektor departamentu edukacji
  • co roku to samo - akcja na początku roku, a potem cisza. A dzieciaki jak dźwigały, tak dźwigają bo muszą mieć wszystkie książki, inaczej kicha. Że już nie wspomnę o gimnazjum i liceum.
  • Szkoły i dyrektorzy znają tabelkę i ławki są dostosowane do wzrostu dzieci. Rodzicu z postu 1 ile razy na 6 lat nauki w szkole podstawowej zmienisz w domu wysokość krzesła przy biurku swojego dziecka ? czy wiesz jakiej wysokości krzesło kupić? czy po prostu kupujesz ładne i pasujące do wystroju pokoju dziecka, jak idzie do pierwszej klasy i służy mu przez całą podstawówkę ?W szkole dziecko przez 6 lat nauki zmienia wysokość krzesła przeciętnie co drugi rok, zgodnie z tym jaki wzrost osiągnęło.
Reklama