UWAGA!

Dobra wola sprzedawcy

W jednym z hipermarketów zakupiłem przed świętami komputer. Prezent nie spodobał się. Czy mogę w ciągu pięciu dni zwrócić towar i żądać rozwiązania umowy? - pyta Czytelnik.

Aktualnie kwestia zwrotu towaru zgodnego z umową, zakupionego bezpośrednio w sklepie nie jest uregulowana w przepisach prawnych. Jednak, jak każda umowa, tak również umowa sprzedaży może być rozwiązana za zgodą stron umowy i zależy to przede wszystkim od dobrej woli sprzedawcy.
     W celach marketingowych przedsiębiorca może zobowiązać się do przyjmowania zwrotów towarów zgodnych z umową w określonym przez siebie czasie. Wówczas takie zobowiązanie podane do wiadomości konsumentów jest wiążące.
     Kilka lat temu podstawą do zwrotu zakupionego towaru bez wad i to wyłącznie w jednostkach handlu uspołecznionego była uchwała nr 71 Rady Ministrów z 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancji dotyczących towarów trwałego użytku sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (M.P. nr 21, poz. 118). Dotyczyła więc ona sklepów państwowych. Przepisy te już nie obowiązują.
     
Radosław Rzepecki - IH Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Widać, że UOKiK wraz z IH kiepsko wywiązują się z informowania konsumentów o ich prawach, skoro wciąż ludzie chcą zwracać towar w ciągu 5 dni. Ludzie patrzcie co kupujecie, to nie będziecie mieć problemów.
  • Boże co za czytelnik! Pomysl chlopie jakbys mial sklep i nagle 20 osób chcialoby tobie zwrocic towar bo im sie nie podoba. eh..szkoda gadac do takich...
  • Chyba jednak kiepski ten towar skoro 20 ludzi chciałoby zwracać. Trzeba poprostu bubli nie sprzedawać!!!
Reklama