UWAGA!

Garść policyjnych porad

Elbląg, Garść policyjnych porad
(fot. Damian Matwiejczyk)

Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych wyjazdów. W trosce o bezpieczeństwo czytelników portEl.pl podajemy kilka sprawdzonych policyjnych porad, do których warto się zastosować.

Jeżeli wyjeżdżasz, poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając wieczorem światło. Pamiętaj o tym, by na wycieraczce nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Pozamykaj wszystkie okna i drzwi. Jeżeli masz rolety antywłamaniowe, pamiętaj o ich zamknięciu. Pamiętaj również o tym, by zakręcić zawory wody i gazu. Jeżeli jest to możliwe, odłącz bezpieczniki. Jeżeli przechowujesz na balkonie rowery, zabezpiecz je w innym pomieszczeniu.
     Gdy po powrocie stwierdzisz, że dokonano włamania do twego mieszkania, natychmiast powiadom policję i niczego nie dotykaj. Apelujemy do tych sąsiadów, którzy pozostaną w miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę na to, co dzieje się wokół was. Jeżeli stwierdzicie, że w klatce schodowej kręcą się obce osoby lub ktoś próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał na święta, należy natychmiast dzwonić na policję - numer 997.
     Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu. Parkuj go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystaj z parkingów strzeżonych. Sprawdź, czy pozamykałeś okna i drzwi. Włącz autoalarm. Nie zostawiaj na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów takich jak telefon, radio lub wartościowa odzież. Schowaj torby i bagaże do bagażnika. Pamiętaj, że złodzieje wykorzystują różne metody, by ukraść auto i mają różne sposoby, by zmusić kierowcę do zatrzymania się, np. „na stłuczkę”. Robią to najczęściej w miejscach odludnych, dlatego należy być czujnym.
     Podczas podróży środkami komunikacji pamiętaj o swoim bagażu. Nie pozostawiaj go bez opieki. Uważaj na kieszonkowców. Podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane. Złodzieje obserwują podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. W przedziale nie zostawiaj swoich bagaży bez opieki. Uważaj na natrętnych współpasażerów. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysiadania i wsiadania oraz w korytarzu pociągu. Jeśli poczujesz, że wokół robi się tłoczno - wzmóż czujność. „Sztuczny tłok” to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
     W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców elbląska policja w porozumieniu z ZKM w Elblągu rozprowadza w środkach komunikacji miejskiej ulotki z ostrzeżeniem przed kieszonkowcami. Zalecamy stosowanie się do rad w nich zawartych. Podobne porady możemy usłyszeć w apelu emitowanym w elbląskich marketach. Policja radzi w nim, jak uchronić się przed kieszonkowcami podczas świątecznej gorączki zakupów.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama