UWAGA!

Handlujemy po polsku

Zgodnie z ustawą o języku polskim na terenie RP w obrocie z udziałem konsumentów używa się języka polskiego. W Elblągu ustawa ta jest raczej przestrzegana, skoro w toku 192 kontroli Inspekcja Handlowa trafiła na tylko jeden przypadek nieprawidłowości.

Ustawa dotyczy nazewnictwa towarów i usług, ofert, instrukcji obsługi, warunków gwarancji, informacji o właściwościach towarów i usług, ostrzeżeń oraz innych informacji dla konsumentów a także faktur, pokwitowań i rachunków. Obcojęzyczne opisy towarów i usług, oferty, ostrzeżenia, informacje dla konsumentów muszą więc być sporządzone również w polskiej wersji językowej.
     Te wymogi nie obowiązują, jeżeli informacje, ostrzeżenia, instrukcje obsługi przedstawione są w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Jednak gdy formie graficznej towarzyszy opis obcojęzyczny, musi on być również sporządzony w języku polskim.
     Przepisy ustawy o języku polskim nie dotyczą nazw własnych, nazw handlowych, znaków towarowych, oznaczeń miejsca pochodzenia towarów i usług a także obcojęzycznych dzienników i czasopism, książek, programów komputerowych z wyjątkiem ich opisów i instrukcji, oraz twórczości naukowej i artystycznej.
     Inspekcja Handlowa kontroluje przestrzeganie przepisów ustawy o języku polskim w obrocie z udziałem konsumentów. W II półroczu 2005 r. przestrzeganie przepisów ustawy o języku polskim było sprawdzane przez Delegaturę IH w Elblągu w toku 192 kontroli. Nieprawidłowość w tym zakresie stwierdzono w jednej placówce detalicznej, co było podstawą do skierowania wniosku do sądu o ukaranie przedsiębiorcy. Sąd wydał wyrok nakazowy zapłaty grzywny w wysokości 300 zł.
     
     
Bronisława Walawska-Pawlak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • mysle ze takich placowek jest wiecej w naszym miasteczku
 • Proponuje przejsc sie do Carrefoura na dzial komputerowy - jest tam opakowanie o nazwie "10CDlim+1CDR gratis" cena okolo 9zl a w srodku??? No wlasnie 10 opakowan na cd i 1 plytka gratis, tyle ze same opakowania nawet w firmowym sklepie komputerowym sa 2 razy tansze od tego badziewia - poszedlem wyjasnic sprawe, ale panowie zdzialu powiedzieli tak "ch**mnie to obchodzi" a drugi powiedzial ze "z urlopu wrocil i nie wie co tam maja" Kasa poszla w bloto a za 9zl na mojej osobie nie chcialo mi sie isc do PIHu
 • 10cd slim - wg mojej nazwy oznacza 10 sztuk Compactk Disk - czyli 10 plytek w "slim" cienkim opakowaniu" a nie 10 opakowan na plyty
 • a co to znaczy " SALE'" bo na wielu sklepach to widze i nie wiem co to znaczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prostaczek(2006-02-02)
 • jak nei wiesz co to znaczy to sie bambusie jezykow ucz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyksztalcony(2006-02-02)
 • Wykształcony? Może i czytać to Ty umiesz, może i po polsku! Ale pisać to Ty chłopie idź się uczyć!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DobrzeCiradzę.(2006-02-02)
 • Dziwy prawicie! A kto przeczyta co pisze w autobusach? Pomijam te złomy sprowadzone do ALP-u! Sobek Zasada w swoich też polskiego nie zna!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  IconatoPIH(2006-02-02)
Reklama