UWAGA!

Kto odpowie za usterki?

Dwa tygodnie temu wstawiono mi nowe okna. Okazało się, że występują usterki. Producent odsyła mnie z reklamacją do montażysty, zaś montażysta przerzuca odpowiedzialność na producenta. Kto więc odpowiada za usterki oraz za ich usunięcie?

Sprawę wyjaśnia Radosław Rzepecki z elbląskiej Delegatury Inspekcji Handlowej:
     Gdy zawarto umowę na zakup i montaż okien z producentem, to on odpowiada wobec konsumenta. Nie będzie miało tutaj znaczenia, że producent zlecił montaż innemu podmiotowi.
     Jeżeli konsument zawarł dwie odrębne umowy, wówczas, w zależności od rodzaju ustek, odpowiadałby producent lub montażysta. Oczywiste jest, że producent odpowiada za wady okna, a montażysta za prawidłowość jego wstawienia.
     Reklamując wadliwe okno, możemy zrobić to na podstawie warunków określonych w karcie gwarancyjnej, jeżeli taka została wydana, lub na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. To konsument decyduje, co dla niego jest korzystniejsze. Natomiast jeżeli występują wady montażu, wtedy podstawą prawną złożenia reklamacji są przepisy umowy o dzieło z kodeksu cywilnego.
     Ważne staje się więc uważne przeczytanie umowy sporządzonej przez przedsiębiorcę.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Trzeba było kupić okna u JOCZa, mają własne ekipy montażowe, no i co ważnejsze są producentami i sprzedają własne okna. 6 lat temu zakupiłam u nich okna, teraz zgłosiłam, że okna sie nie domykają, ciężko chodzą. Po dwóch dniach przyjechał pan, wyregulował mi okna i działają bez zarzutów. Mimo,że gwarancja minęła 2 lata temu to nic nie zapłaciłam. To mi sie podoba. Oni niezbywają klientów. Polecam. MG
Reklama