UWAGA!

Nowe zasady ubezpieczeń OC

Uwaga, kierowcy planujący kupno używanego samochodu! Od 1 stycznia zmieniają się niektóre przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ponadto PZU planuje wprowadzenie nowych taryf ubezpieczeń komunikacyjnych.

W myśl nowych przepisów, kupując używany samochód, przejmujemy na siebie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, którą zawarł poprzedni właściciel. Nie stanie się tak, jeśli nabywca pojazdu wypowie umowę przed upływem 30 dni od daty kupna pojazdu. W razie niewypowiedzenia umowy nowemu właścicielowi samochodu grozi konieczność płacenia podwójnych składek za komunikacyjne OC.
     Ponadto warto wiedzieć, że ustawa zawierać będzie zapis o automatycznym odnawianiu umów. Co to znaczy? Jeżeli składka za okres 12 miesięcy określona w umowie została w całości spłacona, a nabywca pojazdu najpóźniej na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy nie powiadomił na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że umowa została zawarta na kolejny rok.
     Ponadto zmiany w wysokości opłat za ubezpieczenia komunikacyjne planuje PZU. Podstawą tych zmian będzie zindywidualizowane podejście do zagadnień ryzyka.
     - Dotychczas podstawowym czynnikiem, który miał wpływ na wysokość składki OC, była pojemność silnika oraz miejsce zamieszkania. Nowe taryfy wprowadzają więcej kategorii opisujących ryzyko. Indywidualizacja wychodzi naprzeciw europejskim tendencjom na rynku ubezpieczeniowym. Osoby, które znajdują się w grupie niższego ryzyka, płacą za ubezpieczenia mniej, w przeciwieństwie do osób, które statystycznie częściej są lub mogą być sprawcami szkód – informuje Michał Witkowski z Grupy PZU.
     
JR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • no to super ;-( koles mi zrobil 2 szkody - jak mu pozyczylem pojazd, raz sam spowodowalem stluczke i dodatkowo mialem 2 wypadki(nie z mojej winy) obecnie mam 50% za bezszkodowosc - a teraz mi pewnie dodadza z 30% za podwyzszone ryzyko. Szczescie ze umowe mam do lipca, a wtedy bedzie wiadomo czy warto sie przenosic do innej ubezpieczalni
 • Tez wymyslili!!! Prezesi...
 • PZU szuka frajerow. Jest duzo innych a nawet moze i lepszych firm ubezpieczajacych wszystko co sie chce. smierc frajerom
 • Ktoś z PZU pewnie grubą kasę za to dostanie. Polecam ubezpieczenie w TUW w budynku PKS. Niedrogo, a do tego jeszcze w promocyjnej cenie można mieszkanie ubezpieczyć. Ja za OC zapłaciłem za cały rok 250 zł.
 • Pzu tak komplikuje warunki ubezpieczeń komunikacyjnych że ich piony sprzedażowe się gubią. Najwiekszym niebezpieczeństwem bedzie niedouczony pośrednik, kalkulujący składkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokers(2006-01-03)
 • Złodziejstwo! Właśnie nadziałem się na ten durny przepis. Ubezpieczyłem samochód w innej firmie i oczywiście żadna prukfa w okienku nie raczyła powiedzieć że trzeba o takiej zmianie powiadomić poprzedniego ubezpieczyciela (P...y Zakład Ubezpieczeń). teraz musze podwójnie ubezpieczyć samochód. Jestem wkurzony i bezradny. Lobby PZU i innych złodzieii dało popis w sejmie. Gratuluję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Białystok(2008-02-04)
Reklama