UWAGA!

Wędkarzem być…

Elbląg, chociaż raz w życiu złotą rybkę złowić....
chociaż raz w życiu złotą rybkę złowić....

Zbliżają się cieplejsze dni, przyroda się ożywia, drzewa zielenią, a my mamy ochotę na relaks na świeżym powietrzu. A może by tak posiedzieć nad brzegiem rzeki z wędką w ręce?

Zapaleni wędkarze łowią przez cały rok i nie straszne im są mróz, przeręble i wichury. Są jednak i tacy, którzy chcieliby w ciepły, przyjemny dzień posiedzieć nad wodą, a przy okazji złowić jakąś „zjadliwą” rybkę na przyjemny posiłek.
     Kwestie dotyczące połowu ryb w Polsce reguluje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, który zawiera zbiór przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny. Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego, zarówno zrzeszonych w Związku, jak i niezrzeszonych obywateli polskich oraz cudzoziemców.
     Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w Regulaminie, po opłaceniu stosownych składek.
     Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. W bieżącym roku składka członkowska dla młodzieży do 16 roku życia wynosi 14 zł, natomiast opłata za wędkowanie 23 zł.
     Członek PZW do 14 roku życia ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
     Młodzież, która nie jest zrzeszona, w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
     - w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
     - w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
     Składka członkowska dla osoby dorosłej w bieżącym roku wynosi 57 zł, natomiast opłata za wędkowanie - 90 zł. Jest to kwota dość duża i szkoda, że PZW nie przewidziało możliwości wykupu karty na okres półroczny albo krótszy, co z pewnością spowodowałoby większe zainteresowanie wędkowaniem - szczególnie wśród urlopowiczów i osób chcących spróbować połowu ryb tylko w sezonie wiosenno-letnim.
     Według regulaminu PZW każdy wędkarz ma prawo do swobodnego dostępu do wody, a także do przybijania i cumowania do brzegu sprzętu pływającego, jeśli lokalne przepisy wydane przez uprawniony organ nie stanowią inaczej.
     Członek PZW ma również prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. (Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.)
     W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać: kartę wędkarską, legitymację PZW z potwierdzeniem uiszczenia należnych składek lub inne ważne zezwolenie uprawniające do wędkowania na danym łowisku. Wędkarz zobowiązany jest też utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu min. 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
     Według Regulaminu PZW wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
     - jednym haczykiem z przynętą, albo
     - nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm albo
     - sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.
     - przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
     - sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.
     
     Jako przynęty mogą być stosowane:
     - przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
     - przynęty sztuczne.
     Zabrania się stosować jako przynęt: zwierząt i roślin chronionych, ikry rybiej oraz „żywej ryby”.
     Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania jako przynęt martwych ryb, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym. Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich, takie jak np. ciasta, pasty i umownie sery.
     Przynęty sztuczne, takie jak np. sztuczne muchy, to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej.
     
     Kiedy i jak wędkować?
     W wodach użytkowanych przez PZW można wędkować z brzegu przez całą dobę, z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia, gdzie wolno wędkować tylko w porze dziennej, tj. od świtu do zmierzchu.
     Prawo zabrania łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych, takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki oraz w obrębach ochronnych i hodowlanych. Ponadto wędkarz ma obowiązek przestrzegać limitów dziennych połowów ryb. Nie wolno też: przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych, sprzedawać złowionych ryb, rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska, łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody. Zakaz ten nie dotyczy budowli hydrotechnicznych służących regulacji brzegów lub dna, np. ostrogi, opaski i progi denne, posługiwać się sprzętem pływającym nie zarejestrowanym i nie oznakowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami, wędkować z mostów itd.
     
     Warunkiem niezbędnym uprawiania wędkarstwa w Polsce jest posiadanie karty wędkarskiej, którą wydaje, właściwy dla miejsca zamieszkania, starosta po przedłożeniu zaświadczenia o złożeniu przed komisją egzaminacyjną PZW, właściwą dla miejsca zamieszkania, egzaminu ze znajomości przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Egzamin obejmuje znajomość Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW zawierającego reguły określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnieni są cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce oraz osoby w wieku poniżej 14 lat, pod warunkiem łowienia pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę.
     Aby zostać członkiem PZW należy wypełnić deklarację i wnieść opłatę wpisową oraz składkę członkowską. Osoby zamierzające wstąpić do Związku winny zgłosić się do siedziby koła PZW, zgodnie z miejscem zamieszkania, dopełniając formalności. Członkiem zwyczajnym PZW może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat, zna i uznaje Statut Związku oraz wniosła stosowne składki. Członkiem uczestnikiem PZW może być osoba w wieku poniżej 16 lat, za zgodą swego przedstawiciela ustawowego. Koło w Elblągu czynne jest w poniedziałki w godz. 12-14 oraz we czwartki w godz. 15-17.
     Okręg PZW w Elblągu: ul. Sukiennicza 10, 82-300 Elbląg, tel. 055 232 54 82.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mogli by zrobic te oplaty polroczne czy sezonowe. Nie kazdy bedzie placil ponad 100zl za te oplaty po to zeby pojsc z 5 razy w roku na ryby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mniejsze oplaty(2008-04-11)
 • cyt. ". .. Warunkiem niezbędnym uprawiania wędkarstwa w Polsce jest posiadanie karty wędkarskiej. .. " no i zapomniał autor o łowiskach komercyjnych i tym, że tam nie potrzeba posiadać żadnych kart uprawniających do wędkarstwa, a wystarczy tylko wnieść stosowne opłaty i można się nałowić do woli - w odróznieniu od spustoszonych wód PZW (a raczej Polskiego Związku Rybackiego patrząc na to co robią na naszych wodach panowie z Sukienniczej).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  moczykij(2008-04-11)
 • ryb nie ma, kłusowników dużo - rozwiązać pzw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kazik635(2008-04-11)
 • taaa. .. byłem na prywatnym jeziorku- 5 zł za godzinę, a za rybkę jeszcze kazali 18 zł zapłacić. .. sami sobie przeeliczcie :( wędkarz 12
 • jedna wielka farsa -2 lata temu pojechalem nad wode- kolo staergo mostu w jeglowniku mialem jakis kij -wedke 2 m i kulke maki -upal niemilosierny godz 11 przed poludniem -woda zarosnieta, rzesa - splawik zrobiony z zeschnietego kijka -pokłociłem sie ze slubna chcialem posiedziec -dopadli mnie -chcieli 200 zlotych w gotowce - nie dalem -skierowano mnie do jakiegos naczelnika na starym miescie -młody facet -zaproponowal zamiane 200 zlotych mandatu na karte za 170 zlotych bez egzaminu, bez wiedzy, bez znajomosci przedmiotu -chodziło chyba o to ze trzeba jakos zarobic na czynsz ---- nie zaplacilem wolalem komornika w domu do zaplaty tych 200 zl. splacilem z renty wraz z odsetkami z racji wyroku sadowego---- a syf porzucone opakowania po zanetach, flaki po wypatroszonych rybach, butelki po piwie -masa plastiku i innych smieci --jak byla tak jest --to wlasnie syf legalnych --170 cio zlotowych wedkarzy spod znaku sukienniczej --tego nie pilnuja -a szkoda-zaznaczam --nie wrzucam wszystkich wedkarzy do jednego wora --znam i prawdziwych i dla tych jestem pelen podziwu i szacunku dla ich zamilowania i hobby
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gosc nad woda(2008-04-11)
 • panowie` a co z nogatem może ktoś zna prawde o opłatach na bieżący rok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wędkarz(2008-04-15)
 • dlaczeg policja nie gania klusownikow l
 • @wędkarz Opłaty na Nogat : bip.powiat.malbork.pl @noname Czemu policja nie gania kłusowników? - Bo jest społeczne przyzwolenie na kłusownictwo - przykład : przysłowiowa Kowalska jest wniebowzięta jak dostanie lub kupi za grosze rybke od szarpaków lub innego ścierwa. A w ZO to mają inne sprawy na głowie niż gonitwa za kotwiczkowymi padalcami po bulwarze, ot np. gdzie tu teraz siaty postawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Moczykij(2008-04-18)
 • a wie ktoś ile w tym sezonie na Goplanicy biorą? amator
 • Aja i wielu moich znajomych uważamy że tylko ichtiologa widać że dużo robi dobrego. Tylko ile może jeden człowiek zrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pan wędka(2008-04-21)
 • PZW jest śmieszne. Jeden wielki bałagan. Za mało czynów, za mało zarybiania, za dużo amatorszczyzny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ...........(2008-04-25)
 • na sluzie w kopanowie powinien byc monitoring bo znowu jakis idiota sie utopi
Reklama