UWAGA!

Braniewo: Górnicy nie zejdą z torów (aktualizacja)

2014-09-24
Aktualizowany 2014-09-24 15:20
 
Elbląg, Braniewo: Górnicy nie zejdą z torów (aktualizacja)
(fot. Wojciech Andrearczyk, portalbraniewo.pl)

Około 200 górników ze związku „Solidarność” blokuje tory kolejowe w Braniewie. Protestują przeciwko importowi taniego, rosyjskiego węgla. Na rozmowy z górnikami pojechał wojewoda warmińsko-mazurski.

Górnicy rozstawili na torach koksowniki, porozwieszali flagi, a także transparenty z napisami „Tusk – oszust”, „PO-PSL likwidator państwowego górnictwa i „Rząd Polaków oszukuje, węgiel z Rosji importuje” - informuje portalbraniewo.pl - To na razie początek akcji, jeśli trzeba będzie, pozostaniemy tutaj nawet kilka dni — mówi Jarosław Grzesik, jeden z protestujących górników, dodając, że "polski węgiel zalega na hałdach, a na transporcie węgla zarabia rosyjska mafia".
       Akcja przebiega spokojnie, na miejscu są braniewscy policjanci, Straż Graniczna i Służba Ochrony Kolei. Na razie służby porządkowe nie podjęły decyzji co do dalszych kroków zmierzających do odblokowania torów.
       Z górnikami spotkał się wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który przyjął postulaty protestujacych na piśmie i przekazał je do Kancelarii Premiera. Marian Podziewski zapowiedział, że w Braniewie nie będą już rozbudowywane terminale do przeładunku rosyjskiego węgla. Związkowców takie zapowiedzi nie zadowalają. Żądają od rządu, by ograniczył import rosyjskiego węgla do Polski, wprowadził koncesje na handel tym surowcem oraz zapisy gwarantujące spalanie polskiego węgla w komunalnych ciepłowniach.
       - Już dość obietnic rządu, rozmawialiśmy kilka miesięcy z panem premierem Tuskiem, obiecywali nam złote góry i gruszki na wierzbie. Tymi gruszkami miało być ograniczenie importu rosyjskiego węgla do Polski, bo nasz węgiel leży na kopalnianych zwałowiskach. Mamy nadzieję, że rząd sie obudzi, bo obiecywaniem zamiast działaniem daleko nie zajedziemy - powiedział Radiu Olsztyn Jarosław Grzesik, jeden z protestujących górników.  - My stracimy nasze miejsca pracy, Śląsk stanie się pustynią bezrobocia, a rosyjska mafia będzie zarabiała na transporcie węgla do Polski.
       Górnicy zapowiedzieli, że zakończą protest dopiero, kiedy premier Ewa Kopacz odpowie na ich petycję i przedstawi konkretne pomysły na wprowadzenie zmian i termin ich realizacji.
       Tymczasem przeładunkiem rosyjskiego węgla w Braniewie zajmuje się co najmniej kilka firm, które zatrudniają mieszkańców Braniewa i okolic. Ograniczanie importu może dla nich również oznaczać utratę pracy.
      
oprac. RG, źródło: portalbraniewo.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • gnoje bierzcie się do roboty kopać węgiel. po torach niewolno chodzić, gdzie są sokiści tyle kasy chodzi po torach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56
  32
  tomasz4(2014-09-24)
 • Wydobywajcie taniej, zrezygnujcie z 13 i 14 pensji, to może kupię polski węgiel. A opony to palcie u siebie na śląsku.
 • Pałą ich, pałą !!!
 • popieram. .gnoje. .
 • To nie polski węgiel jest drogi, to pośrednicy i holding węglowy zarabia na górnikach.
 • A barki na zalewie też zatrzymają ?
 • Ile zarabia związkowiec z solidarności? jakie ma przywileje? - to jest dopiero mafia nie do ruszenia. Czemu importuje się węgiel z Rosji chociażby dla tego że koszty pracy są u nich niższe przez co cena węgla jest niższa. W sklepie śruba M-20 kosztuje 2 zł a ta sama śruba w zamówieniu dla kopalni kosztuje już 10 zł kto na tym zarabia? Związkowcy, prezesi, ludzie którzy węgiel widzą tylko w formie kasy spływającej na ich konta albo branej w łapówkach. Skoro istnieje taki złodziejski proceder to ten węgiel kosztuje tyle ile kosztuje !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  4
  górnik-Bełchatów(2014-09-24)
 • Chciałem w tym roku kupić polski węgiel byłem w trzech składnicach i okazało się ze za tonę węgla trzeba zapłacić o ponad 200zł drożej to i przywózka jest droższa o 40 zł pytam jak to jest ze krajowy węgiel jest taki drogi. Niech górnicy wezmą się za pośredników a nie uderzają po kieszeni polskich rodzin.
 • Już mnie nie stać na kupno węgla! Egoizm do potęgi. Walczą o swój dobrobyt nie licząc się z innymi. Niech sprzedają za cenę normalną, a nie wyświdrowaną. Wziąć się za prezesów. Jakim prawem zmuszają do powrotu do PRL (bo mieli dobrobyt). Może przejść na demokrację Korei Północnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  1
  Slaus(2014-09-24)
 • Kupuje wegiel tam gdzie jest najtanszy. Wciskanie kitu ze wegiel sprowadzany jest gorszej jakosci to juz cios ponizej krytyki. Jak dotad ten, ,niby" gorszy wegiel jest, byl i powinien byc dalej sprowadzany. Jak nie umie i nie chce sie rentownie prowadzic kopaln to prosze wybaczyc do kogo pretensje???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  3
  misiokisio(2014-09-24)
 • Górnicy mają za duże przywileje. Faktem jest, że ich praca jest ciężka, ale to ich wybór. Nauczyciele i mundurowi też mają ciężką pracę, pozabierali im przywileje i zarabiają dużo mniej niż górnicy. Ekonomia jest ekonomią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  brutall(2014-09-24)
 • Koszt wydobycia węgla w Polsce ok. 250 zł/tonę, cena sprzedaży około 750 zł/tonę. .. gdzie jest 500 zł/tonę ? Wynagrodzenie w spółkach węglowych i zarządach solidarności. Średni zarobek górnika 8000 zł plus deputat na węgiel, plus darmowe wczasy z przejazdem za darmo, plus dodatek do wyżywienia ( zamrażarki tak zapełnione że nie mają co robić z jedzeniem, a węglem tam już się nie palii ) szybkie przejście na emeryturę. I to dla wszystkich, tych co pod ziemią i w biurach. Pod ziemią pracują max 3-4 godziny !!! W biurach same pociotki i kuzyni " królika". To wiadomość z pierwszej ręki, od rodziny która pracuje w kopalni w Jaworznie. Popędzić tych darmozjadów z Braniewa. Już Halex kiedyś ta banda ( lobby węglowe) na wykończyła. Rząd powinien zrestrukturyzować ten bałagan, na zarządy wysłać UKS I NIK a na górników Policję. "Elbingerer".
Reklama