UWAGA!

Ceny papierosów wzrosną jeszcze kilka razy

Elbląg, Mocniejszym argumentem dla palaczy jest cena papierosów niż zdrowie
Mocniejszym argumentem dla palaczy jest cena papierosów niż zdrowie (fot. PS).

Dziennik Gazeta Prawna informuje: Minimalna stawka akcyzy na papierosy w krajach Unii Europejskiej wzrośnie o blisko 40 proc. Polska na wprowadzenie wymaganych podwyżek ma czas do 2018 roku.

Ministrowie finansów krajów członkowskich zgodzili się na podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 64 euro do 90 euro za 1000 sztuk. Zgodnie z proponowanymi zmianami w dyrektywie wspólnotowej udział akcyzy w średniej cenie sprzedaży papierosów nie będzie mógł być niższy niż 60 proc. (obecnie 57 proc.). Nowe progi kwotowe i procentowe dla większości krajów Unii mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Dla Polski i niektórych nowych krajów członkowskich przewidziany jest jednak okres przejściowy do 2018 roku.
       Jak tłumaczy Zbigniew Sobecki, menedżer w zespole cła i akcyzy w firmie doradczej KPMG, zmiany te uzasadniane są unijną polityką prozdrowotną. Ekspert zauważa, że planowana podwyżka akcyzy ma w założeniach ograniczyć dostępność do papierosów, ponieważ to cena jest czynnikiem, który wpływa bardzo silnie na konsumpcję. Zwiększenie wpływów budżetowych nie jest głównym priorytetem, tym bardziej że niższa konsumpcja może nie być zrównoważona wyższą stawką podatku. Dzięki okresowi przejściowemu polscy dystrybutorzy i sprzedawcy papierosów będą mieli pewną preferencję.
       – Dojście do poziomu 90 euro musi się wiązać z okresami przejściowymi dla części państw UE w związku z różnicami w sile nabywczej konsumentów i obecnym dużym zróżnicowaniem cen papierosów na rynku unijnym. Dla niektórych krajów osiągnięcie wskazanego celu nie jest problemem, ale dla innych oznaczałoby gwałtowną, skokową podwyżkę cen nawet o kilkadziesiąt procent – dodaje Zbigniew Sobecki.
       Podwyżka akcyzy, a tym samym wzrost cen, może się przyczynić do większego obrotu papierosami nielegalnymi. Zdaniem Zbigniewa Sobeckiego takie zagrożenie istnieje, ale zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej podaż i dostępność papierosów z przemytu czy nielegalnej produkcji powinna być ograniczana metodami innymi niż fiskalne, np. przez wzmożone kontrole.
      
       Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Polecam jednak rzucić papierosy niż karmić socjalistyczny ustrój złodziejską akcyzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kindybał(2009-12-16)
 • a do którego roku Polska ma dostosować realność zarobków swoich obywateli do zarobków w innych krajach UE?
 • W ruskach sa tanie faje, a niech podnoszą nawet o 200% :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Palacz.(2009-12-16)
 • ceny mamy jak na zachodzie tylko politycy zapomnieli ze ludzie najpierw muszą zarobić na te podwyżki. Gdzie te obiecane zrównanie zarobków? jak tak dalej będzie trzeba bedzie opuścić ten dziwny kraj
 • Ja nie palę i nie lubię przebywać wśród palaczy bo wali im z mordy. Jak dla mnie, to ceny papierosów mogą nawet wzrosnąć do 20 zł. za paczkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wwwwwwwwwwwwww(2009-12-16)
 • nie karmcie tego socjalistycznego chorego panstwa swoja kasa. do pracy jedzcie skuterem (nie trzeba prawka) na ruskiej benzynie, palcie ruskie fajki. .. sprzet RTV bierzcie z zagranicy (uwaga: TAM JEST ON TANSZY NIZ W POLSCE!), ciuchy z Anglii - to samo. .. dzieki temu ten chory system szybciej by upadl
 • najfajniejsza jest ta propaganda dotyczaca zdrowia. Robia to tylko po to, zeby miec powod do podwyzki cen.
 • Najtansza paczka papierosów powinna kosztowac 25 zł! Malboro po 65 zł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  youłyoł(2009-12-16)
 • Realna wartość paczki papierosów to ok 2 zł. Wiem, bo robiłem, dopóki nie podnieśli o 150% akcyzy na tytoń do kręcenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  palacze przeciw złodziejom(2009-12-16)
 • Wreszcie BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ !!!! I pogonić te nastoletnie idiotki z pubów, lokali, restauracji, co to szczeniara jeszcze rodzicom za mleko nie zapłaciła, a już zasmradza innym powietrze! Pogonić tych śmierdzieli z przystanków tramwajowych i Autobusowych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nicht rauchen!no smoki.nie kur(2009-12-17)
 • cudownie bardzo dobra wiadomość, koniec ze smrodem, chodż te nałogi nawet gdyby papierosy kosztowaly 50zl. i nie mieliby na chleb to i tak będą palić.
 • Gdyby politycy zarabiali najniższą krajową, może by przejrzeli na oczy że nie są w stanie godnie przeżyć od wypłaty do wypłaty. A my żyjemy jak te psy które dostają tylko tyle żeby nie paść z głodu i za mało żeby się podnieść na nogi. P. S Uczę się języka i spadam stąd, nie widzę w Kaczogrodzie żadnej przyszłości dla siebie i swojego dziecka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zmęczony(2009-12-18)
Reklama