UWAGA!

Elbląski pomysł na walkę z bezrobociem spodobał się Komisji Europejskiej

 
Elbląg, Elbląski pomysł na walkę z bezrobociem spodobał się Komisji Europejskiej
fot. AD

Wymyślony w Elblągu pomysł skutecznej walki z bezrobociem zyskał uznanie Komisji Europejskiej i jako jeden z pięciu europejskich projektów znalazł się w finale prestiżowego konkursu Regio Stars.

Projekt realizowano pod nazwą "Indywidualne ścieżki zatrudnienia" od grudnia 2009 do sierpnia 2012 roku w Elblągu. Uczestniczyło w nim 32 bezrobotnych powyżej 45. roku życia, z których wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Ponadto wszyscy byli niepełnosprawni w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Po zakończeniu projektu okazało się, że 22 osoby znalazły zatrudnienie i utrzymały je co najmniej pół roku.
       - To jest rewelacyjny wynik, bo najczęściej jest tak, że bezrobotny podejmuje pracę, popracuje tak długo, jak jego miejsce pracy jest dotowane, i znów do nas wraca. Wyniki tego projektu są naprawdę rewelacyjne i warto je powielić (...), wręcz wprowadzić do ogólnej polityki walki z bezrobociem - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski.
       Projekt, który realizowała Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, zakładał indywidualną pracę z każdym jego uczestnikiem.
       - Najpierw każda z osób była poddawana ocenie stanu zdrowia. Okazuje się bowiem, że wielu ludzi nie podejmuje pracy ze względu na zły stan zdrowia albo ze względu na to, że uważają swój stan zdrowia za zły. Każdy z uczestników projektu spotykał się z lekarzem medycyny pracy, był diagnozowany i pracowaliśmy nad tym, by dana osoba uświadomiła sobie, w jakim charakterze może pracować - powiedziała koordynator programu "Indywidualne ścieżki zatrudnienia" Eliza Popławska-Jodko.
       Dodała też, że pomysł medycznego diagnozowania bezrobotnych zaczerpnięto z modelu obowiązującego w Finlandii - centrum rehabilitacyjne z tego kraju było partnerem elbląskiego projektu.
       Zdiagnozowany przez lekarza bezrobotny pracował z indywidualnym trenerem pracy, psychologiem, uczestniczył w takich szkoleniach i kursach, które uważał za przydatne (a nie takich - jak często bywa w urzędach pracy - które aktualnie są realizowane). Doradca zawodowy pomagał bezrobotnym przygotowywać się do rozmów z pracodawcami, a po znalezieniu pracy towarzyszył takiej osobie jeszcze przez pół roku. "W razie potrzeby pomagał w rozładowaniu konfliktów w nowym miejscu pracy, wspierał, motywował do dalszej pracy" - powiedziała Popławska-Jodko.
       Dodała, że koszt projektu wyniósł 1,8 mln zł, a koszt zdiagnozowania i przygotowania bezrobotnego do rynku pracy to 8-9 tys. zł. "To nie jest dużo. Opłaciłoby się nawet wydać na to 15 tys. zł, byle tylko bezrobotny utrzymał miejsce pracy i wrócił na rynek pracy w sposób trwały, a nie tylko na kilka miesięcy" - przyznał w rozmowie z PAP Szczepkowski, który zabiega w Ministerstwie Pracy o pieniądze na to, by w kilku powiatach woj. warmińsko-mazurskiego pilotażowo realizować sprawdzony w Elblągu sposób walki z bezrobociem.
       - Moim zdaniem warto realizować ten projekt w całym kraju - tyle tylko że urzędy pracy w ogóle nie są do takiej pracy z bezrobotnymi dostosowane. Na jednego doradcę zawodowego przypada w Polsce kilkuset bezrobotnych, więc jak z nimi pracować indywidualnie? - pytał Szczepkowski, który liczy, że sukces w konkursie Regio Stars może pomóc w popularyzacji i wdrażaniu w życie elbląskiego modelu walki z bezrobociem.
       W województwie warmińsko-mazurskim od lat panuje najwyższe w kraju bezrobocie, bez pracy pozostaje tu 102 tys. osób, co daje 19,3 proc. (stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wynosiła 12,4 proc.).
       Realizowany przez Komisję Europejską konkurs Regio Stars promuje dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania, które - zdaniem KE - warto powielać w innych regionach i krajach. Projekt Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych jest pierwszym projektem z Polski (od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej), który dotarł do tego etapu konkursu. W finale polski projekt będzie rywalizował m.in. z pomysłem z Finlandii i Wielkiej Brytanii.
      
źródło: wyborcza.biz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Super, gratulacje !!!
 • 1.8mln. zł :36 bezrobotnych= ni jak mi nie wychodzi 8,9 tys. na osobę. Reszta kasy została na pewno POdzielona czytaj"rozkradziona" na premie dla organizatorów. Ale portel juz nie napisze komentarzy spod anty. uł zywcem zamkniętego z Gazety biznes.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Cczytajcie ze zrozumieniem(2012-09-29)
 • ale pracowac za 1000 netto ?? Na życie nie wystarczy
 • Hahahaha, wiecie ludzie co jest żałosne? To że pośredniak w niczym!! nie pomaga, nie mają żadnych ofert, a jak się spóźnisz na wizytę, tracisz status bezrobotnego i dostajesz karę 6 czy 8 miesięcy!!! Buahaha, za kogo oni się mają?? Za jakąś Boską instytucję czy jak? 8 miesięcy kary!!! Większe szanse na znalezienie pracy macie stojąc pod monopolowym, taka prawda. Leje na ten urząd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kuba12(2012-09-29)
 • a wyszlo jak zwykle najwiecej z koryta dla butnych urzedasow z urzedu pracy z pefron oraz pseudoinstuktorow i ankietologow dziekujemy nadal bezrobotni i niepelnosprawni
 • pośredniak powinno się zamknąć a urzędasy na bruk darmozjady i złodzieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezrobotny(2012-09-29)
 • paranoja, prawie 82 tys złotych za jedno miejsce pracy, lepiej byłoby dać tym ludziom po 50 tys pod warunkiem, że znajdą prace, gwarantuje, że znalexliby wszyscy, czekamy na kolejne projekty, myśle, że 100 tys złotych na jedną osobę teraz bedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyosioł(2012-09-29)
 • dajcie mi te 82 tys złotych, zatrudnię taka osobę na cały rok, pensja minimalna oczywiście, reszta to oczywiście koszty tego projektu
 • Mam 48 lat. Musiałem wyjechać z Elbląga za pracą. W Elblągu jest praca ale tylko na czarno albo umowa zlecenie. Więc wyjechałem z mojego rodzinnego Elbląga. Źyc trzeba. Mam stałą prace z zarejestrowaniem ale 600 km od Elbląga. Ale nie wszyscy co nie mają pracy nie mogą wyjechac z Elbląga więc cierpią biede. Panie Nowaczyk twórz miejsca pracy a nie podrózuj po Europie za pieniądze Elblążan z podatków.! ! ! ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_36077(2012-09-29)
 • Ilość bezrobotnych w Elblągu - styczeń 2009: 5303,luty 2011: 8407.jest to krok w dobrym kierunku, wzór do naśladowania dla UE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lookatthis(2012-09-29)
 • A wiecie, ze Grzesiek chce zrobić konsultacje społeczne w sprawie likwidacji tramwaju 2 ? "2"przewozi dziennie 3000 pasażerów. As TRAMWAJE ELBLĄSKIE a właściwie UM chce kupić "nowe" wozy a konkretnie używane a Niemiec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nie wiecie,to mówię.(2012-09-29)
 • @Czytelnik MOBI- pozdrawiam zza między. Z Częstochowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tez Elblazanin emigrant(2012-09-29)
Reklama