UWAGA!

Grozi powódź na Żuławach

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Markusy i Elbląg. Z powodu wysokiego poziomu wody w jeziorze Druzno zagrożonych jest kilkanaście miejscowości - czytamy w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”.

W sobotę wieczorem poziom wody w jeziorze Druzno oraz w żuławskich rzekach i Zalewie Wiślanym przekroczył stan alarmowy średnio o prawie 10 centymetrów. Sołtysi i mieszkańcy zagrożonych wsi dzień i noc dyżurują na wałach przeciwpowodziowych. Przez cały czas w pogotowiu jest Obrona Cywilna i Ochotnicza Straż Pożarna.
     Spiętrzenie wód spowodował obfity deszcz i silny wiatr wiejący z kierunku północnego. W efekcie doszło do tzw. cofki. Na szczęście ogłoszone wczoraj prognozy pogody wydają się dla Żuław korzystne. Wiać będzie z południa, a zapowiadany od poniedziałku deszcz ze śniegiem ma być umiarkowany.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Do znudzenia. Drodzy przeciwnicy przekopu. Jest jeszcze jedna funkcja tej inwestycji, o której zapominacie Tzw. „Kanał ulgi”, który jest w stanie zdjąć przez dobę „tylko” kilkanaście cm lustra wody(są wyliczenia). Niby mało, ale podczas zimowej powodzi może dać czas na URATOWANIE ŻYCIA wielu mieszkańcom terenów depresyjnych. A może to będą cm, które obronią wały przed przelaniem. Może wielka woda nigdy nie przyjdzie. Ale ... da ktoś gwarancje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  W Ławrynowicz(2007-01-22)
 • ciekawe czy gmina elblag juz wyslala alarmujace sms do swoich mieszkancow. Kiedys jakis szum wokol tego robili :))))) sms dobry na wszystko
 • I tutaj mści sie debilny podzial administracyjny,jak mozna skoordynować akcję przeciwpowodziowa na calych Żulawach,poprzez Olsztyn i Gdańsk,brawo idioci...
 • Powinien przynajmniej działać pełnomocnik ds Żuław, i to z siedzibą w Elblągu ! - ryzol
 • czy ktoś widział uszkodzony wał przeciwpowodziowy po ostatniej wichurze nad rz.Ciplicówka, który może być przyczyną powodzi?
 • Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wislanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Nam nie zagrażają ulewne deszcze, lecz tylko silne wiatry z kierunków północno-wschodnich naganiające wodę z szerszej części Zalewu do węższej u nas, gdzie następuje spiętrzenie i wpychanie do rzeki Elbląg, Nogatu, Szkarpawy i pomniejszych rzeczek. Taki wał przez Zalew 8 km dlugości spowodowalby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chetniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłóż grobli możnaby postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopaniu kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław na setki lat i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.Ahoj.
 • P.s. Wrota przeciw powodziowe na rzekach Elbląg, Szkarpawa, Nogat, Wisła Królewiecka nie tylko nie spełnią swej roli, ale do tego stworzą poważne zagrożenie, gdyż woda napotykając na opór przeleje się przez wał północny lub któryś z pomniejszych rzeczek w Rubnie, Jagodnie, Kamionku Wlk. itd. Grobla ma zapobiec rozbujaniu się wody w Zalewie jak w wannie, a system grobla-kanał przez Mierzeję sterowany komputerowo pozwoli regulować odpowiednio poziom wody w naszej części Zalewu ( przy wiatrach płn-wsch. obniża się poziom wody w Zatoce Gdańskiej). Program Natura2000 nie jest przeszkodą, gdyż zaleca się w nim podejmowanie działań zmierzających do zmniejszania zagrożeń o rozmiarach katastrofalnych ( jak czuli by się obrońcy jakiegoś ptaszka, gdyby powódź stulecia, jak w XIX wieku, rozmyła po Żuławach wszystkie g.... z oczyszczalni i szamb, zabiła wszystkie zwierzęta na tym terenie, i zniszczyła dorobek całego życia mieszkańców tych terenów?)
 • Kolejny, a moze podstawowy argument na powołanie WOJEWODZTWA ZULAWSKIEGO. Czy trzeba tragedii aby uczyc sie na bledach? Proponuje przeprowadzenie glosowania na lamach PORTALU :czy sadzisz,ze sprawy przeciwpowodziowe i inne zwiazane z geopołozeniem korzystniej rozwiazywaloby WOJEWODZTWO ŻUŁAWSKIE a nie warm-mazurskie i pomorskie razem wziete? To nawet dziecko wie,ze te sprawy sa traktowane po macoszemu i na hasło ELBLAG kombinuja jak nie dac lub jak dac nic. Poprawka administracyjna kosztowalaby mniej niz powazne dotacje rzadowe na odbudowe walow i szkod popowodziowych. Moze trzeba zaczac od produkcji superthilera filmowego o katastrofie na ZULAWACH, aby dac do myslenia trzymajacym wladze .
 • Nowakowo już zaczyna pływać; / Jak się nic nie zmieni to tam będzie MAKABRA; | i to największa ! Wyspa otoczona przez Kanał ELb. NOGAT ! Ciepiczanke ! i ZALEW ! Kanał już wylał i Nogat takżę !!! Most już zamknięty prom nieczynny jedynie można przez Bielnik się wydostać ale to też jeżeli się wiatr nie zmieni to tylko przez pare godzin później to już rakietą chyba. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WIdzę to wiem(2009-10-14)
 • Nowakowo już zaczyna pływać; / Jak się nic nie zmieni to tam będzie MAKABRA; | i to największa ! Wyspa otoczona przez Kanał ELb. NOGAT ! Ciepiczanke ! i ZALEW ! Kanał już wylał i Nogat takżę !!! Most już zamknięty prom nieczynny jedynie można przez Bielnik się wydostać ale to też jeżeli się wiatr nie zmieni to tylko przez pare godzin później to już rakietą chyba. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WIdzę to wiem(2009-10-14)
Reklama