UWAGA!

Wójt, burmistrz i prezydent

„Jest prawie pewne, że w najbliższych wyborach samorządowych bezpośrednio wybierani będą także wójt, burmistrz i prezydent miasta” – czytamy w Głosie Elbląga.

„Jest to szansa powierzenia władzy ludziom z autorytetem, a niekoniecznie z legitymacją partyjną. (...)
     - Zaczęliśmy zasięgać opinii różnych gremiów, także samorządowych. Wszystkie one dawały nam do zrozumienia, że jeśli wprowadzać bezpośrednie wybory, to od razu we wsiach, miasteczkach i miastach. Sugerowano bowiem, że zwykle na początku kadencji parlamentu istnieje największa wola do przeprowadzania zmian, więc jeżeli się ich nie wprowadzi teraz, to później ustawodawcy może zabraknąć odwagi. Sami samorządowcy postulowali, że bezpośrednie wybory są celowe, bo uniezależnią przewodniczących zarządów od ugrupowań politycznych i umocnią ich pozycję wobec rad. W świetle powyższych opinii zmieniliśmy nasz pierwotny projekt i zakładamy, że bezpośrednie wybory odbędą się już w czerwcu tego roku” – powiedział Głosowi Elbląga poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski.
     
     Rozmowę nt. bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast publikuje dzisiejszy Głos Elbląga.
przyg. M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jeszcze dwa tygodnie temu Pan Poseł był przeciwko bezpośrednim wyborom prezydentów duzych miast, czego dał wyraz na specjalnej konferencji prasowej (ostro skomentowanej na PortElu), kiedy mówił: nie wcześniej niz w 2006 roku, bo zmiany trzeba wprowadzać stopniowo. Zmiana stanowiska nastąpiła nie z powodu "oddolnych głosów", ale w związku z dogadaniem sie SLD i PO w tej sprawie. SLD zabiegało o poparcie PO dla nowych ustaw samorządowych, bo partner koalicyjny PSL nie chciał się zgodzić na radykalne zmniejszenie ilości radnych. Ale PO powiedziała: OK poprzemy tylko wybory bezpośrednie mają być wszedzie, a nie tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców, jak tego chciało SLD. Panie Witoldzie, niech Pan mówi otwartym tekstem, a nie nowomową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pułkownik Sanders(2002-01-22)
 • Kandydatami na stanowisko Prezydenta Miasta winny zostać wybierani przez Elbląską Izbę Przemysłowo - Handlową - Liderzy przedsiębiorczości 2001 i 2002 . "Wybitni specjaliści" w promowaniu własnych osiągnięć gospodarczych regionu.
 • Lider!ty chyba żartujesz, wiesz jak są tam wybierani Ci Liderzy? no właśnie...jeśli myślisz, że tamto jest uczciwe, niestety nie masz racji...wiem, że zaraz się oburzą wszyscy Liderzy,ja tez bym się oburzał, gdyby ktoś podważał moją "dobrą" pozycję... Panie pośłe Pan jesteś hipokrytą, horągiewą i masz Pan amnezję, dokładnie jak mówi PŁk. Sanders (czołem), przed dwoma tygodniami mówiłeś Pan co innego, nie masz Pan wstydu i własnych mechanizmów kontroli,przestań już Pan się odzywać, bo tacy ludzie jak Pan ciężko pracuja na "dobry" wizerunek lewicy,oj ciężko, ile to trzeba się nawystępować, żeby co chwilę mówić co innego...a może Pan jesteś ukrytym narzędziem destrukcyjnym umierających sił "prawicowych"?może trzeba Pana poddać lustracji....z kim Pan się w tym sejmie zadajesz?
 • Były prezydent Elblaga, a jeszcze wcześniej bardzo zaufany centralnych aparatczyków PZPR ( wszak przez pewien czas był nadeR MŁODYM i SEKRETARZEM Komitetu Miejskiego PZPR - czymś musiał sie u komuchów zasłuzyć?!!!) od dawna gada co mu ślina na język narzuci. Po prostu bredzi w myśl zasady, że nie ważne co gdach, byle o tobie informowano. Ludzie i wyście( oj ! komuszy Elblągu ) wybrali go na posŁa?! Przecie on nawet w mieszkaniowej spóldzielni mieszał słownie. Mata coście chcieli. Pogratulowac! Teraz spijajta śmietankę. I nie słuchajta gderania posełka, co stracił u obecnych bonzów partyjnych postkomuny - czerwonej burzuazji. Szalom.
 • Troche znam sie na calej tej "zabawie" samorzadnoscia politykow - i stwierdzam, iz wybory bezposrednie prezydenta itd... bez ograniczenia praw rad gmin nie maja sensu. Po prostu bedzie paraliz dzialanosci. Moze system amerykanski (rada gminy jest organem doradczym i kontrolujacym) zda u nas egzamin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2002-01-28)
 • Panie Witoldzie Gintowt-Dziewałtowski: Czy Prezydent wykonuje uchwały Rady? Jeżeli tak, to czy nie powinien być dobrym administratorem? W wyborach wygrywają oratorzy, aktorzy, małpki, koledzy klubowi, a czasami nawet fachowcy! Pewien elbląski dekarz, pan Gburzyński, swego czasu miał bezgraniczne poparcie społeczeństwa, czy był dobrym prezydentem Elbląga? Sądy określiły, że nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2002-01-28)
Reklama