UWAGA!

Obowiązujące przepisy, a noszenie maseczek

 Elbląg, Obowiązujące przepisy, a noszenie maseczek
Fot. Pixabay

Straż Miejska w Elblągu przypomina o obowiązku przestrzegania wprowadzonych w związku z COVID-19 ograniczeń.

Podczas służb patrolowych strażnicy kontrolują punkty handlowe, usługowe oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Strażnicy zwracają uwagę na to, czy znajdujące się tam osoby przestrzegają nakazu zasłaniania nosa i ust. Za brak maseczki zakrywającej nos i usta, zgodnie z art. 116§1a kodeksu wykroczeń, grozi kara grzywny lub nagany.

W ciągu ostatniego miesiąca Straż Miejska w Elblągu przeprowadziła 75 takich kontroli, z czego 21 osób zostało pouczonych, wystawiono 4 mandaty karne, 2 osoby, które odmówiły przyjęcia mandatu czekają na wyrok sądu.

Ponieważ podczas interwencji elblążanie często powołują się na Konstytucję, która rzekomo zwalnia ich z obowiązku noszenia maseczek informujemy, że aktualne przepisy w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii jednoznacznie wskazują na konieczność zakrywania nosa i ust, o czym świadczą ostatnio wydane wyroki Sądu Rejonowego.

Należy więc bezwzględnie przestrzegać obowiązku, zaś w innym przypadku pozostaje liczyć się z możliwością otrzymania mandatu, który na chwilę obecną jest zgodny z polskim prawem.

Straż miejska w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kto pamięta jak rok temu w kwietniu 2020 policja chodziła po pustym mieście wymuszając zasady pelnego lockdownu przy 400 dziennych zakażeniach? Zamykane salony fryzjerskie, gumowe rekawiczki, puste ulice. Na rekompensaty dla zamknietych firm wydano ca 500mld zł co wymusiło historyczny dodruk (podaż pieniadza via PFR i inne posrednie metody kreacji bo nie chodzi o fizyczny druk banknotów)a ta historyczna nadpodaż pieniądza fiducjarnego doprowadzi nieuchronnie do hiperinflacji (gwarantuje bo to czysta matematyka). Juz wtedy policja biernie wypelniała chore rozkazy polityków wzorem III Rzeszy od 1933.. Czy wg Was zamykanie Polski rok temu przy 400 dziennych zakażeniach mialo sens i slusznie wystawialiscie mandaty? Nie popelniajcie tych samych błędów. Posluch ma swoje granice
 • Wszedzie nakazy, zakazy. .. Wszystko element większego planu. Polecam zobaczyc na YT: "RE:SET 3 BaldTV"albo inne odcinki na kanale BaldTV np. o likwidacji gotówki na rzecz cyfrowego CBDC albo o celowym ograniczaniu produkcji żywności. Pięknie pokazany również kontekst obecnej pandemii: youtube com/watch?v=RNi0DHqNPJc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  BaldTV(2021-11-26)
 • Kto pamięta jak rok temu w kwietniu 2020 policja chodziła po pustym mieście wymuszając zasady pełnego lockdownu przy smiesznych 400 dziennych zakażeniach? Polowanie na fryzjerke, pilnowanie cmentarzy, puste ulice, gumowe rękawiczki podczas spacerów. .. Na skutek wymuszania lockdownów na rekompensaty dla zamknietych firm wydano ca 500mld zł co wymusiło historyczny dodruk (podaż pieniadza via PFR i inne posrednie metody kreacji bo nie chodzi o fizyczny druk banknotów)a ta historyczna nadpodaż pieniądza fiducjarnego doprowadzi nieuchronnie do hiperinflacji (gwarantuje bo to czysta matematyka). Juz wtedy policja biernie wypelniała chore rozkazy polityków wzorem III Rzeszy od 1933.. Czy wg Was zamykanie Polski rok temu przy 400 dziennych zakażeniach mialo sens i slusznie wystawialiscie mandaty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  napiszę jeszcze raz(2021-11-26)
 • @........................ - Bo się wszyscy tam przetestowali, może dlatego oszołomie. Ale tego nie napiszesz.
 • Szanowni Strażo Miejska - guzik prawda, nadal większość sądów odrzuca mandaty i nadal są niezgodne z prawem. Wyraźnie mówi o tym ustawa z 5 grudnia 2008 roku. Nie rozumiem dlaczego oszukujecie ludzi w tej kwestii. Żeby nie być gołosłownym załączam lin ze strony (sejmowej )z domenom gov, przeczytajcie zanim zaczniecie hejtowac, a Portel i Straż poproszę o nie oszukiwanie i nie manipulowanie. ://isap. sejm. gov. pl/isap. nsf/download. xsp/WDU20082341570/U/D20081570Lj. pdf
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  Głos Ludu(2021-11-26)
 • @........................ - wyniki większe, bo miliony ludzi w Australii się testują - miliony kumasz oszołomie?
 • zaszaleli przecież oni nic nie robią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  aaaaaaaaaaaaaaaa(2021-11-26)
 • art. 116§1a kodeksu wykroczeń, § 1. Kto, wiedząc o tym, że: 1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę, 2) styka się z chorym na chorobę określoną w pkt 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną, 3) jest nosicielem choroby określonej w pkt 1 lub podejrzanym o nosicielstwo @Artykuł ten sięc odnosi sie do osó chorych, lub podejżanych i zachorowanie, a nie do ludzi zdrowych. Spokojnie zatem, można odmówić przyjęcia mandatu, bo SM nie jest uprawniona do ich wystawiona, a policja łamie prawo i przekracza swe uprawnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  1
  młody konstruktor(2021-11-26)
 • Grypę ktoś wiedział albo coś słyszał??? Chciałem grypę a mam covida co za paranoja nawet grypa sperdala z tego kraju
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Dr.covid(2021-11-27)
 • codziennie jezdze komunikacja miejska i ani razu nie bylo zadnej kontroli ale fakt faktem trzeba dowalic duze kary za brak maseczek jak widze jak taka babka wsiada z dzieckiem do autobusu i perfidnie sie smieje jak inni nosza maseczki a Ona bez to az samemu jej mandat chcialoby sie wlepic albo wszyscy albo nikt wiec ja sie pytam gdzie ta kontrol bo jej nie widze! Hashtagi: #hmmmm
 • @młody konstruktor - Nie §1,tylko §1a - geniuszu. ..
Reklama