UWAGA!

Policjanci przygotowani na ostatni weekend wakacji 

 Elbląg, Policjanci przygotowani na ostatni weekend wakacji 
fot. arch. policji

Wakacje dobiegają końca. Ostatni urlopowicze i koloniści wracają do domów. Za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny. To co się zmieniło w porównaniu do lat ubiegłych to fakt, że wszystko to odbywa się z epidemią koronawirusa w tle. To co się nie zmieniło, to przygotowanie policjantów do pracy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w celu zapewnienia spokojnych powrotów do domów i bezpiecznej drogi do szkoły.

Wieczory i poranki za oknami robią się coraz ciemniejsze i chłodniejsze. Z drzew coraz gęściej spadają liście, a z chmur deszcz. To znak, że kończą się wakacje, a jesienna aura – czy to nam się podoba, czy nie – zaczyna dawać znać o swoim rychłym nadejściu. Niby wszystko jest tak jak co roku, a jednak ze względu na epidemię koronawirusa, trochę inaczej. Ma to również wpływ na działania policjantów, którzy planując działania profilaktyczne i prewencyjne, związane m.in. z przypominaniem dzieciom i młodzieży o bezpiecznych zasadach poruszania się po drogach, muszą poprzedzić je odpowiednim przygotowaniem i zapewnieniem przestrzegania zasad związanych z reżimem sanitarno-epidemiologicznym. Te zasady muszą być przestrzegane również w trakcie kontroli, jakie przeprowadzać będą policjanci z komórek ruchu drogowego. W ostatni weekend wakacji policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących m.in. poprzez kontrole prędkości samochodów i trzeźwości kierowców, którzy będą przejeżdżać przez Warmię i Mazury. Kontroli powinni się także spodziewać kierowcy autobusów, które będą rozwozić dzieci i młodzież wracającą z letniego wypoczynku do domów.

A już za kilka dni – 1 września – wraz z początkiem roku szkolnego funkcjonariusze rozpoczną działania kontrolno-prewencyjne i edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły 2020”. Działania te mają na celu kształtowanie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym, przede wszystkim u jego najmłodszych uczestników, zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okolicach szkół, placówek wychowawczych i edukacyjnych, a także zapewnienie bezpiecznego transportu dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Nie zostawiajmy przygotowań do jesieni na ostatnią chwilę!

Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Dlatego zadbajmy o to, byśmy my także byli przygotowani na zmiany, jakie nas czekają. Wyciągnijmy z szaf i szuflad odblaski! Wieczorami i o poranku na zewnątrz z każdym tygodniem robi się coraz ciemniej, więc wychodząc o tej porze na drogę miejmy je założone w widocznym dla kierowców miejscu. Sprawdźmy i przygotujmy swoje samochody do nowego sezonu. Skontrolujmy prawidłowość oświetlenia, funkcjonowanie układów kierowniczego i hamulcowego, zastanówmy się nad wymianą wycieraczek. Wyjeżdżając autem zwracajmy uwagę na warunki drogowe. Woda z deszczu połączona ze spadającymi z drzew liśćmi, na drodze może stworzyć bardzo śliską mieszankę. Zadbajmy o to, by na drodze być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego!

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fakt pada ostatnio strasznie, zaraz podtopienia będą.
 • kogo wy chcecie nabrać tą propagandą że kontroli będzie więcej. ? W piątek będzie jak zwykle czyli piątek, piąteczek, piątunio i wszyscy na weekend oprócz tych co mają grafik, w sobotę patrolu nie zobaczysz a jeżeli już to od wielkiego dzwonu, może w niedzielę gdzieś się pojawią po południu. I tu apel do elblążan o napisanie po weekendzie czy patroli było więcej niż zwykle.
 • działania "bezpieczna droga do szkoły"kończy się dla policji 3 września i tyle ich widzieli przez cały rok szkolny pod szkołami.
 • Taka uwaga. Lato jest jeszcze a nie listopad !!! (i tu niech sobie każdy dopowie co uważa za stosowne):)
 • "Policjanci przygotowani na ostatni weekend"- Czyżby??? To chyba jakiś żart albo się mylę, to proszę mnie poprawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Dobry żart(2020-08-27)
 • Elbląska Policja działa tylko na pokaz - jak zawsze zresztą !
 • Policja jest od tego aby pilnowała naszego całego porządku, Pozdrowienia dla Arka z drogówki :)
 • "Policja jest od tego aby pilnowała naszego całego porządku"- Zapytam - a czy pilnuje "naszego całego porządku"- Raczej nie! Zgłoszenia najczęściej są umarzane, bo to zgłaszający ma dostarczyć dowodów a policjanci ewentualnie tylko wniosek do sądy. Panowie policjanci są od tego, żeby zgłoszenie przyjąć i sprawę załatwić a nie liczyć na gotowe. No cóż, na siłę się nie da nic zdziałać, musi być chęć ze strony policjantów do prawidłowego działania, nie ma chęci, to nie ma wyników tylko umarzanie spraw.