UWAGA!

Rodzinny interes "torfowy" przed sądem

 Elbląg, Rodzinny interes "torfowy" przed sądem

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zakończyli akcyzowe śledztwo, które prowadzili pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Ostródzie z siedzibą w Morągu. Teraz 15 oskarżonych stanie przez sądem.

Do Sądu Rejonowego w Ostródzie (VII Zamiejscowego Wydziału Karnego w Morągu) przesłano akt oskarżenia wobec grupy piętnastu osób, handlujących nielegalnymi papierosami. Sprawa swój początek miała w 2021 roku. Wówczas funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP zlikwidowali rodzinny biznes. Ojciec i dwie córki zajmowali się przemytem nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze w ciężarówce ujawnili wyroby akcyzowe ukryte pod torfem. Okazało się, że to nie koniec "lewego biznesu". Na terenie powiatu ostródzkiego zatrzymano kolejne osoby, zamieszane w nielegalny przemyt wyrobów akcyzowych.

 

Tacie, jego córkom i pozostałym udziałowcom spółki pomagał Mołdawianin. To on założył „lewą" firmę, zarejestrowaną w województwie mazowieckim. Pod przykrywką tej działalności, sprowadzał torf z Białorusi, a pod torfem białoruskie papierosy.

W toku śledztwa zatrzymano 15 osób. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono prawie 43 tys. zł i 500 euro. Prokurator ustanowił hipotekę przymusową na nieruchomościach gruntowych zabudowanych na kwotę 364 tys. zł. Natomiast w zestawach ciężarowych pod torfem łącznie ujawniono ponad 1,5 mln sztuk białoruskich papierosów o wartości ponad miliona złotych.

15 oskarżonym, mieszkańcom powiatów: ostródzkiego i elbląskiego, jarosławskiego oraz obywatelowi Mołdawii grozi kara grzywny, albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie kary łącznie.

mjr SG Mirosława Aleksandrowicz, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama