UWAGA!

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Obserwowanie ptaków staje się coraz bardziej popularną formą aktywnego wypoczynku. Jednym z celów organizowania Dnia Ptaków jest zwrócenie uwagi na potrzebę chronienia ptaków wraz z ich naturalnym środowiskiem, dotyczy to zwłaszcza gatunków zagrożonych wyginięciem.

W Szkole Podstawowej nr 18 w styczniu przystąpiliśmy, w ramach programu „P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się”, do realizacji projektu „Ptasie ogrody – chrońmy bioróżnorodność”. Celem cyklu jest zaprojektowanie i założenie w okolicach siedliska, w którym będą mogły schronić się ptaki. Zajęcia realizowane w ramach tego projektu mają uświadomić dzieciom rolę naturalnych ekosystemów w przyrodzie, a także przekazać informacje na temat ptaków i innych zwierząt w ich otoczeniu. Nasi uczniowie uczą się zakładać ptasie ostoje, obserwować ptaki, w planie mamy wyprawy ornitologiczne – czekamy tylko, aż wszystkie wrócą z ciepłych krajów.
       Odbywają się warsztaty. Okazuje się, że warsztaty ornitologiczne, podczas których dzieci mają okazję „stanąć oko w oko” ze skrzydlatym przedstawicielem zwierząt, przynoszą wiele wrażeń i wzbudzają ciekawość przyrodniczą. Przeczytajcie sami:
       – W środę moja klasa rozpoczęła zajęcia z panem ornitologiem. Na początku zajęć byliśmy w szkole i pan uczył nas, jak rozpoznawać ptaki i ich głosy. Następnie ruszyliśmy w teren i zrobiliśmy ze specjalnych tyczek i siatki pułapkę na ptaki – opowiada Tomasz Wołyniec z klasy VI d o pobycie w Zielonej Szkole w Piaskach. – Nad morzem mieliśmy obserwować ptaki, ale, niestety, nie było ich widać. Po 40 minutach wróciliśmy pod szkołę, aby zobaczyć, ile ptaków wpadło w pułapkę. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy będziemy mogli pogłaskać i zaobrączkować. Pan powiedział, że nie możemy ich wyciągać z sieci, bo do tego trzeba wprawy, żeby im nie zrobić krzywdy. Sam po kolei wyciągał je i chował do małych woreczków, które następnie oddawał dzieciom. Później poszliśmy na ławeczki i nauczyciel pokazywał nam, jak obrączkować ptaki. Tak poinstruowani kolejno wyciągaliśmy je z woreczków i zakładaliśmy im obrączki. Po zaobrączkowaniu każdego ptaka wykładowca wpisywał do specjalnego zeszytu dane dotyczące ptaka, tzn. ile ma lat, czy jest dobrze odżywiony, czy też nie. Następnie zostaliśmy pouczeni, jak należy wypuszczać ptaki na wolność, aby nie zrobić im krzywdy. I tak jak podczas obrączkowania, kolejno oddawaliśmy ptaszkom wolność. Zajęcia z ornitologii bardzo mi się podobały. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ciekawą dziedziną nauki jest ornitologia.
      
       Zobacz film.
      
      

 


       Szybko przystąpiliśmy też do działania w naszym szkolnym Zielonym Zakątku. Kiedy przychodzi wiosna, myślami coraz częściej biegniemy do ogrodu, parku, lasu. Spostrzegamy w cieplejszych promieniach słońca, że tęsknimy za zielenią, za śpiewem ptaków. Całą zimę systematyczne dokarmialiśmy ptaki. Pamiętaliśmy o skrzydlatych przyjaciołach w ferie czy święta. Niektórzy z naszych stołówkowiczów przyzwyczaiły się do naszego szkolnego ogrodu. Z pierwszymi dniami wiosny pod czujnym okiem pana Zbigniewa Zagodzkiego – pracownika Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, zapalonego ornitologa – rozwiesiliśmy na naszych drzewach budki lęgowe. Założyliśmy ptasią ostoję. W naszym ogrodzie szkolnym zamieszkały ptaki. Na czubku wysokiego, ostojowego drzewa zbudowała dom para srok. Bacznie i dyskretnie codziennie się im przyglądamy. Czekamy na kolejnych mieszkańców ostoi, którzy skorzystają z naszych kwater. Pozdrawiamy wiosennie i świątecznie!
      
       Międzynarodowy Dzień Ptaków jest koordynowany przez BirdLife International, międzynarodową federację organizacji ochrony ptaków i przyrody.
      
      
      

Dorota Życzkowska, SP 18
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Moja koleżanka która mieszka w Warszawie zachwyca się zawsze stadami wróbli latającymi po Elblągu. Mówi, że w stolicy prawie wcale ich nie ma - szok!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żulawianka(2010-04-01)
 • Na drugim planie stoi Pan i zerka na zegarek. Oto co myśli: "Stachu kończ już! No ile można gadać o tych sikorkach!!!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  freshmind(2010-04-01)
Reklama