UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

1% podatku na cele społeczne?

Elbląg, 1% podatku na cele społeczne?
Fot. Anna Dembińska.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów opartych na ubiegłorocznych deklaracjach, w rozliczeniach podatkowych za rok 2008 z mechanizmu 1% skorzystało ponad 7,3 mln osób, czyli 28% wszystkich do tego uprawnionych. Rozliczając się z fiskusem w 2010 roku, kolejny raz mamy możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zobacz, jak to zrobić.

Jak wynika z badania Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz Centrum Wolontariatu, 1% podatku chętniej przekazują osoby lepiej wykształcone, zamieszkujące duże miasta. Z możliwości tej skorzystało 42% osób z wykształceniem wyższym i 37% z wykształceniem średnim, w porównaniu do 20% respondentów z wykształceniem zawodowym i tylko 15% z wykształceniem podstawowym. Swój 1% może na cele społeczne przekazać każdy, kto tego zechce, według własnego wyboru.
      
       Aby przekazać 1% podatku OPP należy:
      
       1. Wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%.
       Decyzja, komu przekazać 1%, należy wyłącznie do podatnika. Podczas szukania OPP można skorzystać z dostępnej bezpłatnie w Internecie bazy danych www.bazy.pozytek.ngo.pl. W bazie są organizacje (ponad 7 000), które mają status organizacji pożytku publicznego i są uprawnione do otrzymania 1% (zgodnie z listą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). Organizacji możemy szukać np. po nazwie, obszarze działania czy miejscowości.
      
       2. Wypełnić odpowiednie rubryki w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.
       Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia, w odpowiednich rubrykach zeznania wpisujemy nazwę wybranej OPP i jej numer KRS oraz kwotę, którą chcemy przekazać (nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
      
       3. Złożyć zeznanie i rozliczyć się z US.
       Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy. Trzeba pamiętać, że 1% można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45c ustawy o pdof).
      
       Więcej szczegółowych informacji o zasadach przekazywania 1% znajduje się na stronie www.pozytek.ngo.pl.
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama