UWAGA!

1 procent = 105 mln zł

Rozliczając się za 2006 rok i korzystając z możliwości przekazania 1 procenta podatku, polscy podatnicy wpłacili organizacjom pożytku publicznego przeszło 105 mln zł. To o ponad 44 mln więcej niż w roku ubiegłym.

W porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym wzrosła nie tylko liczba osób, które wsparły swoim podatkiem organizacje, ale także kwota, jaką podatnicy przeciętnie przekazywali. Na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom zdecydowało się 1 593 541 podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, co stanowi 6,7 proc. tych podatników. Oznacza to, że blisko co 15 podatnik skorzystał z możliwości przekazania 1 proc.
     Łącznie podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych wpłacili na konta organizacji 103 782 tys. zł. Przeciętna kwota odliczona przez nich wyniosła 65 zł. Natomiast spośród 656 248 podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, 10 601 przekazało organizacjom 1 656 tys. zł. Łącznie podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i „ryczałtowcy” wpłacili na konta organizacji pożytku publicznego 105 438 tys. zł.
     Statystyki pokazują, że Polacy powoli, ale jednak konsekwentnie uczą się korzystać z możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego przez przekazywanie im 1 proc. swojego podatku dochodowego, chociaż - do tej pory - procedura przekazywania pieniędzy wymagała nieco zachodu: trzeba było nie tylko samemu wyliczyć 1 proc., ale także wpłacić go organizacji z własnej kieszeni, a potem czekać na uznanie tej wpłaty lub ewentualny zwrot podatku ze strony urzędu skarbowego. Przy rozliczeniach za 2007 rok sprawa będzie znacznie łatwiejsza. Po raz pierwszy stosowane będą nowe przepisy, według których za przekazanie 1 proc. podatku na konto organizacji odpowiadał będzie urząd skarbowy.
     
     Dane pochodzą z informacji Ministerstwa Finansów dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. oraz dotyczącej ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 r.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nigdy nie przelewalem i nigdy nie bede przelewal 1 % na OPP
  • Bo nie jesteś nauczony, ze ktoś oprócz Ciebie moze na tym skorzystać, np. hospicjum. A nawet 10zł dla takiej organizacji to duzo. Sama dostałam ulotkę, w ktorej było wymienione, ze iles tam złoty to ileś strzykawek, ileś opatrunków itp itd. Ale co Ci będę tłumaczyć, i tak nie zrozumiesz...
  • Jasiu ma racje przekazalam na hospicjum i sie ciesze . Nigdy nie wiadomo czy ktos sam albo najblizszy tam nie wyladuje
Reklama