UWAGA!

103-letni związek

 Elbląg, Uroczystości rocznicowe pod Obeliskiem Związku Inwalidów Wojennych,
Uroczystości rocznicowe pod Obeliskiem Związku Inwalidów Wojennych, fot. Anna Dembińska

We wtorek (19 kwietnia) przy Obelisku Związku Inwalidów Wojennych odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę utworzenia tej organizacji. Zobacz zdjęcia.

Związek Inwalidów RP powstał podczas zjazdu unifikacyjnego w Warszawie, który odbył się w dniach 12-17 kwietnia 1919 r. Jednak już wcześniej istniały organizacje tego typu, miały one charakter regionalny. Za najstarszą możemy uznać Komitet Inwalidów Żołnierzy i Klub Oficerów Inwalidów powstały w czerwcu 1917 r. w Krakowie. Pewną ciekawostką jest fakt, że już w 1920 w armii polskiej został sformowany I Batalion Inwalidzki, który istniał do maja 1921 r.

Pod obeliskiem w elbląskim parku Traugutta władze i działacze społeczni uczcili we wtorek 103. rocznicę powstania organizacji.

- Związek od początku wspierał swoich członków i ich rodziny. Reprezentował ich wobec władz i budował szacunek na rzecz inwalidów wojennych w polskim społeczeństwie. Obecny Związek Inwalidów Wojennych jest kontynuatorem przedwojennej tradycji i choć w mniejszej skali, to jego zadania są aktualne dzisiaj – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Związek powstał z poczucia braterstwa, żołnierskiej solidarności. Przyświeca mu wciąż ta sama zasada: krew przelana za ojczyznę ma jednakową barwę. Dziś stojąc pod obeliskiem inwalidów wojennych oddajemy hołd bohaterom – podkreśliła Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu.

Podczas uroczystości odegrano hymn Polski, był też Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Przy obelisku złożono wiązanki.

W wydarzeniu uczestniczyli w niej m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, działacze społeczni.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Salwa to nawet nie śmiechu, czemu karabiny są przenoszone ? Czasu na trening jest za mało ? Wojsko powinno wystawiając pododdział honorowy pełnić honory związane z uroczystością patriotyczno-religijna w sposób pozwalający jej na oddanie honorów... W tym przypadku oddano nierówna salwę oraz bardzo słabo wystawiony pododdział. Brak musztry i wyszkolenia. Hashtagi: #Jaroslaw1978@wp.pl
 • @Jaroslaw_el78 - "Brak musztry i wyszkolenia. " to tak, jak u Ciebie trollu.
 • Ale czemu nazywasz kogoś kto ocenia normalnie brak wyszkolenia trollem? Są uroczystości gdzie wojsko fajnie się prezentuje i jestem tak czy siak dumny nawet jak czasami im nie wychodzi ale tu było akurat widać brak ćwiczenia zagrywającego. I tyle w temacie. Hashtagi: #Jaroslaw1978@wp.pl
 • @Jaroslaw_el78 - To parodia nie wojsko, laski z karabinami, ale jaja... karabin w ich przypadku to bardzo niebezpieczna broń... dla strzelającego... @Śmigły Rydz - yk.
 • A ta salwa nie wystraszyła sąsiadów z Ukrainy? Wicia zezwolił bo syren zabraniał?
 • 103 okrągła rocznica to i salwa być musiała... Wolska to bardzo bogata kraina, gdzie króluje socjotechnika umiłowanej siły przewodniej naroda. zAment.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  GłębokaMyśl(2022-04-19)
 • We wojsku jak wszędzie nowy polski ład dlatego strzały oddaje co druga żołnierka i żołnierz z karabinu do strzelania. Więcej pocisków pozostaje w kieszeniach żołnierzy na szkolenia strzeleckofizyczne.
 • a beret sam spadł pani ??? ale parodia, ,, dowódca pododdziału do ukarania
 • Babochłop zgubił beret, dobrze że broń nie wypadła hahaha
 • Babochłopy biorą kase jak chłopy więc niech też zasuwaja jak chłopy. Nabrali tego barachła to niech się teraz wstydzą za nich Hashtagi: #Mioszu
 • Wakacje, wczasy, nepotyzm i koleżeństwo - 16 Pułk logistyczny. Zapraszamy masz rodzine zaproś brata a siostra i kolegę przyjmiemy na kierowcę bez kat. b :-) Hashtagi: #Zolnierz221
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Barachlo(2022-04-19)
 • Jak można ubliżać kobiecie, którą wstąpiła do wojska i w razie zagrożenia będzie nas bronić. ?!! Pewnie to piszą chłopy co zachowują się jak baby i zazdroszczą że kobiety sobie radzą i są bardziej sprytne i ogarnięte. Brak słów na prostactwo. Jak ruskie co w wojsku chłopów matołków mają. Bo u nich kobieta to nikt. Zacofanie w światopoglądzie, że kobieta w wojsku jest też potrzebna. I niby Europa a w myślach dalej pustka i zacofanie. ! Współczuję kobiecie, która ma takiego piszącego te komentarze w domu. Ot duma...
Reklama