UWAGA!

11 zaleceń Kodeksu

Obchody przypadającego dziś (7 kwietnia) Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrować się na problemach zdrowotnych wynikających z rozwoju urbanistyki, a hasłem przewodnim jest „Człowiek i miasto”.

Postępująca urbanizacja wymaga rozwiązywania wielu problemów, takich jak zapewnienie dostępu do wody pitnej, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zwiększenie liczby wypadków komunikacyjnych oraz zdarzeń z użyciem przemocy, epidemie chorób, w tym chorób niezakaźnych i związanych z nimi czynników ryzyka – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej.
       Wzorem ubiegłego roku, zadania realizowane przez Pion Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu w ramach Światowego Dnia Zdrowia, skoncentrują się na propagowaniu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest zbiorem 11 zaleceń, których realizacja w życiu codziennym zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Siedem z nich dotyczy stylu życia (profilaktyka pierwotna), a pozostałe omawiają zakres programów zdrowia publicznego (profilaktyka wtórna). Zachęcamy do zapoznania się z „Europejskim kodeksem walki z rakiem”. Skróconą wersję można znaleźć na stronie internetowej psseelblag.ornet.pl (zakładka: Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna , Światowy Dzień Zdrowia). Całą publikację można znaleźć na stronie internetowej www.kodekswalkizrakiem.pl. Publikacja w formie papierowej jest dostępna w PSSE w Elblągu w Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej (tel. 55 232 74 31).
       Upowszechnienie zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem stanowi podstawę strategii Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów, będącego elementem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jak we wstępie publikacji podaje profesor Witold Zatoński, „…zdrowie Polaków zależy w znacznej mierze od tego, jak wiele osób przekonamy do zmiany stylu życia”.
      
      
Marek Jarosz, PPIS w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama