UWAGA!

22 września - Europejski Dzień bez Samochodu

W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r. pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Europejski Dzień Bez Samochodu jest międzynarodową kampanią, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. W tym dniu urzędnicy miejscy rezygnują z prywatnych pojazdów na rzecz rowerów i komunikacji zbiorowej.

Idea tego dnia narodziła się w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu takich jak rower czy rolki, jak również promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe. Akcja przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. Szkoda, że to tylko na ten jeden dzień.
     
     Co mówią dane?
     Samochód osobowy emituje średnio 160g CO2/km. Przejechane samochodem 30 km oznacza więc emisję do powietrza takiej ilości CO2, którą średniej wielkości drzewo będzie absorbować przez cały rok! Paliwożerny samochód może emitować prawie kilogram CO2 na każdy przejechany kilometr trasy! Przelot samolotu w miejsce odległe o 5000 km to emisja 1 tony CO2.
     Co może zrobić każdy z nas, żeby zmniejszyć emisję do atmosfery CO2, którego źródłem jest samochód? Korzystać z transportu publicznego; c hodzić pieszo, jeździć rowerem; dbać o dobry stan silnika i ciśnienie w oponach - to może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent; starać się nie przekraczać prędkości 100-120 km/h - jadąc szybciej, zużywa się znacznie więcej paliwa; jadąc daleko, można jechać pociągiem, choć trzeba przyznać, że naszym kolejom wciąż dużo brakuje do standardów europejskich.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a moglby ktos laskawie napisac ktore ulice beda wylaczone z ruchu w tym jakze "szlachetnym" dniu ? fajnie ze w srodku tygodnia. .a w zasadzie na poczatku. .. mam nadzieje ze ten co podjal ta decyzje bedzie jechal tym rowerykiem i pie. .. .nie w latarnie. .w niedziele rano se k. .. wa robcie !! jak ulice sa tutaj puste !
  • niepełna informasja, czyżby Urzad Miejski nie przekazał takowej, gdzie się zaczyna a gdzie kończy impreza?
Reklama