UWAGA!

40 lat za kółkiem

 Elbląg, Tak było na mecie
Tak było na mecie (fot. arch. AutomobilKlubu Elbląskiego)

9 kwietnia 1979 roku powstał Automobilklub Elbląski. Na prezesa wybrano płk. Zbigniewa Stańczyka, do klubu zapisało się 102 miłośników motoryzacji. Lata płynęły, a klub działał na najwyższych obrotach. Do dziś dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs o tytuł "Najlepszego kierowcy regionu elbląskiego". I, choć pytania są trudne, a tor przeszkód wymagający, kierowcy radzą sobie jak z abecadłem: ABCD... Zobacz zdjęcia.

Automobilklub Elbląski powstał dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozwijania wśród społeczeństwa kultury motoryzacyjnej, podnoszenia kwalifikacji w sporcie samochodowym. Zajmował się (i nadal zajmuje) organizowaniem turystyki motorowej, zawodów, rajdów oraz konkursów o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.
       Najpopularniejszym jest konkurs o tytuł "Najlepszego kierowcy regionu elbląskiego". Każdego roku bierze w nim udział kilkudziesięciu kierowców różnych kategorii: A, B, C, D. Warunkiem przystąpienia do rywalizacji jest posiadanie uprawnień od kierowania pojazdem, a także trzeźwość, co na miejscu sprawdzają policjanci. Konkurs odbywa się na targowisku miejskim, a najbliższa edycja 23 czerwca.
       - W tym konkursie nie kładziemy nacisku na szybkość, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i sprawne wykonywanie manewrów – mówi w poprzednich latach Marek Chmielewski, prezes Automobilklubu Elbląskiego.
       Ważną imprezą organizowaną przez Automobilklub Elbląski są Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Okręgu PZM, a obecnie Elbląga o puchar Prezydenta miasta. Pierwsza runda już 27 kwietnia.
       Obecnie klub liczy ponad 700 członków i sympatyków z Elbląga, ale i z Pasłęka, Nowego Dworu Gdańskiego, a nawet ze Śląska. Prezesem jest Marek Chmielewski, a prezydium Zarządu uzupełniają: Edward Łebkowski – wiceprezes, Jan Popławski – skarbnik oraz jako członkowie: Ryszard Gronostaj, Stanisław Lecheta i Wiesław Wiśniewski.
       Od 40 lat nieprzerwanie w Automobilklubie Elbląskim działają: Ryszard Gronostaj, Romuald Mickiewicz i Jan Popławski.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama