UWAGA!

90 lat polskiego lotnictwa

28 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r., obchodzony jest Dzień Lotnictwa Polskiego. W tym roku lotnictwo polskie obchodzi jubileusz swego 90-lecia. 5 listopada 1918 r. Stefan Bastyr i Janusz Beaurain wykonali pierwszy lot bojowy nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami.

W okresie PRL Dzień Lotnika obchodzony był 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 r.
     
     Z okazji swojego 90-lecia Siły Powietrzne oraz inne instytucje i organizacje związane z lotnictwem (m.in. Aeroklub Polski, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Krajowa Rada Lotnictwa, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Lotników Polskich), w ramach obchodów jubileuszu organizują szereg uroczystości i imprez, wśród których największe odbędą się właśnie dziś na warszawskich Polach Mokotowskich, pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945, gdzie odbędzie się uroczysta zbiórka z okazji Święta Lotnictwa. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, lotnicy-kombatanci, przedstawiciele instytucji i organizacji lotniczych, kadra i pracownicy Dowództwa Sił Powietrznych. W ramach obchodów o godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Polskich Lotników; uroczystości pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich poległych w latach 1939-1945 zaplanowano na godz. 11.30. Tu także odbędzie się apel pamięci, przelot samolotów TS-11 Iskra i PZL-130 Orlik, wręczenie odznaczeń, pokaz musztry kompanii reprezentacyjnej oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej SP.
     Z okazji jubileuszu wydany też został okolicznościowy Medal 90-lecia Lotnictwa Polskiego, zaprojektowany przez ppłk. Piotra Wojciechowskiego z Oddziału Wychowawczego Dowództwa Sił Powietrznych.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama