UWAGA!

Autoriada zaparkowała na lodowisku Helena

 
Elbląg, Autoriada zaparkowała na lodowisku Helena
fot. MOSiR

Powinniśmy od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego - uważają fachowcy, policjanci i nauczyciele. Dlatego Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu po raz trzeci zorganizował Elbląską Autoriadę.

Lodowisko Helena w ostatnim czasie tętni życiem, a najlepszym tego przykładem jest miniony czwartek, kiedy to obiektem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zawładnęły dzieci z ośmiu przedszkoli i trzech szkół podstawowych. A wszystko za sprawą podsumowania kolejnej edycji Elbląskiej Autoriady, organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu.
       - To już jest trzecia edycja Autoriady, podczas której próbujemy podsumować osiągnięte wyniki w ostatnim roku - mówi Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu. - Jest to swego rodzaju sprawdzian w którym możemy zobaczyć ile udało nam się nauczyć dzieci, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim na ile nauczyliśmy dzieci samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem na to, by wpoić najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
       Autoriada to turniej z zakresu Edukacji Komunikacyjnej. Biorą w niej udział dzieci 5-8 letnie z placówek realizujących Przedszkolny Programu Edukacji Komunikacyjnej Autochodzik.
       - Zaprosiliśmy do turnieju także Przedszkole Specjalne przy SOSW nr 2 w Elblągu, Przedszkole z grupami integracyjnymi nr 19 oraz Miejskie Centrum BRD nr 3 mieszczące się przy SP15 w Elblągu - informuje Izabela Nowaczyk, kierownik Działu Szkoleń i BRD Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu. - Ideą turnieju jest propagowanie edukacji komunikacyjnej już od najmłodszych lat. A celem tej edukacji jest kształtowanie pożądanych nawyków bezpiecznego, kulturalnego i odpowiedzialnego poruszania się po drogach.
       Podczas zabawy dzieci, bez rywalizacji i pośpiechu, zaliczały wszystkie stacje, na których m. in. układały drogowe sudoku, pokonywały slalomy, utrwalały znajomość znaków drogowych i ważne numery telefonów, projektowały nowe znaki drogowe, przypominające o zasadach gwarantujących bezpieczny wypoczynek, a także składały Autochodzik, czyli specjalny zestaw ułatwiający naukę prawidłowych zasad ruchu drogowego, jak również prowadzenie zajęć rozwijających sprawność manualną czy koordynacje ruchową..
       - Świetna inicjatywa, wspaniały program, który umożliwia dzieciom poznanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale też zwracania uwagi rodzicom na pewne błędy jakie mogą popełniać - twierdzi Danuta Pacek, dyrektor Przedszkola nr 8 w Elblągu - Mamo musisz zapiąć pasy, mamo ja musze mieć fotelik, tato zobacz to już było prawie czerwone światło. Dzieci to widzą i reagują. Jako pierwsze przedszkole otrzymaliśmy Autochodzik, zestaw jest fantastyczny i przy każdej nadarzającej się okazji wykorzystujemy go do pracy z dziećmi.
       W czasie Elbląskiej Autoriady każde dziecko przeszło szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także wysłuchało od policjanta wskazówek dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
       - Dzieci bardzo szybko się uczą, dlatego pamiętajmy by edukować od najmłodszych lat - dodaje podinsp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. - Bardzo ważne jednak, by rodzice później kontynuowali to co my tu wspólnie rozpoczęliśmy. Jeżeli odpowiednie nawyki wyrobimy w dzieciach, to zaowocuje to w przyszłości. - Jesteśmy bardzo otwarci na tego typu przedsięwzięcia, rocznie spotykamy się z mieszkańcami ponad 20 tysięcy razy i rozmawiamy z nimi na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 


       W turnieju, który przebiegał w bardzo miłej atmosferze uczestniczyły dzieci z Przedszkoli nr 4, 8, 19, 24, 26, 33 w Elblągu, Przedszkola przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu, Przedszkola w Gronowie Elbląskim, a także ze Szkół Podstawowych z Żurawca, Zwierzna i SP15 z Elbląga.
       - Dziękuję za zaangażowanie i pomoc w organizację turnieju pracownikom wszystkich placówek w nim uczestniczących oraz uczniom z Policealnej Szkoły im. Jadwigi Romanowskiej i elbląskiej policji. Specjalne podziękowania kierujemy także do pana Marka Wnuka i wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy aktywnie przyłączyli się do organizacji imprezy - kończy Izabela Nowaczyk, z elbląskiego WORD.
      

MOSiR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama