UWAGA!

Bilety w górę?

 Elbląg, Bilety w górę?
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

3,20 zł za bilet papierowy ważny 45 minut i 4 zł za bilet godzinny kupowany u kierowcy. Takie ceny biletów normalnych mają obowiązywać w elbląskich autobusach i tramwajach od przyszłego roku. To na razie projekt, swoje zmiany w nim zaproponowali radni Koalicji Obywatelskiej.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu 4 listopada radni zajmą się projektem podwyżek biletów komunikacji miejskiej. „Projekt ujednolica funkcjonalność biletów sprzedawanych w różnych kanałach dystrybucyjnych umożliwiając w ciągu 45 minut dowolną ilość przesiadek także dla biletów kupowanych przez telefon komórkowy jak i opłat wnoszonych za pomocą Elbląskiej Karty Miejskiej.“ - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W projekcie zaplanowano inne rozwiązania biletowe. Standardowy bilet papierowy ma uprawniać do przejazdu 45-minutowego z możliwością wielokrotnych przesiadek i kosztować 3,20 zł w strefie miejskiej i 4,20 zł w strefie drugiej. Bilet ulgowy - 50 proc. taniej. Bilet kupowany u kierowcy uprawniałby do podroży w czasie godziny, jego koszt wynosiłby 4 zł w przypadku biletu normalnego i 2 zł w przypadku biletu ulgowego.

Radni Koalicji Obywatelskiej wysłali do prezydenta wniosek o autopoprawkę. - Proponujemy wydłużenie ważności biletów czasowych z 45 minut do 60. Podyktowane jest to nowym systemem funkcjonowania komunikacji miejskiej, który zakłada dokonywanie przesiadek podczas podróży. Czas 60 minut będzie okresem optymalnym do wykonania przejazdu. Zwracamy się również z prośbą o zmniejszenie opłaty dla użytkowników EKM oraz zakupu biletu w aplikacji mobilnej. Nowa cena byłaby o 40 groszy wyższa od obecnie obowiązującej dla biletu normalnego. jednocześnie jest to identyczny wzrost opłaty, jak w przypadku zmian cen biletów papierowych - radny Cezary Balbuza (KO), przewodniczący Komisji Gospodarki Miasta przeczytał fragment wniosku klubu KO na dzisiejszym posiedzeniu komisji.

Obecnie trwają analizy finansowe wniosku. - Jeżeli chodzi o wydłużenie czas u obowiązywania biletu z 45 minut do 60, to mieliśmy informację od dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej, że 45 minut jest czasem wystarczającym, żeby przejechać z przesiadkami na najdłuższej trasie. Ponieważ są wątpliwości, jeszcze raz to sprawdzimy. Jeżeli się okaże, że ten czas jest niewystarczający, to z pewnością będziemy chcieli wydłużyć, do takiego czasu, aby można było tę trasę ;przejechać na jednym bilecie - odpowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Użytkownicy Elbląskiej Karty Miejskiej będą mieli do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie: bilet dwuprzystankowy w cenie 2,60 zł normalny (1,30 zł ulgowy). W przypadku dłuższej trasy obowiązuje „normalna“ cena - 3,20 zł i 1,60 zł.

Z projektu uchwały „zniknęły“ rodzinne bilety weekendowe, bilety 24-godzinne oraz bilety grupowe. Bilety kupione w aplikacji mobilnej nie będą miały „preferencyjnych“ cen.

Cena biletów okresowych nie zmieniają się. Prezydent Elbląga będzie miał prawo określania dni, kiedy komunikacja miejska będzie bezpłatna dla pasażerów. Nowe ceny mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Radni nie podjęli decyzji, jak zaopiniować projekt uchwały wprowadzający nowe ceny. Zdecydowano się poczekać na wyniki wyżej wzmiankowanych analiz finansowych. Ciąg dalszy dyskusji odbędzie się na specjalnie zwołanym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miasta, która ma się odbyć jeszcze przed listopadową sesją Rady Miejskiej.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Połączenia są tak złe że ludzie nie korzystają z komunikacji miejskiej. Dlatego podniesiemy ceny tym którzy płacą. Wypisz wymaluj pomysł z pisowskiego ładu
 • Przy rosnących cenach, nie tylko benzyny, nie dziwi mnie fakt, iż ceny biletów rosną, zdziwiony bym był gdyby radni chcieli wspomóc budżet mieszkańców i obniżyli lub znieśli koszty za komunikację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  19
  Tomasz85(2021-10-25)
 • Zeby podnieść ceny biletów to najpierw niech naprawią benadziejną komunikację! Nie uratują samorządu wyzsze ceny biletów i podatków bo to tylko krorkowzroczna polityka bez efektów dla miasta! Ale zrozumieć to mogą jedynie fachowcy od finansów, nowomyślacy ekonomiści i menadżerowie! A tu juz schylek wieku i działań
 • Dawno nie jeździłem zkm ale ostatnio nie będąc pewnym swojej trzeźwości postanowiłem skorzystać. Od wyjścia z domu do dotarcia do ogrodów minęła godzina. Z hetmańskiej na pieszo bym szybciej dotarł. Czy to ktoś z Olsztyna układał nowy rozkład żeby upodlić elblążan?
 • O ile jeszcze autobusy jako-tako wyglądają i relikty PRL zostały zezłomowane, o tyle może w końcu czas pozbyć się tego antycznego taboru (stare Konstale), które nie dość że bardzo hałasują to jeszcze szpecą krajobraz. Ostatnio jak widziałem tramwaj w barwach salonu "Nokii"to myślałem że cofnąłem się z 15 lat w czasie. .. (i tam chyba Zarząd ZKM tkwi, 15 czy 20 lat w tył). .. w innych miastach zachęca się do komunikacji miejskiej poprzez nawet darmowe przejazdy a u nas podnosi się ceny za przejazdy. Może ktoś powinien w końcu oddzielić grubą kreską, że są w mieście zakłady (takie jak ZKM)które powinny służyć i pomagać mieszkańcom a nie być nastawione na generowanie zysku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  8
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-10-25)
 • Rozkład jest kiepski w niektórych przypadkach
 • Chyba już zupełnie na te puste łby poupadali. Nie dość że NIGDZIE nie da się tym szajsem dojechać to jeszcze podnieść cenę dla tych którzy jeszcze jakoś się męczą. Brawo gamonie!
 • Wszystko dzięki tzw. transmisji bezobjawowej, która ma przereorganizować świat w którym wirtualna waluta będzie mogła stać na straży bezpieczeństwa i demokracji. Kiedyś Mateusz wspominał coś o pracy za miskę ryżu i to długo przed wprowadzonym niedawno częściowym resetem gospodarki, który jak widzicie potrafi namieszać. ale to nie koniec ! Ciągłe wzrosty cen mają wyssać z nas resztki oszczędności a kontrolerzy emisji waluty swoimi sztuczkami doprowadzą do gigantycznej inflacji. Globalnej wojny o pieniądz ciąg dalszy. Analitycy nazywają to zorganizowanym rabunkiem.
 • Czas zainwestować w dobre buty i wszystkie trasy zacząć pokonywać pieszo.
 • Jakość usług rozumie tez pójdzie w górę?
 • 4zł za godzinę jazdy po mieście środkami komunikacji to dla was drogo? Kupcie sobie samochody w takim razie. Kupcie sobie rowery. Typowe skąpstwo i najlepiej to za darmo by się wozili.
 • Lepiej hulajnogą dojechać niż wdychać te zapachy w komunikacji miejskiej !!!!
Reklama