UWAGA!

Biskup Jezierski: Codzienność przyniesie radości i problemy

Elbląg, Biskup Jezierski: Codzienność przyniesie radości i problemy
(fot. Episkopat)

28 maja biskup Jacek Jezierski obejmie władzę nad Diecezją Elbląską. 8 czerwca odbędzie się ingres nowego ordynariusza w katedrze św. Mikołaja. Udało nam się porozmawiać z księdzem biskupem, który darzy wielką sympatią nasze miasto i mieszkańców.

- Minęło wiele lat od czasu, gdy Ksiądz Biskup pracował jako prezbiter w parafii św. Mikołaja. Teraz powraca Ksiądz do Elbląga jako biskup ordynariusz Diecezji Elbląskiej. Czy wiedza zdobyta kiedyś będzie pomocna teraz przy podejmowaniu decyzji?
       - Pracowałem w Elblągu w Parafii pw. św. Mikołaja jako wikariusz w latach 1977-1978. Przyjeżdżałem tam też co miesiąc przez trzy następne lata, jeszcze w sierpniu 1980 roku, gdy zaczynały się strajki w różnych miejscach kraju. Elbląg był miastem robotników ZAMECH-u oraz inteligencji technicznej. Pewnie spotkam teraz dawnych uczestników katechez, które prowadziłem w sali pod chórem kościoła i w piwnicy plebanii.
       - 28 maja przejmuje Ksiądz Biskup ster władzy nad Diecezją Elbląską. Czego jest więcej: obaw czy radości?
       - Diecezja jest żywym organizmem. Tworzą ją katolicy świeccy, zgromadzenia zakonne oraz kapłani. Codzienność przyniesie radości, ale i problemy. Nie mam leku przed przyszłością. Posiadam nadzieję, że nawiążę dobre kontakty z diecezjanami i będę przydatny w wypełnianiu posłannictwa Kościoła.
       - Co dla Księdza Biskupa będzie priorytetem podczas kierowania diecezją? Czy są już jakieś konkretne plany?
       - Nie przychodzę z konkretnym planem czy projektem kształtowania duszpasterstwa w diecezji. Najpierw będę rozeznawał sytuację wspólnie ze świeckimi i księżmi. Na pewno istnieją nieodkryte źródła dynamizmu parafii, katolickich stowarzyszeń, ruchów religijnych i wspólnot modlitewnych.
       - Czy na kilka dni przed ingresem zechciałby Ksiądz Biskup skierować kilka słów do elblążan za pośrednictwem Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl?
       - Przychodzę do Elbląga z radością. Ufam, że zostanę zaakceptowany we wspólnocie wierzących. Pragnę też dialogu z tymi, którzy są dziś daleko od Kościoła albo do niego nie należą.
      
Rozmawiała Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wreszcie przychodzi ktoś, kto zna lepiej problemy miasta i regionu. W dodatku szanuje ludzi pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  321start(2014-05-26)
 • Nasze miasto potrzebuje nie tylko " prawdziwego" słowa i katechez ale dobrego przykładu, który pociągnie wiernych. Nasz Kościół śpi więc trzeba Go obudzić, trzeba obudzić ludzi, którzy są w tym kościele. Elbląg to miasto smutne, pełne problemów, biorących swój początek w trudnej sytuacji mieszkańców. To miasto nie mające perspektyw, z wielkim bezrobociem i mieszkańcami pogrążonymi w codziennych, przyziemnych problemach. W tych mieszkańcach trzeba obudzić wiarę i nadzieję - by Kościół na nowo zaczął ŻYĆ !!! A życia nie widać nawet w mszach, na których śpiew nie ma nic wspólnego z radością, a jest jedynie smętnym pomrukiem, na których modlitwy są niezrozumiałym powtarzaniem wyuczonych tekstów a znaczenie poszczególnych znaków dawno zostało zapomniane. .. To smutne. Ale mam nadzieję, że to się zmieni - o to proszę nowego biskupa - by pomógł na nowo zrozumieć nam naszą wiarę.
 • rację masz Anonimie, tylko co to ma wspólnego z Ingresem Biskupa. Wychodzi typowe " polactwo" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  alterElbinger(2014-05-26)
 • co faceci w czarnych sukienkach mogą wiedzieć na temat problemów? rodziny nie mają, codziennie sute koryto podane, pieniążki na konto przelane itd.
 • on ma mi mówić jak mam żyć, co jest dobre, a co złe, jak powinna wyglądać rodzina itd. ? kuźwa! a co oni wiedzą o życiu? przecież te miękkie rąsie nigdy nie miały rodzin, problemów, nie wiedzą co to praca. całe życie za Bóg zapłać i " na wydrę" .
 • Kolejny mądrala jednej ksiązki i tony mitów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  Psiogłowy(2014-05-27)
 • Przywieziony w teczce z olsztyna, jak za komuny. CO W ELBLĄGU BRAK MADRYCH KAPŁANÓW???
 • a już myślałem że DEB. ile przegapią ten artykuł. .. ..
 • jakie są dowody na istnienie boga? klechy od wielu wieków wciskają tą bajkę ciemnogrodowi i kasa leci, a pedofile gnębią dzieci
Reklama