UWAGA!

By niepełnosprawni mieli szansę na pracę

 
Elbląg, Od lewej: Beata Wrzosek, Zbigniew Puchalski, Jacek Protas
Od lewej: Beata Wrzosek, Zbigniew Puchalski, Jacek Protas (fot. WS)

- To wyróżnienie nie tylko dla ERKON-u i Elbląga, lecz także dla Warmii i Mazur. To miernik efektywności waszej pracy. Pod tym względem środowisko elbląskie jest wyjątkowe – zapewniał Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego podczas wizyty w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie z marszałkiem województwa było ukoronowaniem wygranej stowarzyszenia w drugiej edycji konkursu „Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej PO KL 2007-2013”. Konkurs ogłoszony przez Krajową Instytucję Wspomagającą – Centrum Projektów Europejskich – jednostkę powołaną przez Ministra Rozwoju Regionalnego dotyczył najlepszych projektów o charakterze innowacyjnym oraz w kategorii współpraca ponadregionalna realizowanych w ramach Programu Kapitał Ludzki (PO KL). – Nasz projekt był właśnie projektem ponadnarodowym – mówi autorka i koordynatorka projektów oraz specjalistka do spraw monitoringu i aktywizacji w sferze zawodowej osób z niepełnosprawnościami, Beata Wrzosek. - Nagroda została przyznana za projekt „Praca=samodzielność”, który zakładał zatrudnienie wspomagane trzech grup - osób z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową i psychiczną. Ideą realizacji projektu było to, by zatrudnione osoby niepełnosprawne utrzymały się na rynku pracy.
       Z 30 osób uczestniczących we wdrażaniu na rynek pracy, 19 zostało zatrudnionych i utrzymuje się na nim. Owocem projektu stała się publikacja „Razem do pracy” – podręcznik wdrożenia modeli zatrudniania wspomaganego. Realizacja projektu opierała się na współpracy z niemieckimi partnerami zajmującymi się aktywizacją społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych w Niemczech. Wielkim sukcesem elbląskiego projektu jest zatrudnienie w pracy biurowej (to pierwszy taki przypadek w północnej Polsce) osoby z zespołem Downa.
       - Do realizacji projektu ściągnęliśmy wysokiej klasy ekspertów – mówi Beata Wrzosek. - Możemy mówić też o sukcesie regionalnym, ponieważ zgłaszają się do nas ludzie z całej Polski, chcący skorzystać z naszego doradztwa i konsultacji. Jest to więc pokłosie tego, co robimy.
       Ponad dwudziestoletnia działalność ERKON-u to setki osób zatrudnionych, tysiące osób, które otrzymały wsparcie prawnika, psychologa czy doradcy zawodowego. W dalszej perspektywie stowarzyszenie ma pomysł otwarcia ośrodka zatrudniania wspomaganego, który miałby zajmować się wdrażaniem programów nawiązujących do konkretnej niepełnosprawności.
       Marszałek Jacek Protas podkreślił, że gdy powstanie już wstępny projekt funkcjonowania tego typu ośrodka, w kolejnych latach istnieje szansa na sfinansowanie przedsięwzięcia. - Pole wspomagania środowiska osób niepełnosprawnych jest w Polsce nadal nie do końca zorganizowane i wypełnione – mówi marszałek. - I tu jest właśnie duże pole do działania dla organizacji społecznych. W chwili obecnej jesteśmy na etapie oczekiwania na pierwsze uwagi komisji europejskiej dotyczące regionalnego programu operacyjnego „Warmia i Mazury” – dodaje.

  Elbląg, By niepełnosprawni mieli szansę na pracę
(fot. WS)


       Ten program to ogromne szanse i możliwości, bowiem opiewa na kwotę 1 mld 726 mln euro. Przy wkładzie środków własnych kwota, która w przyszłości zostanie zainwestowana w region, może sięgnąć 2,5 mld euro. 30 proc. tej kwoty jest zarezerwowane na cele związane z kapitałem ludzkim. – Zarówno samorządy jak i różnego rodzaju instytucje będą obecnie musiały przemodelować sposób myślenia, jeżeli chcą sięgać po środki na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne – zaznacza marszałek Protas. - Do tej pory bowiem projekty społeczne, dotyczące m.in. aktywizacji osób wykluczonych, niepełnosprawnych, szły swoim torem, albo były uzupełnieniem projektów twardych. Natomiast w przyszłej perspektywie finansowej w wielu działaniach a przede wszystkim projektach dotyczących rewitalizacji, to projekt miękki będzie najważniejszy. Jeżeli więc będziemy chcieli podjąć się projektu rewitalizacyjnego, to najpierw trzeba będzie pokazać, że chcemy w taki a nie inny sposób zaktywizować pewną liczbę osób, po to, by stworzyć im warunki do normalnego funkcjonowania, do zatrudnienia itp. Dopiero później w ramach uzupełnienia projektu będzie można sięgnąć po środki twarde.
       Marszałek podkreślił, że wygrana ERKON-u jest nie tylko wyróżnieniem dla Elbląga, lecz także dla Warmii i Mazur. - To miernik efektywności waszej pracy – dodał. - Pod tym względem środowisko elbląskie jest wyjątkowe. Na terenie regionu jesteście numer jeden w sposobie zorganizowania się i dążeniu do tego, by wspólnie realizować inicjatywy.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niepełnosprawni to mają rente. Tutaj pełnosprawni nie mają pracy !
 • Tak, zgadzam sie z tym. Mam orzeczenie o niepelnosprawnosci od 1998r lekkie i co mam z tego, ani pracy ani rety nic. Wogole po co daja takie grupy? pracodawcy nie chca zatrudniac bo dotacji nie dostaja. tym byscie sie zajeli eby bezrobotni mieli prace. a nie recisci i emeryci.
 • Pracodawca otrzyma dofinansowanie w kwocie ok 450 na III gr a na II gr dostanie 1050!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Markiza1982(2014-07-23)
 • W Elblgu tylko oni mają prawie pewna pracę, co drugie ogłoszenie to niepełnosprawny.
 • Brawo Zbyszku, i dla calego Erkonu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  yyyyyukioo(2014-07-23)
 • mają albo i nie mają, różnie z tym jest, poza tym co złego jest w chęci do pracy?
 • Panie Marszałku Protas moze by Pan sie zainteresowł losem osób niepełnosprawnych pod szpitalem wijewódzkim w Elblągu. Postawiono nam tam barierę nie do pokonania, my z osobami pelnosprawnymi nigdy nie wygramy, a system tych osób nie rozpoznaje. Zanim ja wejeę pod schody to osoba sprawna juz wraca i to ja ponoszę potrójne koszty opłat za parkowanie. A kąpletnum absurdem jest onkologia gdzie syn niesie ojca na plecach bo ich nie stac na opłaty, leki pozeraja lwią czesc pieniędzy i tu jeszcze taki drenaz. Panie marszalku tu jest potrzebna Panska pomoc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  colorado(2014-07-23)
 • ale nie wyszczysz mają rentę
 • Nie dość że Elbląg miastem emerytów to jeszcze niepełnosprawnych dla których jedynie stwarza się zatrudnienie. Jak kulawy, garbaty czy niedołężny ma podźwignąć to miasto skoro w ogłoszeniach o pracy na każdym kroku szukaja tylko młodego, silonego, sprawnego z wykształceniem i dużym stażem a nie chorego i niepełnosparawnego a jak już zatrudnią niedołężnego to tylko dla dotacji z pośredniaka bo pożytek z takiego wątpliwy, o sprawności i sprycie nie wspomne. Jedynie za stróża na parking i to tylko jako strach na wróble bo nie do ochrony mienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Taka.Prawda(2014-07-23)
 • Czy ktoś pomyślał jakiej wysokości są te renty socjalne, jak chcą coś zrobić dla niepełnosprawnych to wielki raban, a oni też chcą być niezależni i potrzebni, wiem że w pracy nie są gorsi czasem od zdrowych;
 • trzeba było elsinu nie likwidować
 • Przy okazji chciałam wyrazić podziękowanie za akcję związaną z asystentem osoby niepełnosprawnej. Rewelacyjnie się sprawdza, zwłaszcza gdy załatwianie róznych życiowych spraw (wizyta lekarska, sprawy w urzędzie)w godzinach przedpołudniowych jest niemożliwe przy pomocy członka rodziny, który po prostu w tych godzinach pracuje. Mam ciągle nadzieję, że to rozwiąznie nie jest tylko " akcją" a stałą praktyką. .. dzięki Zbyszku.
Reklama