
- To wyróżnienie nie tylko dla ERKON-u i Elbląga, lecz także dla Warmii i Mazur. To miernik efektywności waszej pracy. Pod tym względem środowisko elbląskie jest wyjątkowe – zapewniał Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego podczas wizyty w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
Z 30 osób uczestniczących we wdrażaniu na rynek pracy, 19 zostało zatrudnionych i utrzymuje się na nim. Owocem projektu stała się publikacja „Razem do pracy” – podręcznik wdrożenia modeli zatrudniania wspomaganego. Realizacja projektu opierała się na współpracy z niemieckimi partnerami zajmującymi się aktywizacją społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych w Niemczech. Wielkim sukcesem elbląskiego projektu jest zatrudnienie w pracy biurowej (to pierwszy taki przypadek w północnej Polsce) osoby z zespołem Downa.
- Do realizacji projektu ściągnęliśmy wysokiej klasy ekspertów – mówi Beata Wrzosek. - Możemy mówić też o sukcesie regionalnym, ponieważ zgłaszają się do nas ludzie z całej Polski, chcący skorzystać z naszego doradztwa i konsultacji. Jest to więc pokłosie tego, co robimy.
Ponad dwudziestoletnia działalność ERKON-u to setki osób zatrudnionych, tysiące osób, które otrzymały wsparcie prawnika, psychologa czy doradcy zawodowego. W dalszej perspektywie stowarzyszenie ma pomysł otwarcia ośrodka zatrudniania wspomaganego, który miałby zajmować się wdrażaniem programów nawiązujących do konkretnej niepełnosprawności.
Marszałek Jacek Protas podkreślił, że gdy powstanie już wstępny projekt funkcjonowania tego typu ośrodka, w kolejnych latach istnieje szansa na sfinansowanie przedsięwzięcia. - Pole wspomagania środowiska osób niepełnosprawnych jest w Polsce nadal nie do końca zorganizowane i wypełnione – mówi marszałek. - I tu jest właśnie duże pole do działania dla organizacji społecznych. W chwili obecnej jesteśmy na etapie oczekiwania na pierwsze uwagi komisji europejskiej dotyczące regionalnego programu operacyjnego „Warmia i Mazury” – dodaje.

Ten program to ogromne szanse i możliwości, bowiem opiewa na kwotę 1 mld 726 mln euro. Przy wkładzie środków własnych kwota, która w przyszłości zostanie zainwestowana w region, może sięgnąć 2,5 mld euro. 30 proc. tej kwoty jest zarezerwowane na cele związane z kapitałem ludzkim. – Zarówno samorządy jak i różnego rodzaju instytucje będą obecnie musiały przemodelować sposób myślenia, jeżeli chcą sięgać po środki na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne – zaznacza marszałek Protas. - Do tej pory bowiem projekty społeczne, dotyczące m.in. aktywizacji osób wykluczonych, niepełnosprawnych, szły swoim torem, albo były uzupełnieniem projektów twardych. Natomiast w przyszłej perspektywie finansowej w wielu działaniach a przede wszystkim projektach dotyczących rewitalizacji, to projekt miękki będzie najważniejszy. Jeżeli więc będziemy chcieli podjąć się projektu rewitalizacyjnego, to najpierw trzeba będzie pokazać, że chcemy w taki a nie inny sposób zaktywizować pewną liczbę osób, po to, by stworzyć im warunki do normalnego funkcjonowania, do zatrudnienia itp. Dopiero później w ramach uzupełnienia projektu będzie można sięgnąć po środki twarde.
Marszałek podkreślił, że wygrana ERKON-u jest nie tylko wyróżnieniem dla Elbląga, lecz także dla Warmii i Mazur. - To miernik efektywności waszej pracy – dodał. - Pod tym względem środowisko elbląskie jest wyjątkowe. Na terenie regionu jesteście numer jeden w sposobie zorganizowania się i dążeniu do tego, by wspólnie realizować inicjatywy.