UWAGA!

Chcą zmian w oświacie

 Elbląg, Chcą zmian w oświacie
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Kultury chce przeprowadzenia zmian w elbląskiej oświacie. Związkowcy postulują większą centralizację zarządzania, co wedlug nich miałoby spowodować wzrost zarobków. Ich petycję radni przekazali prezydentowi Elbląga.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Kultury w Szczecinie, oddział w Elblągu, skierował do Rady Miejskiej w Elblągu petycję w sprawie „przyjęcia jednolitej polityki wynagradzania pracowników samorządowych będących pracownikami obsługi i administracji szkół oraz placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Elbląg oraz podwyżek wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników“

W swojej petycji wnioskodawcy proponują podjęcie szeregu działań mających skutkować podwyższeniem zarobków pracowników oświaty. „Proponujemy przyjęcie uchwały o objęciu pracowników szkół publicznych zarządzanych przez samorząd miasta Elbląga układem zbiorowym i uznanie, że pracodawcą jest miasto Elbląg, a nie każda szkoła z osobna. Proponujemy również rozwiązania kadrowe na poziomie zmiany stanowiska pracy, wprowadzenia systemu awansu zawodowego, rekrutacji wewnętrznej na wolne stanowiska w ramach jednolitego systemu“ - napisali wnioskodawcy w petycji.

Proponują także utworzenie w każdej szkole osobnego stanowiska ds. IT i przydzielenie etatów na ten cel, ujjednolicenie regulaminów pracy, płacy, Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych i innych aktów prawa wewnętrznego w szkole. Wniokodawcy zwrócili się także do radnych o wystosowanie interpelacji w sprawie ilości, wyników i kosztów spraw sądowych oraz wysokości odszkodowań w sprawach sądowych, których stroną było Miasto Elbląg lub jednostki mu podległe.

„Podejmowane w ostatnim czasie działania przez władze Elbląga w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych w szkołach tj. administracji i obsługi, zasługują na uznanie, jednak nie są wystarczające w mojej ocenie. Zdecydowanie potrzebne są działania o charakterze systemowym na poziomie całego samorządu“ - napisali wnioskodawcy. Po listem podpisała się jedna osoba, która zastrzegła - jak nas poinformowali urzędnicy - anonimowość.

Nad petycją debatowali radni Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na ostatnim swoim posiedzeniu. Na podstawie opinii prawnej przedstawionej przez prawnika Urzędu Miejskiego radni zdecydowali o przekazaniu petycji do rozpatrzenia przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. - Rozpatrujemy tylko kwestię, czy jesteśmy jako Rada Miejska organem właściwym do rozpatrzenia - wyjaśniał radny Marek Osik, przewodniczący wzmiankowanej komisji. - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten temat był dalej procedowany np. na komisji oświaty lub sesji Rady Miejskiej.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama